Ranking kwartalnych lokat bankowych - luty 2013

2013-02-25 09:32:01

Banki dynamicznie zmieniają oprocentowanie lokat. Comperia.pl podpowiada, gdzie obecnie można znaleźć najlepszą kwartalną lokatę na 5 tys. zł.

Na skutek obniżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej prawie wszystkie banki w ostatnich miesiącach obniżały oprocentowanie oferowanych depozytów, niektóre nawet kilkukrotnie. To sprawia, że trudno być na bieżąco z aktualnymi ofertami najwyżej oprocentowanych lokat.

Comperia.pl postanowiła ułatwić życie wszystkim osobom, które planują ulokować 5 tys. zł na trzymiesięcznej lokacie i przygotowała aktualny ranking takich depozytów. To dobry moment na taką inwestycję, ponieważ pieniądze z lokaty klient otrzyma pod koniec maja, czyli tuż przed wakacjami.

Gdzie po najlepszą lokatę kwartalną?

Obecnie oprocentowanie pięciu najlepszych ofert na rynku waha się od 5,1 proc. do 6,45 proc. w skali roku. Najwyżej oprocentowaną lokatę oferuje SK Bank. Ulokowanie 5 tys. zł na 3 miesiące z oprocentowaniem 6,45 proc. w skali roku przyniesie na koniec maja 5065,31 zł. Lokatę w SK Banku można założyć online bez wymogu posiadania rachunku w tym banku, a zdeponowane środki są objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Na kolejnych miejscach znajdują się Pierwsza Lokata Meritum Banku oraz Lokata Bezkarna banku BGŻ Optima. W obydwu przypadkach oferta skierowana jest tylko do nowych klientów, którzy w danym banku otworzą rachunek bankowy.

Pierwszą piątkę zestawienia zamykają FM Bank oraz Polski Bank Przedsiębiorczości. Obydwa oferują trzymiesięczną lokatę ze stałym oprocentowaniem w wysokości 5,1 proc. W obydwu bankach lokatę można założyć online bez konieczności posiadania konta osobistego.

A powyższe informacje można także odczytać w tabeli

Uwaga na zmienne oprocentowanie lokat!

Oprocentowanie eLokaty24 wygląda atrakcyjnie na tle pozostałych ofert, ale warto pamiętać, że w tym przypadku mamy do czynienia ze zmiennym oprocentowaniem. Oznacza to, że kilka dni lub tygodni od założenia lokaty, oprocentowanie może spaść z 6,45 do na przykład 6 proc.

Ostatnio taką decyzję SK bank podjął w połowie stycznia. Wtedy oprocentowanie kwartalnej lokaty spadło z 6,7 do 6,45 proc. Jeśli co miesiąc bank obniżałby oprocentowanie eLokaty24 o 0,35 pkt. proc., to i tak na tej ofercie będzie można zarobić więcej niż u konkurencji oferującej lokatę bez konta ze stałym oprocentowaniem. Warto jednak mieć na uwadze, że zyski na koniec trwania tego depozytu będą nieco niższe od 6,45 proc. w skali roku (przed uwzględnieniem podatku od zysków kapitałowych).

Marcin Zienkiewicz
Comperia.pl

Marcin Zienkiewicz