Ranking banków oszczędnościowo - inwestycyjnych po pierwszym półroczu 2012 roku

2012-08-09 12:16:34

Gdzie zanieść oszczędności? Który bank umożliwi założenie lokaty z funduszem, produktu w ramach IKE i rachunku maklerskiego? Zobacz ranking banków oszczędnościowo- inwestycyjnych i sprawdź, który bank zaoferuje najwięcej dla lokowania oszczędności i inwestowania środków.

Metodologia rankingu

Prześwietliliśmy oferty banków pod kątem dostępności wybranych produktów i usług związanych z pomnażaniem kapitału. W ramach badania zadaliśmy ankietowanym instytucjom następujące pytania:

1.Czy w banku można założyć lokaty ze stałym oprocentowaniem?
2.Czy w banku można założyć lokaty ze zmiennym oprocentowaniem?
3.Czy w banku można założyć lokaty progresywne?
4.Czy w banku można założyć polisolokaty?
5.Czy w banku można założyć lokaty inwestycyjne (depozyt bankowy + fundusz inwestycyjny)?
6.Czy bank sprzedaje produkty strukturyzowane?
7.Czy bank sprzedaje jednostki funduszy inwestycyjnych?
8.Czy konto osobiste w banku może być powiązane z rachunkiem maklerskim?
9.Czy klient może otworzyć rachunek maklerski w podmiocie należącym z bankiem do tej samej grupy kapitałowej?
10.Czy bank umożliwia uczestnictwo w pierwotnych ofertach publicznych na rynku kapitałowym?
11.Czy bank umożliwia założenie Indywidualnego Konta Emerytalnego?

Pozytywna odpowiedź na każde pojedyncze pytanie nagradzana była jednym punktem. Oprócz powyższych 11 pytań sprawdziliśmy także możliwie najkrótszy okres oszczędzania na dowolnej lokacie, najniższy wkład początkowy niezbędny do założenia lokaty oraz liczbę walut obcych, w których klienci bezpośrednio mogą oszczędzać. W ramach tych kategorii również można było zdobyć maks. jedno oczko, lecz tutaj przyznawaliśmy już punkty cząstkowe.

Szerokość oferty to nie wszystko. Ważna jest także jej jakość, której wyznacznikiem jest przede wszystkim wysokość oprocentowania. Dlatego wzięliśmy dodatkowo pod uwagę rentowność kont oszczędnościowych oraz najlepszych lokat półrocznych i rocznych odpowiednio dla 5 i 10 tys. zł. Tym razem bank z najwyżej oprocentowanym kontem czy depozytem nagradzany był aż 3 punktami. Liczba oczek przyznana pozostałym instytucjom była proporcjonalna do wysokości oferowanych przez nich odsetek.

W rezultacie zwycięzca zestawienia mógł zdobyć maks. 23 punkty.

Zaciętą rywalizację wygrał Bank Millennium!

Po pierwszym półroczu 2012 roku zwycięstwo przypada bankowi Millennium, który zdobył 17,36 punktów, co stanowi niewiele ponad 75 proc. punktów możliwych do zdobycia. Pokazuje to, że bank Millennium ma trochę do nadgonienia jeśli chodzi o stuprocentowy ideał, ale z drugiej strony pozostałe banki mają jeszcze gorsze wyniki.

Pełen ranking zobacz tutaj.

Millennium bank w pierwszym półroczu 2012 roku miał w ofercie nie tylko szeroka, ale także atrakcyjną ofertę produktową. Klienci tego banku mogli skorzystać między innymi z lokat o stałym oprocentowaniu, promocyjnych lokat połączonych z funduszami inwestycyjnymi czy lokat progresywnych. Wymagania odnośnie założenia depozytu nie są wygórowane. Aby założyć lokatę, wystarczy przynieść do banku 500 zł. Co więcej depozyty można założyć już na 1 dzień i w trzech walutach obcych poza złotym: w dolarach amerykańskich, euro oraz funtach brytyjskich. Jeśli chodzi o oprocentowanie, to oferta Millennium Banku nie należy do ścisłej czołówki, ale jest też powyżej średniej całego rynku. Wyjątkiem jest konto oszczędnościowe, które w ramach trwającej promocji przynosi klientom zysk na poziomie 7 proc., co znacznie przekracza oprocentowanie najlepszych standardowych depozytów.

Warto także zaznaczyć, że Millennium czuje na plecach wyraźny oddech konkurencji. Kolejne miejsca na podium zajęły Getin Noble Bank z wynikiem 17,31 punktów oraz Kredyt Bank z wynikiem 16,10 punktów. Widać wyraźnie, że grupa Czarneckiego, po zwycięstwie w ostatnim rankingu, wciąż trzyma się ścisłej czołówki.

Ułamki punktu decydowały o kolejnych dziesięciu miejscach w rankingu (od 4 do 13 miejsca), gdzie różnica między czwartym a trzynastym bankiem wynosi niespełna 1,5 punktu.

Pełny ranking wraz ze szczegółowymi parametrami oferty banków znajdziesz tutaj.

Dzisiejsza sytuacja na rynku bankowym nie zmusza klienta do wyboru tylko jednej instytucji finansowej. Oczywiście osoby, które chcą oszczędzać i inwestować w ramach jednego banku powinny zdecydować się na jeden z banków z czołówki rankingu. W praktyce jednak można założyć lokatę w banku, który ma aktualnie najwyższe oprocentowanie, konto oszczędnościowe tam, gdzie zyskasz najwięcej, a np.: rachunek maklerski w domu maklerskim, które zaoferuje niskie prowizje i funkcjonalną platformę inwestycyjną.

Marcin Zienkiewicz
Comperia.pl

Marcin Zienkiewicz

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam