Oszczędzaj bez zobowiązań. Ranking lokat 6M bez konta: październik 2017

2017-10-17 13:41:00

Klienci, którzy poszukują korzystnej lokaty, ale nie chcą spełniać żadnych dodatkowych warunków, mogą zyskać nawet 2,5% na lokacie 6-miesięcznej (w Alior Banku). Maksymalna kwota wpłaty to aż 200 tys. zł.

Oszczędzanie na lokatach może być nie tylko opłacalne, ale i proste. Choć w dobie niskich stóp procentowych wyższe zyski w wielu przypadkach dostępne są pod warunkiem spełnienia dodatkowych wymogów (np. założenia konta), to wciąż możemy korzystać z wysokiego procentu bez zobowiązań.

W najnowszym rankingu Comperia.pl postanowiliśmy przeanalizować najlepsze lokaty półroczne. Pod uwagę wzięliśmy oferty, które można założyć bez konieczności posiadania konta (osobistego lub oszczędnościowego) w poszczególnych bankach. Sprawdziliśmy przy tym, na jakie oprocentowanie może liczyć osoba, która chce zdeponować swój kapitał nie tylko na dłuży okres, ale i wyższą kwotę. W tym celu ustaliliśmy poziom wpłaty na 50 tys. zł.

Jeśli dany bank posiada w ofercie więcej niż jeden produkt o parametrach odpowiadających naszym założeniom, w zestawieniu uwzględniliśmy tylko ten z najwyższym oprocentowaniem. W przypadku, gdy jest ono identyczne dla równorzędnych ofert, prezentowaliśmy w rankingu wszystkie z nich.

Najlepsze lokaty 6M na 50 tys. zł bez konta

Najlepsze lokaty 6M bez konta
kwota: 50 tys. zł

Bank

Oferta

Oprocentowanie

Alior Bank

186-dni lokata online

2,5%

Inbank

Lokata standardowa

2,4%

Nest Bank

Nest Lokata Nowe Środki - bez konta

2,3%

Idea Bank

Lokata NR 1/Lokata Zyskująca

1,8%

Toyota Bank

Lokata Standardowa

1,7%

Plus Bank

Lokata Internetowa

1,6%

Źródło: porównywarka Comperia.pl

Na pierwszym miejscu rankingu najlepszych lokat bez konta znalazł się Alior Bank z Lokatą Online na 186 dni, oprocentowaną na 2,5% w skali roku. To propozycja dla nowych klientów banku, a skorzystać z niej można w szybki sposób przez internet.

Osoby preferujące krótsze okresy depozytowe może zainteresować fakt, że oferta na 2,5% dostępna jest nie tylko w uwzględnionym w rankingu wariancie na 186 dni, ale także 90 dni (do wyboru). Łączna suma lokat 90-dniowych i 186-dniowych może wynieść nawet 200 tys. zł.

Drugie miejsce w zestawieniu należy do Inbanku, oferującego 2,4% na Lokacie Standardowej. 50 tys. zł to najwyższa kwota, jaką można zdeponować na rachunku pojedynczej lokaty, jednak suma wszystkich lokat otwartych przez jednego klienta w Inbanku może wynieść do 200 tys. zł. Ochronę środków na rachunkach prowadzonych przez Inbank gwarantuje estoński odpowiednich polskiego Bankowego Funduszu Gwarancyjnego: Tagat isfond.

Na trzecim miejscu rankingu znalazł się Nest Bank z Nest Lokatą Nowe Środki (bez konta) na 2,3%. Maksymalna kwota lokaty to 2 mln zł. Zdeponować na niej można tylko nowe środki, stanowiące nadwyżkę nad saldem rachunków złotowych klienta z 13 sierpnia 2017 r.

Lokaty półroczne: sytuacja rynkowa

W październiku na lokatach 6M można zarobić więcej niż w poprzednim miesiącu - m.in. dzięki pojawieniu się na rynku najnowszej oferty Alior Banku, która w bieżącym rankingu zajęła 1 miejsce.

W ciągu ostatniego półrocza banki aktywnie modyfikowały stawki zapewniane na lokatach 6-miesięcznych - z korzyścią dla klientów. W konsekwencji średnie oprocentowanie lokat zauważalnie wzrosło. W porównaniu do najniższego wyniku we wskazanym okresie - z maja (1,12% w skali roku) - średnie oprocentowanie wzrosło o 0,08 p.p. i obecnie wynosi 1,2% w skali roku. Choć najbliższych podwyżek stóp procentowych - zgodnie z sygnałami RPP - nie powinniśmy się spodziewać w ciągu najbliższego roku, to widoczne już ożywienie na rynku depozytowym można uznać za jaskółkę pozytywnych dla klientów zmian.

Ekspert Comperia.pl