Poradnik początkującego inwestora - rodzaje zleceń giełdowych

2012-05-21 15:11:33

Giełda Papierów Wartościowych od zawsze była miejscem wzbudzającym wielkie zainteresowanie. Trzeba jednak wiedzieć, że aby sprawnie się po niej poruszać trzeba dysponować nie tylko odpowiednią ilością wolnego czasu, ale także i specjalistyczną wiedzą. Bardzo ważna jest znajomość chociażby podstawowych zleceń giełdowych, dlatego w dzisiejszym poradniku początkującego inwestora przedstawiamy cztery najbardziej popularne.

Żeby móc dokonywać transakcji na giełdzie, trzeba posiadać rachunek maklerski. Tylko w ten sposób będzie możliwe złożenie odpowiedniego zlecenia. Rozwój rynku kapitałowego i chęć zaspokojenia stale rosnących potrzeb klientów biur maklerskich spowodowały, że na rynku funkcjonuje bardzo dużo rodzajów zleceń giełdowych. Jednak osoba stawiająca pierwsze kroki na rynku najczęściej wykorzystuje tylko kilka z nich. Oto one:

Zlecenie z limitem ceny
Jest to jedno z najbardziej popularnych zleceń giełdowych. Kupujący ustala maksymalną kwotę po jakiej jest skłonny kupić dany walor, a sprzedający wskazuje minimalną cenę po jakiej jest ten walor skłonny sprzedać.

Innymi słowy każdy inwestor samodzielnie ustala sobie cenę jaka będzie dla niego satysfakcjonująca. Oczywiście kupujący będzie chciał, aby ta cena była jak najniższa, a sprzedający jak najwyższa. Jeśli obie strony znajdą cenę równowagi wtedy dojdzie do transakcji.

Zlecenie PKC - po każdej cenie
W tym przypadku inwestorowi najbardziej zależy na realizacji danego zlecenia, czyli kupnie bądź sprzedaży danego waloru bez względu na cenę transakcji. Zlecenie PKC musi być zrealizowane w całości i ma ono pierwszeństwo przed wszystkimi innymi zleceniami.

Oznacza to, że osoba która złoży takie zlecenie jest na tyle zdesperowana, że ponad priorytet ceny przekłada ilość kupowanego lub sprzedawanego instrumentu.

Zlecenie PCR - po cenie rynkowej

Jest to specyficzny rodzaj zlecenia giełdowego, w którym nie jest ustalana cena waloru. Może on zostać złożone tylko w fazie notowań ciągłych i tylko gdy w arkuszu zleceń znajdują się zlecenia przeciwstawne.

Zlecenia PCR są realizowane natychmiast po przyjęciu do systemu giełdowego, po cenie pierwszego najlepszego oczekującego zlecenia przeciwstawnego (zatem zlecenie kupna PCR jest realizowane po cenie najniższego oczekującego w arkuszu zlecenia sprzedaży, a zlecenie sprzedaży PCR jest realizowane po cenie najwyższego oczekującego w arkuszu zleceń - zlecenia kupna).

Niezrealizowana część zlecenia PCR pozostaje aktywna w arkuszu jako zlecenie z limitem ceny, równym kursowi po jakim zrealizowana była transakcja.

Zlecenia STOP limit i STOP loss
Obydwa zlecenia należą do grupy zleceń z tzw. limitem aktywacji. Żeby dane zlecenie stało się aktywne, musi zostać spełniony warunek ceny. Dopiero po zawarciu transakcji, po określonym jako limit aktywacji zlecenia kursie, takie zlecenia pojawiają się w arkuszu.

Różnica pomiędzy STOP limit, a STOP loss wynika z ustalania ceny realizacji danego zlecenia. W tym pierwszym przypadku jest ona ustalana określoną przez inwestora kwotą (ceną), a w tym drugim jako zlecenie PKC (opisane powyżej).

Ogólnie przyjmuje się, że zlecenia typu STOP służą do zabezpieczania portfela inwestycyjnego lub wyłapywania okazji inwestycyjnych. Dzięki ustalaniu limitów aktywacji inwestor nie musi cały czas śledzić kursów interesujących go walorów. Zlecenie samo stanie się aktywne, jak tylko na rynku pojawi się przyjęta przez inwestora sytuacja.

Jak widać granie na giełdzie wymaga dość specjalistycznej wiedzy i sprawnego poruszania się w gąszczu zleceń giełdowych. Przedstawione powyżej to tylko namiastka wszystkich możliwości jakie ma do dyspozycji przeciętny inwestor giełdowy. Dlatego przed rozpoczęciem aktywnego inwestowania warto zapoznać się dokładnie ze wszystkimi rodzajami zleceń. Dzięki temu nasze transakcje będą miały nie tylko większe szanse powodzenia, ale także będziemy mogli stosować bardziej wyszukane strategie inwestycyjne. Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam