Lokaty na niestandardowe okresy

2013-10-17 13:57:40

Oszczędzanie w Polsce ma zazwyczaj formę zwykłego przechowywania pieniędzy na lokacie – stąd ogromna popularność tych produktów. Większość banków proponuje jednak tradycyjne depozyty na 3, 6 lub 12 miesięcy. Czy potencjalny klient nie ma innych opcji?

Mimo niesprzyjającej sytuacji – niskich stóp procentowych - wiele osób decyduje się na założenie lokaty bankowej, jako bezpiecznego sposobu oszczędzania. Banki proponują całą gamę tych produktów, zazwyczaj jednak w wystandaryzowanych okresach. Nie jest trudno znaleźć depozyty na miesiąc, trzy lub pół roku. Również roczne czy dwuletnie lokaty są popularnym produktem. Co jednak jeśli nie chcemy lub nie możemy zamrozić środków na proponowane przez banki typowe okresy?

Krótkoterminowe

Najkrótsze możliwe lokaty to depozyty jednonocne (tzw. overnight). Środki pobierane są z rachunku wieczorem, a rano są znów dostępne, wraz z naliczonymi odsetkami. Zazwyczaj lokaty takie dają możliwość negocjowania oprocentowania, ale wiążą się też z wysokim progiem minimalnej kwoty, na jaką można założyć depozyt.

W swojej ofercie takie produkty ma: BZ WBK (od 100 tys. zł), Pekao S.A (od 50 tys. zł), BNP Paribas (od 2 tys. zł ale dostępna jedynie dla posiadaczy Pakietu XL) oraz INVEST-Bank (od 500 tys. zł). Dostęp do takiego produktu dla szerszego grona klientów zapewnia natomiast Idea Bank oraz GetinOnline – odpowiednio: Lokata Ping Pong i Lokata Bumerang, z oprocentowaniem 4 proc. w skali roku, są dostępne już od kwoty 1 tys. zł.

Jeśli jeden dzień to za mało, środki można ulokować na nieco dłuższe okresy. W mBanku, w ramach promocji, dostępna jest obecnie lokata trzydniowa, z oprocentowaniem 3,1 proc. w skali roku. Depozytów siedmiodniowych można szukać w BZ WBK, Deutsche Banku, BNP Paribas, FM Banku, INVEST-Banku i Nordea Banku. W tych samych bankach proponowane są również lokaty dwutygodniowe.

10-dniową lokatę można założyć przez Internet w Alior Banku oraz w Pekao S.A., 15-dniowy depozyt oferuje natomiast Bank Millennium. Wśród standardowych lokat z oferty BNP Paribas dostępny jest również okres trzech tygodni. Niektóre banki proponują klientom także samodzielny wybór czasu oszczędzania: od 1 do 29 dni w BGŻ, czy od 2 do 31 dni w INVEST-Banku.

Średnioterminowe

Jeśli chcemy powierzyć bankowi środki na dłużej, ale nie na typowy miesiąc lub trzy, warto poszukać innej oferty. Część banków proponuje lokaty na 4 miesiące. Ich oprocentowanie waha się od 2 do 3,45 proc., nie jest również wymagana znaczna kwota środków – już od 500 zł.

Lokaty na 4 miesiące
Bank
Nazwa
Oprocentowanie
Minimalna kwota
Alior Bank
e-Lok@ta
2 %
1 000 zł
Idea Bank
Lokata Elastyczna
3,2 %
1 000 zł
Bank Pocztowy
Lokata Coraz Więcej
3 %
500 zł
FM Bank
FM Lokata PRO
3,45 %
1 000 zł
FM Bank
FM Lokata Spinająca
3,35 %
1 000 zł
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Na rynku dostępne są również depozyty zakładane na pięć (BZ WBK i Deutsche Banku), siedem (Pekao S.A. i Bank Pocztowy), osiem (Deutsche Bank), dziewięć (Pekao S.A, BPH, FM Bank), dziesięć (Alior Bank i BPS) lub jedenaście (Deutsche Bank) miesięcy.

Duża część banków proponuje klientom samodzielny wybór terminu, bez narzucania go z góry. Opcję taką zapewnia m.in. Getin Bank (od tygodnia do dwóch lat), Citi Handlowy, Santander czy Eurobank (od jednego do trzydziestu sześciu miesięcy).

Długoterminowe

Co jednak jeśli klient planuje ulokować swój kapitał na znacznie dłuższy okres? Depozyty pozwalające klientowi wybrać dowolny okres trwania, od roku do nawet dziesięciu lat mają w swojej ofercie Volkswagen Bank, Santander Bank oraz Invest Bank.

Autor: Gabriela Drzymalska
Comperia.pl

Gabriela Drzymalska