Oprocentowanie lokat bankowych ostro w dół! Ostatni moment na dobre lokaty?

2009-10-07 13:28:36

Comperia co miesiąc analizuje oprocentowanie najlepszych lokat bankowych dla różnych okresów oraz różnych kwot. Co pokazują dane za wrzesień? Oprocentowanie lokat bankowych zaczyna coraz mocniej spadać. We wrześniu dotyczyło to wszystkich analizowanych lokat niezależnie od kwoty i okresu trwania (pierwszy raz od 10 miesięcy). Czy jest to więc ostatni moment na dobre lokaty? Niekoniecznie…

Oprocentowanie lokat spada bo sytuacja na rynkach finansowych normalnieje. Część banków nie musi sięgać po nasze pieniądze za wszelką cenę-większa płynność i powrót zaufania umożliwia pożyczanie pieniędzy od innych banków. Czy to znak więc, że oprocentowanie lokat bezpowrotnie spada?

 
Nie do końca. Po pierwsze nadal można znaleźć „perełki” wśród lokat z oprocentowanie powyżej 6% (lokaty bankowe - sprawdź aktualne oprocentowanie w naszej porównywarce) co przy rynkowych stopach procentowych w granicach 3,5-4,2% jest naprawdę dobrym wynikiem. Ale tych ofert jest zdecydowanie mniej niż jeszcze miesiąc wcześniej. Ażeby więc dostać dobrą lokatę trzeba przeszukać dokładnie cały rynek.
 

Drugim powodem dla którego oprocentowanie lokat nie musi dalej spadać jest oczekiwanie na podwyżki stóp procentowych. Na razie jeszcze rynek tego nie pokazuje, ale na przełomie roku rynkowe stopy procentowe (w ślad za oczekiwaniami co do podwyżek stóp przez RPP) mogą ruszyć do góry. A w takiej sytuacji oprocentowanie lokat znów może zacząć rosnąć.
Jakie więc obecnie zakładać lokaty? Naszym zdaniem najbardziej optymalne byłoby założenie lokaty o stałym oprocentowaniu na 3 albo 6 miesięcy. W tej chwili najlepsze oferty dają możliwość zarobienia odpowiednio 7,02% w Invest Banku oraz 7% w BOŚ Banku na lokacie 3-miesięcznej oraz 7% w BOŚ Banku i 6,4% w AIG Banku na lokacie półrocznej.
 
Jest więc w czym wybierać.
 
Oprocentowanie lokat na 1 tys. zł
 
Oprocentowanie lokat na 5 tys. zł
 
Oprocentowanie lokat na 10 tys. zł
 
Chcesz podyskutować o tym w co warto inwestować? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum o lokatach!
 
Comperia.pl
 

 

Ekspert Comperia.pl