Programy systematycznego oszczędzania i ich pułapki-sprawdź z Comperią, by uniknąć pomyłki!

2010-06-08 08:12:01

Oszczędzanie jest dobre, jednak sposobów na odkładnie pieniędzy jest wiele i nie wszystkie są korzystne. Więcej. Część z nich może przysporzyć nie lada kłopotów. Jakie zatem pułapki kryją się w programach systematycznego oszczędzania?

Oszczędzanie to nic innego, jak odbieranie sobie finansowania przyjemności dzisiaj, by w przyszłości móc wykorzystać zgromadzone dzięki temu pieniądze. Na co? Na podróże, na zakupy, na przyjemności dzieci, itd..  Najpierw jednak kapitał trzeba uzbierać. Może program systematycznego oszczędzania?
 
Program systematycznego oszczędzania – co to jest?
Pojęcie programu systematycznego oszczędzania (PSO) to marketingowa nazwa stosowana przez instytucje finansowe dla określenia rozwiązania finansowego, mającego służyć budowaniu oszczędności. PSO reklamują banki, ale również fundusze inwestycyjne czy towarzystwa ubezpieczeniowe. Zawsze chodzi o pieniądze. Zwykle jednak z innej perspektywy.
 
Oferta ubezpieczycieli
Towarzystwo ubezpieczeniowe zaoferuje polisę, pod płaszczykiem której najczęściej udostępni fundusze kapitałowe (ubezpieczeniowy odpowiednik funduszy inwestycyjnych). Zadecydujesz jaka część wpłacanej przez Ciebie składki będzie inwestowana w ten sposób, a jak sfinansuje gwarantowaną część świadczenia zaplanowanego do wypłaty za „x” lat. I właśnie ten „x” jest kluczowy, bowiem może wyznaczać deklarowany przez Ciebie okres obowiązkowych wpłat.
Oszczędzanie przynosi wymierne korzyści, kiedy jest przewidziane na długi okres. Jeżeli wybierzesz ofertę ubezpieczyciela pamiętaj, że przerwania procesu może Cię sporo kosztować. Dlatego bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej dla Ciebie wysokość składki. Tak, by nie była zbyt bolesna dla domowego budżetu.
 
Oferta funduszy
Niemal każde towarzystwo funduszy inwestycyjnych ma w ofercie programy systematycznego oszczędzania. Obowiązuje z reguły w tym przypadku redukcja opłaty za nabycie jednostek uczestnictwa. Z drugiej strony powstaje konieczność utrzymywania programu przez określony czas. W innym razie trzeba się liczyć z koniecznością zwrotu niezapłaconej części opłaty na rzecz funduszu.
 
Minusem oferty funduszu w porównaniu do oferty ubezpieczycieli jest fakt skupiania inwestycji w jednej instytucji. Ubezpieczyciel daje opcję lokowania w różnych funduszach różnych towarzystw. Jest jednak przy tym droższy i wymaga inwestowania przez dłuższy czas. Jak zwykle – coś za coś.
 
Co proponują banki?
Banki same w sobie proponują lokaty. Te, jak wiadomo, kroci nie przynoszą. Dlatego, by zachęcić klientów oferta zostaje poszerzona o rozwiązania dostępne bezpośrednio w funduszach i towarzystwach ubezpieczeń. W ten sposób powstają hybrydy lokat, funduszy i ubezpieczeń. Oferty mają różny charakter, jednak z grubsza oddają bardziej lub mniej wyżej opisane propozycje. Diabeł tkwi jak zwykle w szczegółach.
 
Co wybrać?
Najważniejsza zasada – zastanów się nad okresem oszczędzania i efektywną dla Ciebie składką. Wychodząc od tego fundamentu zastanów się na dostępnymi opcjami. Porównaj opłaty i potencjał zysków. Pamiętaj przy tym, ze długookresowe, systematyczne oszczędzanie uzasadnia sięganie po te instrumenty finansowe, które charakteryzują się większymi wahaniami wartości, ale jednocześnie przynoszą większe zyski.
 
Comperia.pl
Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam