Lokaty terminowe z funduszem inwestycyjnym-czy warto mieszać te inwestycje?

2010-02-12 10:09:42

Część banków kusi klientów ponadprzeciętnymi zyskami z lokat pod warunkiem jednoczesnego przystąpienia do określonych funduszy inwestycyjnych. Oba produkty oferowane są wspólnie w jednym pakiecie, który ma za zadanie łączyć w sobie bezpieczeństwo lokat terminowych i zyskowność funduszy inwestycyjnych. Czy lokaty z funduszem są warte naszej uwagi? Czy rzeczywiście pozwalają dobrze i z dużą pewnością zarobić? Dowiedz się, z czym musisz się liczyć zakładając lokaty terminowe z funduszem inwestycyjnym.

Hybryda lokaty terminowej i funduszu inwestycyjnego
Tak w skrócie można określić zasadę działania lokaty z funduszem. Wbrew pozorom jest to produkt inwestycyjny o prostej budowie. Bank sprzedaje „dwa w jednym”, ponieważ część środków wpłaconych przez klienta trafia na tradycyjną lokatę, zaś reszta jest przeznaczona na zakup jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym współpracującym z bankiem. Z jednej strony inwestor ma gwarancję otrzymania z góry określonych odsetek, a z drugiej ma możliwość partycypacji w potencjalnych zyskach wypracowanych przez fundusz. Proporcja podziału kapitału pomiędzy obie inwestycje jest z reguły narzucona i wynosi najczęściej 50/50. Lokaty terminowe proponowane w ramach tego produktu mają termin zapadalności od kilku do kilkudziesięciu miesięcy i mogą być automatycznie odnawiane na kolejne okresy bądź też zamykane bez możliwości przedłużenia (tyczy się to szczególnie lokat z najwyższym oprocentowaniem znacznie przekraczającym rentowność zwykłych depozytów). Czas uczestnictwa w funduszu nie jest limitowany, co oznacza, że nawet bo wygaśnięciu części lokacyjnej nie mamy obowiązku umarzania posiadanych jednostek uczestnictwa.
 
Można na tym nieźle zarobić…
Obecnie na części lokacyjnej można zyskać nawet do 10 proc. w skali roku. Dla porównania oprocentowanie najlepszych lokat terminowych oferowanych pojedynczo sięga około 6-7 proc. Z kolei zysk wypracowany przez fundusz inwestycyjny jest potencjalnie nieograniczony i w dużej mierze zależy od jego polityki inwestycyjnej. Jeżeli posiadamy udziały w funduszu rynku pieniężnego, powinniśmy się spodziewać zarobku rzędu maksymalnie 5-7 proc. rocznie, a więc na poziomie porównywalnym do odsetek z najlepszych lokat bankowych. Fundusze obligacyjne średnio rosną w tempie około 10 proc. rocznie, natomiast fundusze posiadające w swoich portfelach papiery wartościowe o charakterze udziałowym mają jeszcze wyższy potencjał wzrostu. Najbardziej agresywne z nich – fundusze akcyjne – przy dobrej koniunkturze na giełdzie powiększają swoje kapitały nawet o kilkadziesiąt procent w ciągu jednego roku!
 
…ale i dużo stracić
Połączenie bezpieczeństwa i zyskowności w lokacie z funduszem jest tylko zgrabnym chwytem marketingowym, mającym zwabić szerokie grono klientów. Decydując się na taką inwestycję trzeba być w pełni świadomym, że łączy się z nią zazwyczaj spore ryzyko. Im więcej bank Ci obiecuje, tym mniejsza szansa, że uzyskasz taką stopę zwrotu z zainwestowanego kapitału. Pamiętaj, że fundusze inwestycyjne (w szczególności inwestujące w akcje spółek giełdowych) mogą dużo zarobić, ale i równie dużo stracić. Jeżeli jednostki uczestnictwa w funduszu umorzysz pod wpływem długotrwałej bessy na giełdzie, z dużym prawdopodobieństwem może się okazać, że w ogólnym rozrachunku z inwestycji w lokatę terminową z funduszem nie zyskasz ani grosza, a wręcz stracisz część kapitału początkowego.
 
10 proc. na lokacie? Uważaj – to może być tylko sprytna sztuczka
Dlaczego bank proponuje tak wysokie oprocentowanie środków przeznaczonych na cześć lokacyjną? Odpowiedź jest prosta – straty z tytułu wypłaconych wysokich odsetek bank rekompensuje sobie zyskami z opłat związanych z dystrybucją (nabyciem i umorzeniem) jednostek uczestnictwa w funduszu, o których już tak jasno nie informuje swoich klientów. Dodatkowo banki mogą inkasować nawet połowę opłaty za zarządzanie pobieranej przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Taka opłata w przypadku funduszy akcyjnych sięga nawet 4 proc. wartości naszych udziałów rocznie. Warto się zatem zastanowić, czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby osobno założyć lokatę terminową i kupić jednostki w funduszu. Wejście do funduszu za pośrednictwem Internetu dodatkowo pozwoli ominąć opłaty dystrybucyjne.
 
 
Lokaty terminowe z funduszem z oferty banków w Polsce
 
lokaty terminowe 
 
Co jest lepsze? Lokata terminowa czy fundusz inwestycyjny? Wyraź swoją opinię na naszym forum!

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam