Portfele Comperii pęcznieją. Kredyty coraz droższe, ale i na lokatach można zyskać więcej

2011-10-13 16:20:56

Oto już trzecia edycja odmienionego raportu o nazwie „Portfele Comperii”. Dane za wrzesień 2011 r. nie pozostawiają wątpliwości: koszty aktualnie udzielanych kredytów rosną. Na szczęście, klienci banków mogą także zarobić nieco więcej, dzięki ulokowaniu swoich oszczędności na rachunkach depozytowych.

Czym są Portfele Comperii?
Portfele Comperii (dawniej zwane „Wskaźnikami Comperii”) to analiza ukazująca, jak w ostatnich kilku tygodniach (a także miesiąc wcześniej oraz przed rokiem) zmieniały się dwa parametry: koszt pożyczającego i zysk oszczędzającego. Ten pierwszy koszt („koszt pożyczającego”) pokazuje miesięczny koszt odsetkowy portfela kredytów na łączną kwotę 100 tys. zł, w którym to kredyt hipoteczny jest najważniejszy i stanowi 81 proc. tej wartości. Wzrost tego wskaźnika (symbolizowany za pomocą czerwonej strzałki skierowanej w górę) ma dla kredytobiorców znaczenie negatywne, gdyż muszą oni więcej niż wcześniej zapłacić za pożyczone pieniądze.

Z kolei ów drugi portfel („zysk oszczędzającego”) oddaje miesięczny zysk odsetkowy netto portfela lokacyjnego na łączną kwotę 100 tys. zł, w którym to lokata bankowa ma 80-procentowy udział. Wzrost tego indeksu (zielona strzałka skierowana w górę) to dla osób zamierzających ulokować w bankach kapitał informacja, że w odniesieniu do poprzednich okresów, mają oni możliwość uzyskania wyższych odsetek. Można także interpretować tę sytuację jako taką, w której banki silniej niż wcześniej konkurują o pieniądze klientów.

W ostatnim miesiącu zostały podtrzymane sierpniowe trendy. Kredytobiorcy muszą płacić więcej za zobowiązania kredytowe, natomiast oszczędzający uzyskają wyższe odsetki od depozytów bankowych i kont oszczędnościowych. Zysk oszczędzającego wzrósł do 287,69 zł – w sierpniu wynosił 283,23 zł.

Ponadto w pełnej wersji naszego raportu znajduje się informacja o tym, jaka część produktów kredytowych i oszczędnościowych uległa modyfikacjom w ostatnich kilku tygodniach. Mówią o tym wskaźniki zmienności, w których uwzględniamy także rynkowe nowości.

Poniżej prezentujemy wykres przedstawiający „Zysk oszczędzającego”; natomiast aby zapoznać się z całością raportu (obejmującego także portfel o nazwie „Koszt pożyczającego” oraz wskaźniki zmienności), należy kliknąć tutaj.

Z powyższego wykresu można odczytać, że od maja tego roku mamy do czynienia z tendencją wzrostową, jeśli chodzi o zysk oszczędzającego. Oznacza to, że osoby oszczędzające na lokatach czy kontach oszczędnościowych mogą liczyć na coraz wyższe odsetki. W porównaniu z poprzednim miesiącem, z każdych 100 tys. zł pożyczonych bankowi (w formie lokat i kont oszczędnościowych) można miesięcznie zarobić o 4,5 zł więcej. Taki zarobek ma się jednak nijak do tego, ile można było zyskać półtora roku temu.

Jednakże niektóre banki rywalizują o pieniądze klientów i podnoszą oprocentowanie kont oszczędnościowych oraz lokat bankowych. Daje to nadzieję na kolejne podwyżki oprocentowania produktów oszczędnościowych w kolejnych miesiącach i wyższe zyski z oszczędzanych pieniędzy.

Pełna wersja raportu dostępna tutaj.

Marcin Zienkiewicz
Paweł Puchalski
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl