Ranking lokat bankowych na 6 miesięcy - czerwiec 2014

2014-06-11 16:20:00

Mimo że stopy procentowe nadal są na rekordowo niskim poziomie, widać zmiany w oprocentowaniu lokat bankowych. Banki przyzwyczaiły już nas do premiowania nowych klientów depozytami przynoszącymi ponadprzeciętny zysk, ale od kilku miesięcy można również zaobserwować wzrost rentowności lokat dostępnych dla każdego.

Średnie oprocentowanie dziesięciu najlepszych lokat półrocznych na 5 tys. zł stale rośnie i, co najważniejsze dla klienta, najlepsze lokaty przestały być produktami promocyjnymi, dostępnymi tylko dla niewielkiej grupy. Coraz częściej pojawiają się w ofercie standardowej, można założyć je przez Internet i wcale nie trzeba być klientem danego banku, by otworzyć w nim depozyt.

Sprawdziliśmy, który bank proponuje obecnie najkorzystniejszą lokatę na 6 miesięcy ze stałym oprocentowaniem. Założyliśmy, że klient chce ulokować 5 tys. zł, planuje zdeponować środki przez Internet i nie chce otwierać konta w danej instytucji.

TOP 5 lokat bankowych na 6 miesięcy,
kwota oszczędności 5 tys. zł, oprocentowanie stałe
Bank
Nazwa oferty
Odsetki po podatku
Oprocentowanie
BIZ Bank
BIZ Lokata Spinająca w PLN
76,95
3,80%
Meritum Bank*
Lokata Extra
74,93
3,70%
PLUS BANK
Lokata Internetowa
71,88
3,55%
IdeaBank
Lokata dla Profesjonalistów
70,87
3,50%
BOŚ
EKOlokata Zielona
70,87
3,50%
Meritum Bank
Lokata Promocyjna
69,66
3,44%
*tylko dla nowych środków
źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Liderem zestawienia został BIZ Bank (dawny FM Bank) i jego BIZ Lokata Spinająca. Oprocentowanie depozytu wynosi 3,80 proc. i jest to lokata faktycznie dla każdego. Bank nie stawia żadnych warunków (takich jak posiadanie konta, czy wysoka wpłata minimalna), a wszystkie formalności można załatwić online.

Podobne udogodnienia czekają klientów Plus Banku. Lokata Internetowa gwarantuje zysk na poziomie 3,55 proc. w skali roku, co oznacza odsetki w wysokości niespełna 72 zł. Depozyt można  otworzyć przez Internet, a cała operacja nie zajmie więcej niż kilka minut. Minimalna kwota wpłaty wynosi 1 tys. zł, nie ma ograniczeń co do maksymalnej wpłaty na lokatę. Zaletą produktu jest również to, że klient nie traci całego zysku, jeśli zajdzie konieczność wypłaty pieniędzy przed terminem zapadalności, ale po upływie 3 miesięcy. Bank gwarantuje wypłatę odsetek w wysokości obliczonej według najniższej stopy procentowej obowiązującej dla rachunków oszczędnościowych a'vista w złotych.

Na drugim miejscu w rankingu znajduje się Meritum Bank i Lokata Extra. Warto tu jednak zaznaczyć, że oprocentowaniem 3,7 proc. objęte są nowe środki, które zostaną wpłacone do banku po 28 maja 2014 roku.

Autor: Marta Ośko
Comperia.pl

Marta Ośko