Prześwietlamy Rentgenem Comperii kredyt samochodowy mBanku

2010-02-01 14:55:40

Nowe auto to marzenie każdego mężczyzny, jednak już nie każdy może sobie pozwolić na taki wydatek. Ale kto mówi o kupowaniu za gotówkę? Jeśli tylko jesteś w stanie udźwignąć ciężar miesięcznej raty, wiele banków chętnie skredytuje zakup Twojego pojazdu. Specjalnie do tego celu służą kredyty samochodowe. Dzisiaj Comperia bierze pod lupę ofertę mBanku. Sprawdź, jaki kredyt samochodowy mBank przygotował dla Ciebie i czy to się opłaca!

Kredyt samochodowy a gotówkowy

Czym różnią się oba rodzaje kredytów? Kredyt samochodowy jest bardziej skomplikowanym produktem, dostępny jest tylko w wybranych bankach, zaś procedura jego udzielania trwa o wiele dłużej i wymaga więcej „papierkowej roboty”. Zakup nowego pojazdu równie dobrze można sfinansować szybkim kredytem gotówkowym, którego w swojej ofercie ma więcej banków. Jaki jest zatem sens w kłopotliwym i czasochłonnym ubieganiu się o kredyt samochodowy? Odpowiedź jest prosta, kredyt gotówkowy jest łatwiejszy do uzyskania, ale na pewno nie tańszy.

Oprocentowanie kredytu samochodowego może być nawet kilka punktów procentowych niższe od oprocentowania kredytu gotówkowego, choć w takiej samej kwocie i na taki sam okres. Dlaczego? Z punktu widzenia banku kredyt samochodowy jest produktem bardziej bezpiecznym, gdyż jego spłata jest zabezpieczona na kredytowanym aucie. Jakiekolwiek przyszłe problemy finansowe kredytobiorców i ich niemożność do terminowego regulowania rat, będą skutkowały przewłaszczeniem samochodu na bank.

Kredyt samochodowy mBanku - szczegóły oferty

Obecnie mBank proponuje swoim klientom kredyty samochodowe w dwóch walutach - złotych
i frankach szwajcarskich. Jest to dość atrakcyjna oferta, gdyż zdecydowana większość banków udzielających kredyty samochodowe pożycza tylko w rodzimej walucie. Oprocentowanie kredytu jest zmienne i oparte na międzybankowej stopie WIBOR lub LIBOR, powiększonej o stałą marżę banku. Dzięki niskim stopom procentowym w Szwajcarii, oprocentowanie kredytu we frankach jest nawet o 3 pkt. proc. niższe od kredytu złotowego.
Wszystkie kredyty samochodowe mBanku, niezależnie od celu i waluty, obarczone są prowizją w wysokości od 3 do 5 proc., która doliczana jest do kredytowanej kwoty. Jest to najwyższa możliwa prowizja za udzielenie pożyczki, jaką zgodnie z polskim prawem bank może nałożyć na kredytobiorcę. Należy również pamiętać, że maksymalny wiek kredytowanego samochodu wynosi 15 lat.
Jakie zabezpieczenia spłaty kredytu stosowane są przez mBank? Standardowo będzie wymagane przewłaszczenie 49 proc. wartości auta na bank oraz cesja z ubezpieczenia AC.

Nie mamy się co martwić, jeżeli nie posiadamy kapitału na pokrycie wkładu własnego. Bank udziela kredytów nawet przy wskaźniku LTV (stosunek kwoty kredytu do wartości zabezpieczenia) sięgającym 125 proc. Bank stosuje również uproszczoną procedurę przyznawania kredytu, w ramach której bank odstąpi od obowiązku dostarczenia zaświadczenia o zatrudnieniu. Dodatkowo, istnieje możliwość obniżenia oprocentowania kredytu o 1 pkt. proc. pod warunkiem jednoczesnego wykupienia ubezpieczenia.

Kredyty samochodowe mBanku

 Cel kredytuWalutaKwota kredytuOkres kredytowaniaOproc.
1Pojazd nowyPLN5 tys. - 350 tys. zł6 mies. - 10 lat10,27% - 11,77%
2Pojazd używanyPLN5 tys. - 350 tys. zł6 mies. - 10 lat11,27% - 15,27%
3Pojazd nowyCHF5 tys. - 350 tys. zł6 mies. - 10 lat7,79% - 9,29%
4Pojazd używanyCHF5 tys. - 350 tys. zł6 mies. - 10 lat8,79% - 12,79%

Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Kredyt samochodowy mBanku na tle konkurencji

Kredyt denominowany do franka szwajcarskiego ciężko porównać jest do ofert innych banków, gdyż w większości przypadków ich po prostu nie ma. Nie zmienia to jednak faktu, że z uwagi na niskie oprocentowanie kredyt samochodowy w szwajcarskiej walucie jest niezwykle konkurencyjnym produktem w stosunku do kredytów złotowych.

Inaczej sytuacja wygląda, kiedy pod lupę weźmiemy właśnie kredyty w złotych. Tutaj mBank na tle rynkowych rywali wypada już mniej okazale, plasując się w ogonie naszych rankingow. Porównanie kredytu samochodowego mBanku do najtańszego kredytu przedstawia poniższa tabela.

Waluta kredytu: PLN, LTV=100%, okres kredytowania 7 lat

 Najlepszy kredyt samochodowyKredyt samochodowy mBank
 BankRataOproc. rzeczywisteRataOproc. rzeczywiste
Pojazd nowy, kwota 60 tys. zł 1015,68 zł11,16%1087,68 zł13,67%
Pojazd 5-letni, kwota 35 tys. zł 561,70 zł9,29%654,06 zł14,83%

źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl