Ranking banków oferujących fundusze inwestycyjne

2015-02-27 14:17:00

Porównywarka finansowa Comperia.pl sprawdziła, jak szeroką ofertę funduszy inwestycyjnych mają banki. Jak duży wybór TFI i konkretnych subfunduszy ma do dyspozycji klient, czy może inwestować tylko w polskie aktywa czy także w zagraniczne, czy system bankowości internetowej umożliwia zakup i zarządzanie jednostkami – takie kryteria istotne z punktu widzenia klienta banku zainteresowanego inwestycjami w fundusze zweryfikowała Comperia.pl. Efekty - najszerszą ofertę ma Deutsche Bank, podium uzupełniają Alior Bank i Getin Noble Bank.

Metodologia rankingu:

Porównywarka finansowa Comperia.pl sprawdziła, które banki dystrybuują jednostki funduszy inwestycyjnych oraz jak szeroką ofertę posiadają. Zapytano banki o:

• liczbę TFI w ofercie
• liczbę subfunduszy w ofercie w podziale na te inwestujące w aktywa w kraju oraz za granicą (kryterium była sama możliwość inwestycji za granicą, nawet w niewielkim stopniu)
• minimalną kwotę pierwszej wpłaty (spośród wszystkich subfunduszy)
• możliwość zakupu jednostek online z poziomu bankowości elektronicznej albo oddzielnej platformy

W pierwszej kategorii do osiągnięcia było 5 pkt. Także po 5 pkt można było maksymalnie zdobyć w kategorii liczby subfunduszy „krajowych” oraz „zagranicznych”. Dwoma punktami nagradzano za najniższą kwotę minimalnej wpłaty, a trzema za możliwość zakupu jednostek z poziomu bankowości elektronicznej. Łącznie więc do zdobycia było 20 pkt.

Bank z najlepszą ofertą w danej kategorii (tj. kolejno: najwięcej TFI w ofercie, najwięcej subfunduszy „krajowych” oraz „zagranicznych”, najniższa minimalna kwota wpłaty, możliwość zakupu jednostek online) otrzymywał maksymalną liczbę punktów. Bank z najsłabszą ofertą - 0 pkt. Pozostałym bankom przydzielano punkty na zasadzie proporcjonalności (uwaga ta nie dotyczy pytania o możliwość zakupu jednostek z poziomu bankowości elektronicznej - tu można było po prostu zdobyć 3 pkt albo 0 pkt).

Zatem przykładowo, jeśli najlepszy bank dystrybuuje jednostki 19 Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, to otrzymał on 5 pkt. Jeśli najgorszy bank sprzedaje jednostki tylko jednego TFI, otrzymywał 0 pkt. Zatem każde dodatkowe TFI było „warte” ok. 0,278 pkt (bank dystrybuujący jednostki dwóch TFI otrzymał więc 0,278 pkt, trzech 0,556 pkt, dziesięciu 2,5 pkt, piętnastu 3,89 pkt, dziewiętnastu 5 pkt itd.).

Deutsche Bank najlepszy!

Bankiem z najszerszą i najatrakcyjniejszą ofertą dystrybuowanych funduszy inwestycyjnych okazał się Deutsche Bank. Uzyskał on w rankingu aż 17,40 pkt (na 20 pkt możliwych do zdobycia), czym zdystansował Alior Bank, Getin Noble Bank oraz mBank i Bank Ochrony Środowiska.

TOP5 rankingu banków oferujących fundusze inwestycyjne
1
Deutsche Bank
17,40 pkt
2
Alior Bank
13,67 pkt
3
Getin Noble Bank (marki: Getin Bank + Noble Bank)
13,65 pkt
4
mBank
13,265 pkt
5
Bank Ochrony Środowiska + bossabank
13,262 pkt

Pełen ranking wraz z punktacją w poszczególnych kategoriach dostępny jest TUTAJ, z kolei ze szczegółami oferty każdego banku można zapoznać się W TYM MIEJSCU.

Zwycięzca, Deutsche Bank, ma w ofercie fundusze z oferty 18 TFI. W sumie nabyć można jednostki uczestnictwa aż 702 subfunduszy! Więcej TFI w ofercie, po 19, mają tylko mBank i Bank Ochrony Środowiska (wraz z platformą bossabank), natomiast więcej subfunduszy - aż 943 - do wyboru mają wyłącznie klienci Noble Banku.

Nabywanie jednostek uczestnictwa w Deutsche Banku jest proste - można tego dokonywać z poziomu systemu bankowości elektronicznej i we wszystkich oddziałach. Jedyną formalnością, wynikającą z wymogów ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, jest konieczność podpisania w oddziale banku stosownej umowy. Możliwość nabywania jednostek uczestnictwa z poziomu bankowości internetowej czy osobnej platformy oferuje większość banków.

W Deutsche Banku minimalna kwota pierwszego nabycia zaczyna się już od 100 zł. Wszystko zależy jednak oczywiście od konkretnego subfunduszu - bywają i takie, na które należy wpłacić wielokrotnie więcej. Podobnie jest jednak także w innych bankach.

Miejsca w TOP5 zestawienia, obok Deutsche Banku, zajęły: Alior Bank, Getin Noble Bank (zasługa tu przede wszystkim bardzo szerokiej ofercie marki Noble Bank) oraz mBank i Bank Ochrony Środowiska (oddziały + platforma bossabank). Ta piątka w zasadzie bije konkurencję na głowę w elastyczności oferty - każdy z banków daje możliwość nabycia jednostek ponad 200 funduszy z oferty od 14 do 19 TFI.

Co mówi ranking?

Gdy zastanawiamy się, gdzie otworzyć lokatę, najczęściej wybieramy bank, który oferuje najwyższe oprocentowanie. A jak wybrać bank, gdy chcemy inwestować nasze wolne środki? W Comperia.pl uznaliśmy, że najlepiej kierować się szerokością oferty i jak najłatwiejszym dostępem do niej. Tylko odpowiednio bogata oferta, która nie ogranicza wyboru różnych strategii inwestycyjnych, a wręcz przeciwnie - otwiera klientom drzwi do nowych rynków na całym świecie, umożliwia zbudowanie optymalnego portfela inwestycyjnego dopasowanego do naszych oczekiwań.

Bankiem z najbardziej rozbudowaną ofertą funduszy, dającą klientowi klucz do globalnych inwestycji, okazał się przede wszystkich Deutsche Bank, a w dalszej kolejności Alior Bank, Getin Noble Bank, mBank i Bank Ochrony Środowiska.

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam