Ranking kredytów na nowe auta. Autopożyczka nawet poniżej 10% rocznie i to w złotych!

2010-08-06 17:07:58

Myślisz o kredycie na zakup nowego auta z salonu? Na pewno dealer zaproponuje Ci rozwiązanie tzw. autobanku. Warto jednak porównać je z ofertą obecnych niemal na każdym rogu banków uniwersalnych. Ile kosztuje dzisiaj pożyczka na nowe „cztery kółka”? Czy można zaciągnąć ją w walucie obcej?

Ofensywa również w samochodówkach

Ostatnio dużo mówi się o promocjach i ofensywie banków na rynku kredytów hipotecznych. Ale w innym segmencie, czyli w autokredytach również powoli zaczyna coś się dziać. Tutaj, w kryzysowych czasach nie było tak spektakularnego załamania sprzedaży, jak w hipotekach. Mimo wszystko spowolnienie było odczuwalne, a dzisiaj banki ponownie ruszają do ataku.
 
Sygnał do natarcia dał Multibank wprowadzając promocyjną ofertę na zakup nowych pojazdów. Kredyt z nominalnym oprocentowaniem wyraźnie niższym od 10 proc. jest dostępny dzisiaj jedynie w wybranych salonach samochodowych. Jednak do końca 2010r. już u co dziesiątego dealera samochodowego będzie można otrzymać atrakcyjny kredyt z Multibanku. Odpowiedź konkurencji na pewno wkrótce nadejdzie. Szczególnie, iż do tej pory kredyty udzielane u dealerów pozostawały domeną autobanków. Po kryzysie finansowym wiele z nich zniknęło z rynku lub ograniczyło akcję kredytową ( np. GMAC). Tradycyjne banki chcą to wykorzystać.

Bez wkładu własnego i na 7 lat
Kredyt na nowe auto jest nie tylko dostępny bez wkładu własnego, ale jego spłatę można rozłożyć nawet na 8-10 lat. My w naszym rankingu wzięliśmy pod uwagę kredyt na 60 tys. zł, tylko w złotych, bez pożyczek w euro. W tej drugiej walucie kredyty są tańsze (z uwagi na niższe stopy procentowe), ale oferta rynkowa jest bardzo uboga. Na fali ostatniego kryzysu wiele banków wycofało się z udzielania autokredytów w obcych walutach (np. Santander, Lukas Bank). Dlatego przyjrzeliśmy się tym razem ofercie kredytów w złotych. Kompromisowo wybraliśmy siedmioletni okres spłaty, choć przypominamy, że na rynku występują oferty o krótszym okresie kredytowania (w tym bardzo popularny okres 5 lat) i dłuższym, nawet na 10 lat (np. w Lukas Banku).
 
Kredyt na nowe auto
Kwota kredytu: 60 tys. zł
Cena samochodu: 60 tys. zł
Wkład własny: 0%
Okres kredytowania: 7 lat (84 miesiące)
Waluta: PLN
 
Sprawdź aktualny ranking autokredytów bez wkładu własnego w naszej porównywarce!
 
 
Bank
Nazwa kredytu
Rata
Oproc. rzeczywiste
RRSO
Prowizja
Czy oferta promocyjna-TAK/NIE
1.
 
Multibank
 
Kredyt Automoto + Pakiet MultiBezpieczny
 
974,35 zł
9,7%
3%
TAK
2.
Multibank
 
Kredyt Automoto
982,12 zł
9,98%
3%
NIE
3.
 
Alior Bank
 
Kredyt samochodowy
1002,28 zł
10,69%
1%
TAK
4.
 
Lukas Bank
 
Bankowy
kredyt samochodowy - pojazdy nowe
 
 
1026,50 zł
11,54%
1,50%
NIE
5.
 
Volkswagen Bank Polska
 
Samochód nowy z grupy Volkswagen
 
1030,61 zł
11,69%
3,50%
NIE
 
W rankingu na najlepszy kredyt bez wkładu własnego w PLN wygrywa Multibank. Jego promocyjna oferta kredytu z oprocentowaniem rzeczywistym na poziomie 9,7% dostępna jest nie tylko u dealerów samochodowych, ale również w placówkach bankowych. Poza tym bank zapowiada, że do końca roku jego oferta będzie dostępna w co dziesiątym salonie samochodowym w Polsce. Dodatkowym wymogiem w przypadku tej promocyjnej oferty jest wykup ubezpieczenia spłaty kredytu samochodowego - Pakiet MultiBezpieczny na okoliczność śmierci lub , trwałej całkowitej niezdolności do pracy, czy też poważnego zachorowania w wyniku nieszczęśliwego wypadku Koszt polisy wynosi 2,5% kwoty kredytu, który uwzględniamy w podawanym oprocentowaniu rzeczywistym. Na drugim miejscu uplasowała się standardowa oferta tegoż samego Multibanku! To pokazuje jak mocno instytucja ta stawia na kredyty na nowe auta. Warto dodać, że w segmencie aut używanych królują oferty Getin Banku oraz Santandera.
 
Na trzecim miejscu zestawienia uplasowała się oferta Alior Banku. Jeśli ktoś chce otrzymać kredyt bez dodatkowych wymogów i produktów, może wybrać również ofertę czwartego w naszym rankingu Lukas Banku, którego rzeczywiste oprocentowanie przy przyjętych przez warunkach wynosi 11,54%, a rata 1 026,5 zł. Na piątym miejscu mamy z kolei ofertę Volkswagen Banku, który jednak kredytuje tylko auta z grupy Volskwagen.
 
Jak wynika z rankingu, dzięki ofensywie niektórych banków na rynku kredytów samochodowych można otrzymać pożyczkę z realnym oprocentowaniem poniżej 10 proc. A to już jest konkurencyjna propozycja w stosunku do niektórych kredytów oferowanych przez autobanki, które finansują zakup tylko danej marki samochodu i z reguły proponują tzw. kredyt balonowy.
 
Wkład własny-niższe oprocentowanie, mniejsze raty
Wkład własny zmniejsza raty, ponieważ zmniejsza się kwota, którą pożyczamy w banku. Ale gotówka wniesiona na poczet zakupu samochodu zmniejsza też koszty kredytowania z uwagi na lepsze warunki oferowane przez banki. W takim przypadku, nawet przy minimalnym wkładzie własnym bank jest w stanie obniżyć oprocentowanie kredytu.
 
Przy 20% wkładzie własnym rata kredytu spada o ponad 200 zł miesięcznie, a rzeczywiste oprocentowanie nawet o 2 p.p. W tym przypadku również najlepsza ofertę proponuje Multibank: na 1. miejscu oferta promocyjna, na drugi oferta standardowa, bez dodatkowych wymogów. Trzecie, czwarte i piąte miejsce jest zajęte przez te same banki, co w rankingu na najlepszy kredyt bez wkładu własnego. Z tym, że w tych bankach, nawet przy wkładzie 20% oprocentowanie pożyczki nie zmienia się i ta oferta jest nadal trzecią najbardziej atrakcyjną na rynku.
 
Kredyt na nowe auto
Kwota kredytu: 48 tys. zł
Cena samochodu: 60 tys. zł
Wkład własny: 20%
Okres kredytowania: 7 lat (84 miesiące)

Waluta: PLN

Sprawdź aktualny ranking autokredytów z wkładem własnym!

 
Bank
Nazwa kredytu
Rata
Oproc. rzeczywiste
RRSO
Prowizja
Czy oferta promocyjna-TAK/NIE
1.
 
Multibank
 
Kredyt Automoto u Dealera + Pakiet MultiBezpieczny
 
732,76 zł
7,61%
3%
TAK
2.
Multibank
 
Kredyt Automoto
739,19 zł
7,90%
3%
NIE
3.
 
Alior Bank
 
Kredyt samochodowy
 
801,82 zł
10,69%
1%
TAK
4.
 
Lukas Bank
Bankowy
 
kredyt samochodowy - pojazdy nowe
 
821,2 zł
11,54%
1,5%
NIE
5.
 
Volkswagen Bank Polska
 
Samochód nowy z grupy Volkswagen
 
824,49 zł
11,69%
3,5%
NIE
 
Karol Wilczko
Analityk Comperia.pl
Ekspert Comperia.pl