Nie wiesz, gdzie kupić auto na kredyt? Sprawdź aktualne trendy!

2010-01-14 10:13:33

Raz w miesiącu Comperia prezentuje, jak zmieniają się średnie koszty kredytów samochodowych. Prześwietlamy kredyty na zakup nowych i używanych pojazdów. Porównujemy oprocentowanie (rzeczywistą roczną stopę oprocentowania-RRSO), wysokość rat i średnią prowizję. Sprawdź ile kosztuje obecnie kredyt samochodowy!

W przypadku pojazdów z rynku pierwotnego analiza obejmuje kredyty wysokości 50 tys. zł (100 proc. LTV) z 5-letnim okresem spłaty, a w odniesieniu do samochodów używanych śledzimy losy kredytu o wartości 30 tys. zł (80 proc. LTV) udzielonego na okres 3 lat.

W odniesieniu do wielu zmian, jakie miały miejsce w listopadzie, grudzień był miesiącem bardzo stabilnym. Nieznacznym zmianom uległy jedynie oferty Banku BPH i Deutsche Banku. Wśród nowych pojazdów coraz tańsze kredyty proponuje także Getin Bank, który awansował z trzeciego miejsca i zajmuje obecnie pierwszą pozycję w naszym zestawieniu.

Tani kredyt na używane auto

 Najtańszy kredyt samochodowy na używane pojazdy, tak jak i przed miesiącem, posiada Santander Consumer Bank. Jego oferta jako jedyna umożliwia kredytobiorcom zaciągnięcie zobowiązania, którego rata nie przekracza 1 tys. zł miesięcznie. Oprocentowanie na poziomie 10, 48 proc. daje w rezultacie obciążenie miesięcznego budżetu spłatą w wysokości 968,15 złotych.

Sprawdź najlepszy kredyt samochodowy na używane pojazdy!

Drugie i trzecie miejsce w zestawieniu zajmują natomiast oferty Banku BPH i Getin Banku. Kredyty samochodowe tych instytucji finansowych są oprocentowane odpowiednio na poziomie 13,02 i 14,12 proc. w skali roku. Co ważne, Bank BPH pobiera obecnie najniższą prowizję za udzielenie kredytu na rynku - jedynie 1,5 proc. wartości zobowiązania.

Gdzie po nowy samochód

W porównaniu do ubiegłego miesiąca wśród najlepszych kredytów samochodowych na nowe pojazdy mieliśmy do czynienia ze znacznymi przetasowaniami w pierwszej trójce zestawienia. Na pierwsze miejsce awansował Getin Bank - z oprocentowaniem na poziomie 10,38 proc. wyprzedził dotychczasowego lidera Lukas Bank, którego oferta jest jednak tylko nieznacznie gorsza od Getinu. RRSO w wysokości 10,68 proc. daje minimalną różnicę w racie - ok. 5 zł. To jednak Getin Bank pobiera najniższą prowizję wśród banków udzielających kredytów na nowe samochody (1 proc.).

Sprawdź najlepszy kredyt samochodowy na nowe pojazdy!

Na trzecim miejscu zestawienia uplasowała się oferta Santander Consumer Banku. Ten niekwestionowany lider rynku samochodowego w segmencie używanych pojazdów posiada także bardzo atrakcyjną ofertę kredytów na nowe pojazdy. Miesięczna rata „kredyty samochodowego” nie przekracza 1 100 zł miesięcznie.

Średnie raty, prowizje i oprocentowanie

Comperia.pl przygotowuje regularnie także zestawienie zbiorcze dotyczące zmian podstawowych parametrów kredytów samochodowych. W przeciągu ubiegłego miesiąca można było zaobserwować nieznaczne zmiany wysokości rzeczywistego oprocentowania tych produktów. W segmencie używanych pojazdów spadło o niecałe 0,1 pkt. proc. Mniej więcej tyle samo wyniósł wzrost wśród nowych pojazdów. Wysokości rat i prowizji pozostały praktycznie niezmienione. W dłuższym okresie można jednak zaobserwować silną tendencję spadkową kosztów związanych z obsługa kredytu samochodowego. Jest to szczególnie widoczne w przypadku średnich prowizji pobieranych za udzielenie takiego kredytu.

wykres 1

wykres 2

wykres 3

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl