Przyszłość Bitcoina

2021-10-05 10:09:11

Jedna z najbardziej znanych kryptowalut, bitcoin, nadal pozostaje w trendzie i modzie mimo drastycznych zmian swojej wartości. Ta utrzymująca się powszechna popularność bitcoina jest właśnie jednym z czynników jego nadal wysokiego kursu wobec dolara amerykańskiego na tle okresowych spadków. jak pisze profesor ekonomii Paul De Grauwe, „idea, że bitcoin stanowi walutę przyszłości, jest bardzo popularna wśród wolnorynkowych fundamentalistów. Kryptowaluta budzi u nich szalony entuzjazm, bo tworzona jest całkowicie poza kontrolą banków centralnych, które instytucje oni sami uważają za źródło zła w rozmaitych formach”.

Jednak, tak samo jak inne kryptowaluty, przyszłość bitcoina nie jest tak jednoznaczna jak w przypadku tradycyjnych walut. Istnieje wiele prognoz odnośnie jego przyszłości, a co za tym idzie, dalszego sensu w jego inwestowanie. Entuzjaści postrzegają zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych kryptowalutą jako obiecujące. Sceptycy natomiast przewidują kolejną bańkę spekulacyjną, podobnej do tej sprzed 2017 roku – wtedy wartość bitcoina spadła o prawie 80 proc. Zdaniem ekspertów z Polskiego Instytutu Ekonomicznego tę kryptowalutę można porównać do złota ponieważ bitcoina również trzeba „wykopać”, a następnie sprzedać po cenie rynkowej. Wśród zarówno entuzjastów, jak i sceptyków są znane osobowości. Do pierwszych należy na przykład szef Twittera Jack Dorsey. Ostatnio stwierdził on, że bitcoin można wykorzystać w usługach i produktach związanych z Twitterem. Podobno zapewniał inwestorów, że kryptowaluty będą odgrywać kluczową rolę w rozwoju Twittera. Jim Reid, ekonomista Deutsche Banku, sądzi, że w kolejnych latach popularność kryptowalut będzie rosła, niezależnie od baniek, a ten wzrost będzie spowodowany w znacznej mierze rosnącym zainteresowaniem blockchainem. Eksperci z banku Citi uważają, że kryptowalutę czeka obecnie „duża transformacja” i może już niedługo stać się walutą światowego handlu. Podobnego zdania są również eksperci Bloomberga, którzy twierdzą, że następnym progiem dla bitcoina będzie kurs na poziomie 100 tys. dolarów. Miliarder, prezes firmy MicroStrategy Michael Saylor określił bitcoina mianem „cyfrowego złota” i „najtwardszej waluty”. Niedawno jego firma kupiła ok. 19,5 tys. bitcoinów za ponad 1 miliard dolarów. Zainwestować w bitcoin postanowił również meksykański miliarder Ricardo Salinas Pli, który w listopadzie 2020 zainwestował w kryptowalutę 10 proc. swojego "portfela płynnościowego". Rzeczywiście, panująca atmosfera niby sugeruje: kup Bitcoin, to się opłaca. Łatwiej wydaje nam się niematerialne środki. Bitcoin jest właśnie niematerialny, dlatego ludzie, którzy go posiadają, są bardziej skłonni do ryzyka w nadziei na potencjalny zysk. Z tego powodu też bitcoin jest czasem postrzegany jako przyszłość inwestowania. CoinJournal zawsze zawiera aktualne informacje o kryptowalutach, które pomogą Ci podjąć właściwą decyzję, jeśli chcesz zainwestować w kryptowalutę.

           Tymczasem wielu ekspertów przyznaje, że ogromne wahania wartości są największym problemem bitcoina. Niedawne badanie Deutsche Banku pokazało, że niektórzy inwestorzy postrzegają bitcoina jako najbardziej ekstremalną bańkę na rynkach finansowych. To odbija się w praktyce. Gdy we wrześniu 2021 roku Salwador jako pierwszy kraj na świecie uznał bitcoin jako legalny środek płatniczy, okazało się że ten ruch nie spodobał się wielu obywatelom i nawet wzbudził sceptycyzm Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Według badań agencji Sherlock Communications, większość Salwadorczyków ma niewielką wiedzę na temat Bitcoina i innych kryptowalut. 54% respondentów nie wybrało żadnej odpowiedzi na pytanie, którą z 5 najpopularniejszych kryptowalut najlepiej znają. Są też osoby którzy zmieniły swoje nastawienie do bitcoina z pozytywnego na negatywny. Wśród nich jest Elon Musk, który wycofał się on z pomysłu płacenia bitcoinami za Teslę ze względu na niszczący wpływ bitcoinowych koparek na środowisko naturalne.

          Są też osoby których stosunek do kryptowalut jest neutralny, na przykład Bill Gates. Niedawno sam przyznał, że nie korzysta z aktywów cyfrowych. Stwierdził również, że "jeśli masz mniej pieniędzy niż Elon Musk, powinieneś być ostrożniejszy" w inwestycjach w kryptowaluty.

          Jaka zatem będzie przyszłość bitcoina i innych kryptowalut? Najprawdopodobniej wszystko będzie zależało od długoterminowych czynników rynkowych i działań rządów.

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam