Ranking lokat - lipiec 2018

2018-07-03 09:36:00

4% lub 2,8% - tyle wynosi maksymalne oprocentowanie lokat 3M na 10 000 zł, dostępnych w lipcu 2018 r. To, czy będziesz mógł skorzystać ze stawki 4%, czy co najwyżej 2,8% zależy wyłącznie od ciebie. W drugim przypadku z oferty skorzystać może każdy. W pierwszym – tylko osoby, które spełnią dodatkowy warunek: założą konto osobiste.

W ciągu ostatniego miesiąca aż 10 banków przynajmniej raz zmodyfikowało swoją ofertę lokat. Musimy jednak rozczarować tych, którzy liczyli na wysyp wakacyjnych promocji. Wśród nowości znalazła się jedynie Lokata Kolekcjonerska w BGŻOptima, która zniknęła z oferty po dwóch tygodniach obecności na rynku. Osoby, które są skłonne ponieść wyższe ryzyko, by na oszczędnościach zarobić więcej, zyskały z kolei możliwość zainwestowania pieniędzy w lokatę z funduszem Mega Duet w Banku Millennium. Pozostałe banki wprowadzane zmiany ograniczyły do przedłużania dotychczasowych promocji na tych samych zasadach co wcześniej lub aktualizacji oprocentowania. Podwyżki stawek uświadczyliśmy jednak tylko w eurobanku i Idea Banku.

Skutkiem wszystkich zmian rynkowych w ciągu minionego miesiąca średnie oprocentowanie lokat 3M na 10 000 zł symbolicznie wzrosło z 1,42% do 1,43% w skali roku (dane Comperia Analytics). Niestety wzrosła w tym czasie również inflacja. Podczas gdy w maju wskaźnik CPI wynosił 1,7%, o tyle w czerwcu jego wartość wzrosła do 1,9% (dane GUS-u) - w obu przypadkach odniesieniem jest analogiczny miesiąc roku 2017.

ŚREDNIE OPROCENTOWANIE: 1,43% (dla lokat 3M na 10 000 zł)

INFLACJA: 1,9% (czerwiec 2018 r.)

Podwyżka cen towarów i usług na rynku konsumpcyjnym zadziałała na niekorzyść oszczędzających. Choć średnie oprocentowanie lokat utrzymało się na niemal identycznym poziomie co w ubiegłym miesiącu, spadło realne oprocentowanie lokat (uwzględniające podatek od wypracowanych odsetek i spadek siły nabywczej pieniądza wskutek inflacji). Aktualnie, aby ochronić swoje oszczędności przed spadkiem ich realnej wartości, należy lokować kapitał na min. 2,35% w skali roku. A to wcale nie takie proste, uwzględniając, że oprocentowanie przeciętnej lokaty to zaledwie 1,43%.

By ułatwić naszym czytelnikom poszukiwania intratnej lokaty, przygotowaliśmy krótką ściągawkę z najlepszych ofert, dostępnych obecnie na rynku dla kwoty 10 000 zł przy 3-miesięcznym okresie trwania umowy. W dwóch tabelach wymieniliśmy po 5 najkorzystniejszych propozycji w następujących grupach: najwyżej oprocentowanych lokat (ogółem) oraz tych, które zapewniając najwyższą stawkę bez dodatkowych warunków. W obu przypadkach podczas opracowywania zestawienia uwzględniliśmy tylko po jednej najlepszej propozycji poszczególnych banków.

Najlepsze promocje lokat bankowych
kwota: 10 tys. zł,
okres zapadalności: 3 miesiące

Bank

Nazwa oferty

Oprocentowanie

Twój zysk

Wymagane konto (ROR)

Nest Bank

Nest Lokata Witaj

4%

81.00 zł

tak

Plus Bank

Lokata na Start

4%

81.00 zł

tak

BGŻOptima

Lokata Bezkarna

3.50%

70.87 zł

nie

Idea Bank

Lokata Happy/Happy Pro

3.50%

70.87 zł

nie

mBank

3-miesięczna lokata dla nowych klientów

3.50%

70.87 zł

tak

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

Niezmiennie od kilku miesięcy najwięcej odsetek zarobimy na Nest Lokacie Witaj w Nest Banku i Lokacie na Start w Plus Banku. Niestety - 10 000 zł to maksymalna kwota, jaką można zdeponować w ramach tych promocji. W obu przypadkach obowiązkowym elementem oferty jest konto osobiste. Nagrodą za jego założenie jest dostęp do oprocentowania 4% w skali roku (uwaga - w przypadku Plus Banku stawka jest uśredniona do 4% ze względu na progresywny charakter lokaty).

Najlepsze lokaty bez dodatkowych warunków
kwota: 10 tys. zł,
okres zapadalności: 3 miesiące

Bank

Nazwa oferty

Oprocentowanie

Twój zysk

Wymagane konto (ROR)

Idea Bank

Lokata Beztroska

2,8%

56.70 zł

nie

Plus Bank

Lokata Internetowa

1.55%

31.38 zł

nie

Toyota Bank

Lokata Standard

1.50%

30.37 zł

nie

Nest Bank

Nest Lokata bez konta

1.40%

28.35 zł

nie

Bank BGŻ BNP Paribas S.A

Lokata Promocyjna w PLN*

1.00%

20.25 zł

nie

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

*Lokata otwierana w oddziale. W przypadku otwarcia lokaty w bankowości elektronicznej, oprocentowanie lokaty 3M wynosi 1,2%

Zwycięzcą lipcowego rankingu lokat 3M na 10 000 zł został - podobnie jak w ubiegłym miesiącu - Idea Bank z Lokatą Beztroską. W ramach tej propozycji na 2,8% w skali roku zdeponujemy środki do wysokości nawet 1 mln zł. Jedynym minusem oferty jest brak możliwości założenia lokaty w oddziale. By skorzystać z niej przez internet, nie trzeba jednak posiadać (ani zakładać) konta osobistego w Idea Banku.

Ekspert Comperia.pl