Najlepsza lokata roczna daje teraz zarobić..., czyli ranking lokat bankowych Comperii!

2010-02-17 08:24:57

Po wojnie depozytowej zostało już tylko wspomnienie, teraz banki biją się na ROR-y. Jednak nie samym kontem osobistym człowiek żyje, wysoko oprocentowane lokaty są zawsze na topie. Oszczędzanie w perspektywie roku może wydać się komuś zbyt długie, lecz na depozytach rocznych można całkiem nieźle zarobić. Zobacz, jakie odsetki proponuje obecnie najlepsza lokata roczna.

Hegemonia „antybelek”
 Jeżeli posiadasz stosunkowo niewielki kapitał, czyli do kilkunastu tysięcy złotych, w skali jednego roku najatrakcyjniejszą formą oszczędzania są obecnie lokaty z kapitalizacją dzienną.
Dzięki częstemu naliczaniu odsetek unikniesz płacenia podatku od zysków kapitałowych, co automatycznie zwiększy realną stopę oprocentowania Twojej lokaty w stosunku do oprocentowania nominalnego. Jeśli ktoś jeszcze nie wierzy, że lokaty z codzienną kapitalizacją zdominowały ranking rocznych depozytów, niech spojrzy na poniższe zestawienie najlepszych lokat 12-miesięcznych. 4 z 5 produktów to właśnie lokaty, od których odsetki powiększają ich saldo każdego dnia. Najlepsza z nich oferuje zysk rzędu 7,17 proc. brutto w skali roku (stopa brutto jest sztucznie powiększona o fikcyjny podatek, aby można było te lokaty porównać ze standardowymi depozytami rocznymi z kapitalizacją na koniec okresu oszczędzania). Jedynym przedstawicielem tradycyjnych lokat bankowych w czołówce zestawienia jest Lokata Bezkonkurencyjna Getin Banku.
 
 
Najlepsza lokata roczne-ranking, wkład: 5 tys. zł
 
 
Bank
Lokata
Oproc.
Odsetki po podatku
1
7,17%
290,50 zł
2
Meritum Bank
Lokata internetowa
z kapitalizacją dzienną
6,85%
277,50 zł
3
Meritum Bank
Lokata Meritum Zysku w Internecie z kapitalizacją dzienną
6,65%
269,50 zł
4
Getin Bank
Lokata Bezkonkurencyjna
6%
243 zł
5
BOŚ
Lokata "Każdy Dzień Dobry"
5,91%
239,50 zł
Źródło: porównywarka finansowa www.comperia.pl
 
 
Większy kapitał przyniesie proporcjonalnie niższy zysk
 Atrakcyjny mechanizm działania lokat antybelkowych nie zdaje egzaminu przy wyższych kwotach wpłaty na lokatę. Znaczny kapitał generuje wysokie odsetki, które nawet w przypadku dziennej kapitalizacji nie mogłyby być zaokrąglone do zera. Dlatego lokaty z codzienną kapitalizacją posiadają jedną ważną wadę – ograniczają kwotę pieniędzy, jaką można w nie zainwestować. Przy sumach przekraczających 20 tys. zł nie ma śladu po „antybelkach”. Najwyżej oprocentowanymi depozytami są standardowe lokaty, które dają zarobić nieco mniej, bo maksymalnie do 6 proc. brutto rocznie.
 
 
Najlepsze lokaty roczne - ranking, wkład: 20 tys. zł
 
 
Bank
Lokata
Oproc.
Odsetki po podatku
1
6%
972 zł
2
Volkswagen Bank
Lokata Plus
5,9%
956 zł
3
Bank Pocztowy
Lokata internetowa
5,75%
931 zł
4
BZ WBK
Lokata Antykryzysowa
5,7%
923 zł
Noble Bank
Lokata Fair Play II
5,7%
923 zł
źródło: porównywarka finansowa www.comperia.pl
 
 
Czy lokata roczna to dobry pomysł na oszczędzanie? Wyraź swoją opinię na naszym forum!

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl