Ranking lokat - luty 2018

2018-02-28 16:40:00

Na lokacie kwartalnej najwięcej da się zarobić 4% w skali roku – wynika z lutowego podsumowania rynkowego, przygotowanego przez Comperia.pl. Najwyższą stawkę proponują dwa banki: Nest Bank i Plus Bank, ale nie każdy konsument będzie mógł skorzystać z preferencyjnych warunków. W obu przypadkach lokaty zarezerwowane są jedynie dla nowych klientów, którzy zdecydują się na założenie konta osobistego.

Zgodnie z danymi GUS-u w początkach nowego roku odczuliśmy spowolnienie inflacji konsumenckiej, która w styczniu wyniosła 1,9% w ujęciu rocznym (przypomnijmy, że w grudniu wskaźnik znajdował się na poziomie 2,1%). Według prognoz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii w lutym wskaźnik cen towarów i usług powinien znowu spaść - do 1,8%.

Obecność inflacji, nawet tej trzymanej w ryzach (aktualny cel inflacyjny - zgodnie z ustawą budżetową na rok 2018 - wynosi 2,3%), to mimo wszystko zła wiadomość dla deponentów. Rosnące ceny żywności zjadają wartość zgromadzonych na kontach oszczędności. By okiełznać spadek siły nabywczej pieniądza, trzeba ulokować gotówkę na co najmniej 2,35%! Dopiero wtedy po odjęciu obowiązkowego 19-procentowego podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatku Belki) na czysto zostanie nam 1,9% odsetek, które w praktyce pozwolą pokryć straty wyrządzone naszym zaskórniakom przez inflację.

Pora zatem sprawdzić, ile do zaoferowania osobom poszukującym bezpiecznej przystani dla swoich oszczędności mają banki. Przygotowaliśmy dwa zestawienia najlepszych ofert. W pierwszym wymieniamy najwyżej oprocentowane lokaty, bez względu na to, czy zainteresowani nimi klienci są stawiani przed koniecznością sprostania dodatkowych wymogom. W drugim zestawieniu ujęliśmy oferty dostępne dla każdego - bez dodatkowych warunków.

Najwyżej oprocentowane lokaty

Najlepsze promocyjne lokaty bankowe
kwota: 10 tys. zł,
okres zapadalności: 3 miesiące

Bank

Nazwa oferty

Oprocentowanie

Twój zysk

Wymagane konto (ROR)

Nest Bank

Nest Lokata Witaj

4%

81.00 zł

tak

PLUS BANK

Lokata na Start

4%

81.00 zł

tak

BGŻOptima

Lokata Bezkarna

3.50%

70.87 zł

nie

Idea Bank

Lokata Happy/Happy Pro

3.50%

70.87 zł

nie

mBank

3-miesięczna lokata dla nowych klientów

3.50%

70.87 zł

tak

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

Podobnie jak w ubiegłych miesiącach, tak i w lutym na lokacie 3M na 10 000 zł najwięcej zyskać można w Nest Banku i Plus Banku. Oba oferują oprocentowanie 4% w skali roku dla nowych klientów, którzy zdecydują się również na założenie konta osobistego.

Ze specjalnych warunków w Nest Banku skorzystać mogą także osoby, które zdążyły już otworzyć Nest Konto w okresie do 30 dni przed dniem otwarcia promocyjnej lokaty.

Plus Bank z kolei dopuszcza do udziału w promocji również tych klientów, którzy konto posiadają od maksymalnie 12 miesięcy, o ile nie zakładali w tym czasie żadnych lokat w Plus Banku.

Warto wspomnieć, że Nest Bank wymagać będzie od klientów przekierowania przelewów wynagrodzenia na Nest Konto (w kwocie min. 2,5 tys. zł). Minusem propozycji Plus Banku jest z kolei brak możliwości skorzystania z oferty on-line.

Najlepsze lokaty bez dodatkowych warunków

Najlepsze lokaty bankowe (dostępne dla każdego)
kwota: 10 tys. zł,
okres zapadalności: 3 miesiące

Bank

Nazwa oferty

Oprocentowanie

Twój zysk

Wymagane konto (ROR)

Idea Bank

Lokata Zyskująca

1.75%

35.43 zł

nie

Plus Bank

Lokata Internetowa

1.55%

31.38 zł

nie

Toyota Bank

Lokata Standard

1.50%

30.37 zł

nie

Nest Bank

Nest Lokata bez konta

1.40%

28.35 zł

nie

Bank BGŻ BNP Paribas S.A

Lokata Promocyjna w PLN

1%

20.25 zł

nie

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

Luty to kolejny miesiąc stagnacji także w przypadku czołówki lokat 3M bez dodatkowych warunków. Nadal najlepszą ofertę znajdziemy w Idea Banku, który na progresywnej Lokacie Zyskującej zapewnia średnie oprocentowanie 1,75% w skali roku. W przypadku zdeponowania na lokacie 10 000 zł zysk po opodatkowaniu wyniesie 35,43 zł, jednak w przeciwieństwie do zwycięskich ofert z poprzedniego zestawienia, w tym przypadku nie ma żadnych ograniczeń w maksymalnej kwocie lokaty.

Ekspert Comperia.pl