Ranking kredytów samochodowych: Bez wkładu własnego

2009-04-07 00:00:00

W ubiegłym tygodniu pokazaliśmy, ile kosztuje kredyt samochodowy z wysokim wkładem własnym klienta. Dzisiaj prezentujemy koszt kredytów samochodów bez udziału własnego, dodatkowo na tle kredytów gotówkowych. Okazuje, że pod względem kosztów całkowitych najtańsze pożyczki na dowolny cel mogą konkurować z najlepszymi kredytami samochodowymi. Który kredyt wybrać?

Zakup samochodu można sfinansować standardowym kredytem samochodowym oraz pożyczką gotówkową. Zabezpieczeniem tego pierwszego jest kredytowane auto. W związku ustanowienie zabezpieczenia (cesja z polisy AC, przewłaszczenie czy zastaw rejestrowy) wydłuża procedurę udzielania takiego kredytu. Ponieważ jednak kredyt jest zabezpieczony, co oznacza mniejsze ryzyko dla banku, jego koszt – przynajmniej teoretycznie - powinien być mniejszy.

Kredyty gotówkowe można przeznaczyć na dowolny cel. Odpadają więc w tym przypadku dodatkowe formalności związane z ustanowieniem zabezpieczenia. Pożyczki nie są jednak zabezpieczone. Ryzyko dla banku jest więc znacznie większe i dlatego pożyczki należą dla najdroższych produktów kredytowych.

To nie do końca prawda. Okazuje się, że pod względem kosztów najtańsze na rynku pożyczki spokojnie mogą konkurować ze standardowymi kredytami samochodowymi. W ten sposób otrzymujemy kredyt w porównywalnej cenie, oszczędzamy czas na formalności związane z zabezpieczeniem kredytu. Mniej problemów będziemy też mieć, jeżeli postanowimy sprzedać samochód (kwestia likwidacji prawnego zabezpieczenia).

Trzeba jednak pamiętać, że kredyt gotówkowy będzie lepszym rozwiązaniem tylko wtedy, kiedy znajdziemy naprawdę tanią pożyczkę. Jak to sprawdzić? Najlepiej porównać całkowity koszt kredytu (suma odsetek, prowizji, składek ubezpieczeniowych) lub rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, która zawiera wszystkie te koszty.

Comperia porównała kredyty samochodowe udzielane bez wkładu własnego z kredytami gotówkowymi. Założyliśmy, że kredytem chcemy sfinansować zakup używanych samochodów (data produkcji 2007 r.) o wartości 30 tys. i 60 tys. zł. W pierwszym przypadku spłatę kredytu rozkładamy na 3 lata, w drugim na 5 lat. Raty spłacane będą w ratach równych.

 

Cena samochodu 30 tys. zł, data produkcji 2007, okres kredytowania 3 lata

 

Kredyt samochodowy

Kredyt gotówkowy

Najniższe oprocentowanie nominalne

9,66 proc.

8,9 proc.

Najwyższe oprocentowanie nominalne

15,4 proc.

21 proc.

Najniższa RRSO*

11,22 proc.

11,94 proc.

Najwyższa RRSO

18,52 proc.

28,88 proc.

Najniższa rata miesięczna

978 zł

987 zł

Najwyższa rata miesięczna

1 203 zł

1 534 zł

Ranking

Link do rankingu

Link do rankingu

 

Cena samochodu 60 tys. zł, data produkcji 2007, okres kredytowania 5 lat

 

Kredyt samochodowy

Kredyt gotówkowy

Najniższe oprocentowanie nominalne

9,66 proc.

8,9 proc.

Najwyższe oprocentowanie nominalne

17,4 proc.

21 proc.

Najniższa RRSO*

10,8 proc.

11,51 proc.

Najwyższa RRSO

19,94 proc.

27,38 proc.

Najniższa rata miesięczna

1 284 zł

1 303 zł

Najwyższa rata miesięczna

1 534 zł

1 742 zł

Ranking

Link do rankingu

Link do rankingu

 
Maciej Bednarek
Comperia.pl


Jutro: Ranking kart kredytowych

Ekspert Comperia.pl