Nowa moneta kolekcjonerska z bursztynem zostanie wydana przez NBP

2020-02-06 14:27:54

Narodowy Bank Polski postanowił uczcić 100. rocznicę zaślubin Polski z Bałtykiem i wyda monetę kolekcjonerską z bursztynem.

Nowa moneta kolekcjonerska z bursztynkiem została wydana, by upamiętnić zaślubiny Polski z Bałtykiem. Zdarzenie to miało miejsce 10 lutego 1920 r., gdy gen. Haller wjechał na koniu do morza, wrzucił do niego platynowy pierścień od polskich gdańszczan i wypowiedział słowa "Oto dzisiaj dzień czci i chwały. Rozpostarł skrzydła Orzeł Biały, nie tylko nad ziemiami polskimi, ale i nad morzem polskim. Naród czuje, że go już nie dusi hydra, która dotychczas okręcała mu szyję i piersi. Teraz wolne przed nami światy i wolne kraje. Żeglarz polski będzie mógł dzisiaj wszędzie dotrzeć pod znakiem Białego Orła, cały świat stoi mu otworem”.

Moneta została wydana w nakładzie 5000 sztuk, ma nominał 50 zł a jej cena to 830 zł. Jej masa to dwie uncje srebra próby Ag999, awers przedstawia odzyskany fragment Pomorza wraz z postacią kaszubskiego rybaka, zaś na rewersie widnieje gen. Haller w trakcie zaślubin. Również na rewersie umieszczony jest bursztynowy element, który podkreślać ma morski charakter numizmatu.

Monetę kupić można w Oddziałach Okręgowych NBP oraz w sklepie internetowym Kolekcjoner, do każdej monety wydawany jest certyfikat.

Marzena Kazbieruk