Najlepsze fundusze inwestycyjne dały zarobić w 2009… Czy nadal warto w nie inwestować?

2010-01-21 07:46:34

Fundusze inwestycyjne są znacznie bezpieczniejszą formą inwestowania niż samodzielne inwestowanie. Zastanawiasz się gdzie najkorzystniej ulokować swoje oszczędności? Uważasz, że gra na giełdzie bądź zakup obligacji to dobre rozwiązania, lecz nie masz czasu, aby na bieżąco śledzić zmiany gospodarcze. Jeżeli tak to koniecznie zobacz, ile najlepsze fundusze inwestycyjne dały zarobić najwięcej w roku 2009.

Zakup jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych jest komfortowym sposobem inwestowania posiadanych środków. Powierzenie naszych oszczędności osobom, które na bieżąco śledzą zmiany gospodarcze oraz posiadają odpowiednią wiedzę z zakresu mechanizmów rynkowych przeważnie gwarantuje wyższe zyski niż samodzielne inwestowanie. Ponadto, ogranicza do minimum czas, jaki musielibyśmy poświęcić na systematyczne uzyskiwanie i analizowanie informacji dotyczących bieżących wydarzeń ekonomicznych. Biorąc pod uwagę także średnie wyniki towarzystw inwestycyjnych za okres ostatniego roku, należy powiedzieć, że inwestycje w jednostki uczestnictwa mogą być bardzo korzystne.
 
Najlepsze fundusze inwestycyjne w 2009 roku
Comperia.pl przeanalizowała wyniki finansowe towarzystw funduszy inwestycyjnych w roku 2009. Pod uwagę wzięto pięć najpopularniejszych rodzajów, tj. fundusze akcji, obligacji, gotówkowe, mieszane oraz stabilnego wzrostu. Zdecydowanie najwyższe średnie zyski gwarantują fundusze akcji, najniższe zaś fundusze gotówkowe. Zyski z pozostałych znajdują się na poziomie 8 – 10 proc.
 
Najlepsze fundusze inwestycyjne akcyjne – zestawienie
 
Lp.
Nazwa Funduszu
Zysk w 2009
1
Arka BZ WBK Akcji Środkowej i Wschodniej Europy
103,79 proc.
2
Arka BZ WBK Rozwoju Nowej Europy
100,42 proc.
3
Pioneer FG SFIO subfundusz Akcji Europy Wschodniej
85,8 proc.
4
Pioneer FG SFIO subfundusz Akcji Rynków Wschodzących
76,63 proc.
5
UniFundusze FIO subfundusz UniAkcje Nowa Europa
74,94 proc.
 
Najlepsze fundusze inwestycyjne obligacji – zestawienie
 
Lp.
Nazwa Funduszu
Zysk w 2009
1
Pioneer FG SFIO subfundusz Pioneer Obligacji Strategicznych
56,41 proc.
2
Millennium FIO Subfundusz Dolarowa Lokata
47,49 proc.
3
Pioneer Obligacji Dolarowych Plus FIO
43,88 proc.
4
DWS Polska SFIO Euroobligacji
30,1 proc.
5
Idea Parasol FIO Subfundusz Idea Obligacji
21,57 proc.
 
Najlepsze fundusze gotówkowe (rynku pieniężnego) – zestawienie
 
Lp.
Nazwa Funduszu
Zysk w 2009
1
Idea Premium SFIO
10,94 proc.
2
UniFundusze FIO subfundusz UniKorona Pieniężny
8,49 proc.
3
Arka BZ WBK Ochrony Kapitału FIO
8,16 proc.
4
Pioneer Pieniężny FIO
6,82 proc.
5
Amplico FIO Pieniężny
6,71 proc.
 
Najlepsze fundusze inwestycyjne mieszane – zestawienie
 
Lp.
Nazwa Funduszu
Zysk w 2009
1
Idea Parasol FIO Subfundusz Idea Surowce Plus
78,01 proc.
2
Świtalski FIZ
70,49 proc.
3
Sowiniec FIZ
68,62 proc.
4
SEZAM VI FIZ Aktywów Niepublicznych
68,38 proc.
5
Lukas FIO Subfundusz Lukas Dynamiczny Polski
50,09 proc.
 
Najlepsze fundusze stabilnego wzrostu – zestawienie
 
Lp.
Nazwa Funduszu
Zysk w 2009
1
Fundusz Własności Pracowniczej PKP SFIO
23,54 proc.
2
Idea Parasol FIO Subfundusz Idea Stabilnego Wzrostu
18,16 proc.
3
Arka BZ WBK Stabilnego Wzrostu FIO
16,33 proc.
4
BPH FIO Parasolowy Subfundusz BPH Stabilnego Wzrostu
15,14 proc.
5
Pioneer Stabilnego Wzrostu FIO
14,33 proc.
 
Zysk a ryzyko
Przeważnie najbardziej ryzykowne fundusze inwestycyjne, to te opierające swoje inwestycje o notowania akcji. Wynika to przede wszystkim z największej zmienności instrumentów bazowych, na jakich oparte są wyceny jednostek uczestnictwa funduszu. Czy jednak w zeszłym roku inwestycje w fundusze akcyjne były najbardziej niebezpieczne? Zdecydowanie nie.
Ryzyko związane z inwestycją zwykle mierzy się przy pomocy odchylenia standardowego, które określa o ile przeciętnie zysk lub strata z danej inwestycji mogą różnić się od wartości oczekiwanej. W oparciu o wyniki finansowe wszystkich funduszy inwestycyjnych Comperia.pl przygotowała zestawienie przeciętnego zysku z inwestycji w roku 2009 oraz miary zmienności zysku odzwierciedlającą  względne ryzyko związane z podjęciem danej inwestycji (iloraz odchylenia standardowego zysku z inwestycji i przeciętnego zysku z inwestycji w dany fundusz inwestycyjny).
 
Najlepsze fundusze inwestycyjne – zestawienie zysku i ryzyka
 
Lp.
Rodzaj funduszy
Zysk w 2009
Współczynnik zmienności zysku
1
akcyjne
37,15 proc.
74 proc.
2
stabilnego wzrostu
9,61 proc.
145 proc.
3
mieszane
9,41 proc.
342 proc.
4
obligacji
8,61 proc.
97 proc.
5
gotówkowe
4,56 proc.
81 proc.
 
Na podstawie powyższych danych można jednoznacznie stwierdzić, że fundusze akcji nie tylko gwarantowały najwyższy przeciętny zwrot z inwestycji, ale także cechowały się najniższym ryzykiem inwestycyjnym. Pozostałe typy funduszy  osiągnęły znacznie niższe zyski, jak również cechowały się dużo większym zróżnicowaniem przychodów pomiędzy poszczególnymi towarzystwami zarządzającymi danymi funduszami inwestycyjnymi.
 
Dominacja stochastyczna – czyli w co inwestować, żeby zawsze osiągnąć najwyższy zysk
Dominacja stochastyczna jest relacją pomiędzy prawdopodobieństwem realizacji poszczególnych strategii inwestycyjnych. Określa, która z inwestycji, dla zadanego poziomu prawdopodobieństwa, osiąga lepsze wartości. Comperia.pl prezentuje adekwatne dane dla poszczególnych typów funduszy inwestycyjnych.
 
Najlepsze fundusze inwestycyjne – dystrybuanty empiryczne zysku

najlepsze fundusze inwestycyjne

 
Na podstawie powyższego wykresu można stwierdzić, że wnioski wyciągnięte z analizy średniego zysku z inwestycji oraz współczynnika jego zmienności są słuszne. Wykres przedstawia maksymalne procentowe zyski (oś pozioma), jakie mogą być osiągnięte dla danego poziomu prawdopodobieństwa (oś pionowa). 
Dokładnie widać zatem, że fundusze akcyjne dominują nad wszystkimi innymi funduszami. Innymi słowy, dla każdego poziomu prawdopodobieństwa można zarobić na nich zdecydowanie więcej niż w przypadku każdego innego typu funduszu.
 
W jakie fundusze warto inwestować w 2010 roku?
W oparciu o główne wskaźniki giełdowe można oczekiwać dalszych wzrostów na GPW w Warszawie. Indeks WIG w porównaniu do stycznia 2009 roku zyskał ponad 2 tys. punktów, co daje wzrost o prawie 100 proc. Wróży to dobrze przede wszystkim dla funduszy akcyjnych, mieszanych oraz stabilnego wzrostu, które bazują na kursach akcji.

Jeżeli chodzi natomiast o fundusze obligacji bądź gotówkowe, to nie należy spodziewać się ogromnych zysków. Stopy procentowe, które przede wszystkim odpowiadają za wartości ich instrumentów bazowych powinny pozostać w 2010 roku na poziomie zbliżonym do aktualnego stanu.

 

Chcesz podyskutować o oszczędzaniu-jak, gdzie…? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam