Otwarte fundusze emerytalne od podszewki. Sprawdź z Comperia.pl!

2010-01-08 07:46:07

Czy wiesz, czym są otwarte fundusze emerytalne? Czy wiesz, za co pobierają opłaty? W co inwestują Twoje pieniądze? Ile zarabiają najlepsze OFE? Dziś Twoja porównywarka Comperia.pl przedstawia otwarte fundusze emerytalne od podszewki i mówi, które z nich są najlepsze na rynku i jakie pobierają opłaty. Sprawdź z nami i spokojnie oszczędzaj na swoją emeryturę!

Czym są otwarte fundusze emerytalne?
Otwarte fundusze emerytalne (OFE) to II filar Twojej emerytury. Zapisując się do OFE kupujesz jednostki uczestnictwa dające Ci prawo do części majątku. Otwarte Fundusze Emerytalne powstały w skutek reformy systemu emerytalnego i gromadzą środki na Twoją przyszłą emeryturę. Wpłacasz funduszom składkę, a one gromadzą Twoją przyszłą emeryturę i pomnażają środki poprzez inwestycje. OFE wybierasz w swojej pierwszej pracy na "umowę o pracę".
 
Składka pobierana jest dla OFE z Twojej składki dla ZUS-u. Zamiast płacić do ZUS-u 19,52% Twojego wynagrodzenia brutto, płacisz 12,22%, a pozostałe 7,3% przelewane jest do OFE, które powinny przynieść więcej zysku.
 
Jakie opłaty pobierają OFE?
Otwarte fundusze emerytalne pobierają prowizje za zarządzanie oraz opłaty od składek. Opłaty od składek pokrywają koszty administracyjne. Na początku są one najwyższe, ponieważ muszą pokryć koszty sporządzenia umów, koszty prowizji dla agenta, który zapisał Cię do OFE. Z czasem opłata ta zmniejsza się z powodu zmniejszenia tych opłat. Później zwiększa się jednak prowizja za zarządzanie aktywami. Może ona maksymalnie wynieść 0,05% miesięcznie, ale od całości środków zgromadzonych na koncie. Może nie wydaje się to dużo, ale należy pamiętać, że z czasem na Twoim koncie uzbiera się na prawdę duża kwota pieniędzy.
Początkowa opłata od składki może wynosić maksymalnie 7% miesięcznej składki. Z godnie z ustawą opłata ta ma zostać docelowo zmniejszona do 3,5% w roku 2014.
 
Czy można zmienić OFE?
W wyborze powinieneś się kierować opłatami, promocjami i przede wszystkim wynikami inwestycyjnymi. Kiedy stwierdzisz, że Twój fundusz nie przynosi Ci oczekiwanych efektów, możesz bez żadnych trudności zmienić otwarty fundusz emerytalny. Musisz jednak pamiętać o 2 sprawach. Pierwsza to jednorazowa opłata za zmianę (opłata transferowa):
- dla stażu większego niż 24 miesiące- 0 zł
- dla stażu z przedziału 12-24 miesiące- 80 zł
- dla stażu mniejszego niż 12 miesięcy- 160 zł

Dodatkowo należy pamiętać, że po zmianie funduszu znów zapłacisz wysoką opłatę od składki...
 
No i najważniejsze, czyli wyniki inwestycyjne
Najważniejszym dla Ciebie jest aby Twój fundusz pomnażał pieniądze zgromadzone na Twoim rachunku. Poniżej przedstawiamy więc wyniki otwartych funduszy inwestycyjnych za 3 lata, 5 lat i od początku działalności:
 
 
Stopa zwrotu za 3 lata
Allianz
6,30%
Generali
6,00%
Amplico
5,80%
Axa
5,70%
Aegon
4,80%
 
 
 
Stopa zwrotu za 5 lat
Generali
43,70%
Amplico
42,20%
Polsat
41,80%
Pekao
41,40%
Axa
39,80%
 
 
 
Stopa zwrotu od początku działalności
Polsat
203,50%
ING
193,70%
Generali
190,60%
PZU
179,00%
Nordea
178,50%
 

Który według Ciebie otwarty fundusz emerytalny jest godny polecenia? Powiedz to na naszym forum!

Comperia.pl

Fot. sxc.hu

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam