Lokaty w pakiecie z funduszem. Można zyskać, czy stracić?

2012-06-22 14:25:32

Po wycofaniu lokat z dzienną kapitalizacją odsetek banki nadal szukają sposobu, który pozwoli im pozyskać oszczędności Polaków. Można znaleźć depozyty bankowe oprocentowane na poziomie 6 proc., co, przy uwzględnieniu inflacji, nie daje wielkiego zysku. Dla osób szukających większego zarobku dobrym rozwiązaniem mogą być lokaty połączone z inwestycją w fundusze.

Pakiet inwestycji

Produkty tego typu można określić słowem „pakiet”. Wysoko oprocentowana lokata ma skusić klienta do jednoczesnej inwestycji w bardziej ryzykowne aktywa. Możliwości jest kilka – pierwsza to połączenie lokaty z funduszem inwestycyjnym (taki mariaż proponują m.in. banki Millenium, BNP Paribas, DnB Nord, eurobank, Polbank, ING Bank Śląski, Credit Agricole, Nordea, Kredyt Bank).

W pakiecie z lokatą banki oferują również Plany Inwestycyjne (np. BPH czy BOŚ Bank), Plany Systematycznego Oszczędzania (np. Noble Bank), ubezpieczenie na życie i dożycie (np. Raiffeisen Bank i Kredyt Bank). Z kolei Alior Bank, Raiffeisen Bank i Kredyt Bank dają klientom możliwość wyboru – inwestorzy sami decydują, w jaki produkt lokują oszczędności.

Pełną listę lokat połączonych z produktami inwestycyjnymi znajdziesz tutaj

Co można zyskać…

Najkorzystniejszą lokatę w pakiecie oferuje Noble Bank. 3- miesięczny depozyt oprocentowany jest na poziomie 15,62 proc. w skali roku. 79 proc. środków jest inwestowanych w lokatę, a 21 proc. w Noble Investment Plan - grupowe ubezpieczenie na życie i dożycie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Nie jest to jednak produkt dla każdego - minimalna kwota inwestycji to 250 tys. zł.

Takiego zaporowego warunku nie stawia Alior Bank. Instytucja kusi inwestorów 80- dniową lokatą „Razem Zyskujesz” z oprocentowaniem 15 proc. w skali roku. Promocja skierowana jest do klientów, którzy przed założeniem lokaty wykupią przynajmniej jeden z dodatkowych produktów inwestycyjnych oferowanych przez bank. Rezygnacja z produktu inwestycyjnego oznacza obniżenie oprocentowania depozytu o 12,5 p. proc.

Wyróżnić warto również produkty banku BPH i Raiffeisen Bank Polska. BPH oferuje w dwóch pakietach – Mix Korzyści i Premium Profit - depozyty oprocentowane na poziomie 11 proc. w skali roku. W skład Pakietu Mix Korzyści wchodzi umowa lokaty na okres 3 miesięcy i kapitalizacją odsetek na koniec okresu oraz umowa o uczestnictwo w wybranym Planie Inwestycyjnym. Natomiast Pakiet Premium Profit to program oszczędnościowo-ubezpieczeniowy, który łączy w sobie zalety lokowania środków na sześciomiesięcznej lokacie terminowej oraz ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.

… a co stracić?

Trzeba jednak pamiętać, że inwestycje w fundusze obarczone są większym ryzykiem i zamiast zyskać na wysoko oprocentowanej lokacie, możemy stracić oszczędności w wyniku załamania na giełdzie.

Autor: Marta Ośko
Comperia.pl

Marta Ośko