Oszczędzanie ze stałym dostępem do pieniędzy cz.1

2012-11-22 09:26:47

Standardowe lokaty bankowe są bardzo popularnym narzędziem do pomnażania oszczędności. Mają jednak jeden zasadniczy minus - wycofując z nich środki przed czasem traci się wszystkie odsetki. Jak więc oszczędzać, aby jednocześnie zyskiwać oraz nie zamrażać zupełnie pieniędzy?

Lokaty bankowe to absolutnie podstawowy produkt oszczędnościowy. Poza wieloma zaletami, jak m.in. oprocentowanie sięgające w ofertach standardowych poziomu ponad 6 proc., większość z ma także podstawową wadę - nie można ich zerwać bez utraty całości lub przynajmniej zdecydowanej większości odsetek.

Lokata na krócej czy dłużej?

Jeśli więc inwestor nie jest pewny, czy środki będą mu potrzebne czy jednak może założyć z nich lokatę, to lepiej, aby wybrał krótszy okres depozytu. Wówczas istnieje większa szansa, że depozyt dobiegnie końca i odsetki zdążą wpłynąć na konto, nim ulokowany kapitał będzie potrzebny. W końcu jest mniejsze prawdopodobieństwo, że trzeba będzie zerwać lokatę np. 3-miesięczną niż roczną. A jeśli środki dalej nie będą potrzebne – zawsze można założyć z nich kolejną lokatę.

Porównajmy 2 sytuacje - w pierwszej klient zakłada lokatę na rok, w drugiej lokatę na 3 miesiące przedłużaną automatycznie na kolejne okresy na takich samych warunkach. W obu wariantach przyjmijmy, że lokuje się 5 tys. zł, oprocentowanie depozytów wynosi 5 proc. w skali roku. Niech w obu przypadkach odsetki kapitalizują się co miesiąc. Z obu zyski netto wyniosą po roku ok. 206 zł. Ale co się stanie, jeśli np. w ósmym miesiącu od rozpoczęcia oszczędzania ulokowane środki będą koniecznie potrzebne i trzeba będzie zerwać lokatę?

W przypadku lokaty rocznej wszystkie odsetki przepadną (tak działa większość lokat) - czyli ok. 119 zł naliczone w poprzednich 7 miesiącach. Odzyska się tylko ulokowane 5 tys. zł. Z kolei deponent, który środki ulokował na odnawialnej lokacie 3-miesięcznej, otrzyma z powrotem 5 102 zł, czyli ulokowany kapitał wraz z odsetkami z dwóch poprzednich lokat 3-miesięcznych. Straci tylko odsetki, które zdążył wygenerować kolejny depozyt kwartalny, czyli ok. 17 zł.

Polisolokata

Podobnie jak standardowe lokaty działają także polisolokaty. Nie ma możliwości częściowej wypłaty środków - albo wszystko, albo nic. Wypłacając środki z polisolokaty przed terminem zakończenia okresu ubezpieczenia otrzyma się jedynie całość opłaconej składki.

Dla osób, którą chcą upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, to znaczy jednocześnie zarabiać i mieć dobry dostęp do swoich oszczędności, Comperia.pl ma również kilka innych pomysłów. O tym w kolejnej części cyklu. Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński