Rachunek maklerski dla początkującego inwestora

2013-02-20 09:58:44

Osoby, które chcą wziąć inwestycje w swoje ręce, muszą wcześniej otworzyć rachunek maklerski. Daje on możliwość zakupu akcji czy obligacji na warszawskiej giełdzie. Który rachunek maklerski będzie najlepszy na początek?

Rozpoczęcie inwestowania na własną rękę wiąże się z podjęciem decyzji o wyborze konkretnego rachunku maklerskiego. Szczególnie ważnym jest, aby zdobywać doświadczenie inwestycyjne przy jak najniższych kosztach obsługi rachunku maklerskiego.

Jak minimalizować koszty?

Warto uważnie przejrzeć jaką roczną opłatę biuro maklerskie pobiera za prowadzenie rachunku maklerskiego. Można bowiem znaleźć takie biura maklerskie, które nie pobierają rocznej prowizji lub takie, które w ramach promocji nie pobiorą takiej opłaty do końca 2013 roku. W pozostałych biurach maklerskich roczny koszt prowadzenia rachunku to nawet 50 – 60 zł rocznie.

Drugą ważną opłatą jest prowizja przy zakupie i sprzedaży akcji. Najniższa obecnie prowizja dla standardowego inwestora z portfelem około 30 tys. zł wynosi 0,19 proc. – oferta BM Deutsche Banku. Kolejna najbardziej konkurencyjna prowizja to 0,25 proc. od kupna i sprzedaży akcji. Taką ofertę można znaleźć w X – Trade Brokers. W porównaniu z najwyższymi prowizjami na rynku sięgającymi 0,38 proc., wybranie biura maklerskiego oferującego najniższe stawki na rynku to duża oszczędność.

Inwestorzy, którzy chcą kupować głównie obligacje skarbowe czy korporacyjne, powinni zwracać szczególną uwagę na prowizje pobierane od takich transakcji. Najlepsze biura maklerskie pobiorą 0,14 proc. od kupna i sprzedaży obligacji. W najgorszym przypadku inwestor może zapłacić o ponad połowę więcej – 0,25 proc.

Sprawdź najlepsze rachunki dla standardowego inwestora

Na co jeszcze zwracać uwagę?

Poza minimalizowaniem kosztów warto przy wyborze konkretnej oferty rachunku maklerskiego kierować się analizami oferowanymi przez dane biuro swoim klientom. Niekiedy dobrze jest mieć dostęp do rozbudowanej analizy fundamentalnej czy analizy technicznej przeprowadzonej przez pracowników biura maklerskiego.

Kolejną sprawą jest wygoda użytkowania i funkcjonalność platformy transakcyjnej. Wiele biur umożliwia skorzystanie z wersji demo takiej platformy, aby inwestor mógł się z nią wcześniej zaznajomić.

Ponadto, jeśli biuro maklerskie znajduje się w jednej grupie kapitałowej z bankiem, w którym inwestor posiada rachunek osobisty, to będzie mógł on najczęściej transferować środki między rachunkiem w banku a rachunkiem maklerskim w czasie rzeczywistym.

Marcin Zienkiewicz
Comperia.pl

Marcin Zienkiewicz

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam