Ranking lokat 3-miesięcznych - lipiec 2014

2014-07-08 15:17:00

Wakacje to dla wielu osób czas wzmożonych wydatków - ot, wczasy czy remont kosztują. Jeśli jednak komuś uda się pomimo tego zgromadzić nadwyżki finansowe, powinien czym prędzej ulokować je w banku, aby zyskiwać na odsetkach. Już niebawem stopy w kraju mogą bowiem ponownie spaść, a lokaty stać się mniej atrakcyjne. Aktualnie najsowiciej deponentów wynagradza Idea Bank na Lokacie HAPPY oprocentowanej aż 5 proc. w skali roku.

Porównywarka finansowa Comperia.pl sprawdziła oferty lokat na 3 miesiące na 5 tys. zł. Wydaje się, że gdy realnym jest ryzyko kolejnej obniżki stóp procentowych już we wrześniu, a co za tym idzie - także spadek oprocentowania lokat, warto jak najszybciej skorzystać z wyróżniających się obecnie ofert depozytów.

Bezkonkurencyjny w rankingu okazał się Idea Bank. Deponenci, którzy zdecydują się na Lokatę HAPPY, mogą liczyć na oprocentowanie w wysokości aż 5 proc. w skali roku. Daje ono odsetki w wysokości ponad 50 zł. To prawdziwie atrakcyjna oferta w okresie rekordowo niskich stóp procentowych. Dość przypomnieć, że średnie rynkowe oprocentowanie lokat na 3 miesiące wynosi obecnie mizerne 2,22 proc. Więcej niż 5 proc. nie zarobi się w bankach nawet na lokatach półrocznych czy rocznych.

W czołówce rankingu lokat 3-miesięcznych jest jeszcze jedna oferta Idea Banku. To Lokata Dla Profesjonalistów. Jej oprocentowanie standardowo wynosi 3,5 proc., ale jest podwyższane do poziomu 4 proc. osobom, które udokumentują wykonywanie określonego zawodu. Lista akceptowanych fachów jest długa, są na niej m.in. lekarze, pielęgniarki, adwokaci, radcy prawni, architekci czy doradcy podatkowi, pełny wykaz dostępny jest na stronie Idea Banku.

Więcej niż 4 proc. w skali roku można zarobić obecnie na lokacie trzymiesięcznej jeszcze tylko w Banku Millennium. Lokata Mobilna jest oprocentowana na poziomie 4,5 proc. w skali roku dla posiadaczy osobistego Konta 360o, osoby korzystające z innych rachunków muszą zadowolić się zyskami na poziomie 4 proc. w skali roku. Lokatę Mobilną, jak sama nazwa wskazuje, można założyć wyłącznie z poziomu aplikacji mobilnej Banku Millennium. Takie depozyty to stosunkowo nowy trend na polskim rynku, banki w ten sposób zachęcają klientów do zainteresowania się aplikacjami. W TOP10 depozytów 3-miesięcznych znalazła się także lokata mobilna w Plus Banku, podobną ofertę ma także m.in. GetinOnline (ale na 2 miesiące).

Podium rankingu lokat kwartalnych uzupełnia Lokata Bezkarna w BGŻOptima. Jej oprocentowanie wynosi 4 proc. w skali roku. Wyróżnikiem tego depozytu jest możliwość jego przedwczesnego zerwania bez utraty naliczonych do tej pory odsetek.

Na dalszych pozycjach zestawienia najatrakcyjniejszych lokat znalazły się depozyty od BIZ Banku, BNP Paribas oraz Banku Zachodniego WBK. Ich oprocentowanie wynosi 3,25-3,60 proc. w skali roku, co przekłada się na odsetki w wysokości ok. 33-36 zł.

Najlepsze lokaty na 5 tys. zł na 3 miesiące
Bank
Lokata
Oprocentowanie w skali roku
Zysk
Szczegóły
Idea Bank
Lokata HAPPY
5,00%
50,62 zł
Dla nowych klientów, tj. takich, którzy nie mieli dotychczas konta ani lokaty w Idea Banku
Bank Millennium
Lokata Mobilna
4,50%
45,56 zł
Lokata dostępna wyłącznie z poziomu aplikacji mobilnej. Oprocentowanie 4,50 proc. obowiązuje posiadaczy Konta 360o, dla pozostałych wynosi 4 proc.
Idea Bank
Lokata dla Profesjonalistów
4,00%
40,50 zł
Oprocentowanie 4 proc. obowiązuje osoby wykonujące określone zawody (pełna lista na stronie Idea Banku), pod warunkiem udokumentowania tego faktu. W pozostałych przypadkach wynosi 3,5 proc.
BGŻOptima
Lokata Bezkarna
4,00%
40,50 zł
Dla nowych klientów, otwierających Konto Oszczędnościowe. Możliwość zerwania lokaty bez utraty naliczonych do tego momentu odsetek.
BNP Paribas
Lokata Dobrze Procentująca
3,60%
36,44 zł
Lokata dostępna wyłącznie w oddziale banku. Obowiązuje dla nowych środków, tj. zdeponowanych w banku po 11 kwietnia br.
BIZ Bank
Lokata BIZ PRO
3,40%
34,43 zł
 
Plus Bank
Lokata Mobilna
3,35%
33,92 zł
Oprocentowanie 3,35 proc. dostępne wyłącznie przy założeniu lokaty przez aplikację mobilną.
BZ WBK
Lokata powitalna 1|2|3
3,35%
33,92 zł
Dla nowych klientów, otwierających Konto 1|2|3. Oprocentowanie progresywne - 2 proc. w pierwszym miesiącu, 3 proc. w drugim i 5 proc. w trzecim.
BIZ Bank
Smart Lokata
3,30%
33,41 zł
 
BNP Paribas
NajLOKATA
3,25%
32,91 zł
Lokata dostępna wyłącznie w oddziale banku. Obowiązuje dla nowych środków, tj. zdeponowanych w banku na lokatach i kontach oszczędnościowych po 11 kwietnia br.
BNP Paribas
NajLOKATA Telefoniczna
3,25%
32,91 zł
Lokata dostępna wyłącznie w Centrum Telefonicznym lub Telefonicznym Centrum Obsługi Klienta. Obowiązuje dla nowych środków, tj. zdeponowanych w banku na lokatach i kontach oszczędnościowych po 11 kwietnia br.
źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam