PKO Bank Polski w porozumieniu z KIR udostępniły swoją usługę mSzafir dla wszystkich klientów PKO BP za darmo

2020-03-24 10:10:53

PKO Bank Polski podjął kolejny krok mający umożliwić zdalne załatwianie swoich spraw. Tym razem zrobił to w porozumieniu z KIR, czyli Krajową Izbą Rozliczeniową.

Krajowa Izba Rozliczeniowa świadczy m.in. usługę podpisu elektronicznego mSzafir. Dokumenty podpisane w ten sposób mają taką samą ważność jak dokumenty podpisane odręcznie. Jest to usługa płatna, jednak w obliczu pandemii i związanymi z nią ograniczeń KIR w porozumieniu z bankiem PKO BP postanowił udostępnić tę usługę bezpłatnie do końca kwietnia. Wydanie podpisu elektronicznego przez KIR będzie możliwe na podstawie e-Tożsamości, czyli usługi potwierdzającej tożsamość od PKO BP.

Udostępnienie klientom podpisu kwalifikowanego bezpłatnie ma związek z panującą pandemią. Ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa jest możliwe tylko dzięki izolacji społecznej, podpis eSzafir jest jedną z metod zdalnego zatwierdzania dokumentów, bez konieczności spotykania się z ludźmi i przekazywania z rąk do rąk dokumentów w formie papierowej. Wirus SARS-CoV-2 w sprzyjających warunkach potrafi przetrwać na przedmiotach do 9 dni.

Marzena Kazbieruk