Lokaty na krótkie okresy - gdzie najlepiej ulokować oszczędności na 3 i 4 miesiące?

2012-05-16 09:35:57

Wczoraj pisaliśmy o inwestowaniu krótkoterminowym i przedstawiliśmy ranking najlepszych lokat na 1 i 2 miesiące. Dziś część druga artykułu, w której będzie można sprawdzić, gdzie warto zdeponować pieniądze na 3 lub 4 miesiące.

Lokaty na 3 miesiące

Zdecydowanie najlepszą lokatą na 3 miesiące na 5 tys. zł jest Pierwsza Lokata w Meritum Banku. Niestety, ten depozyt na aż 8,5 proc. w skali roku dostępny jest w ofercie na podobnych warunkach jak np. opisana wcześniej Lokata Wysoki Procent na 2 miesiące w neoBANKU. Czyli - jest to depozyt tylko dla osób, które założą rachunek osobisty, a dokładnie – Konto Zarabiające. Najwyższe oprocentowanie 8,5 proc. dotyczy tylko kwot do 5 tys. zł, i np. środki w wysokości od ponad 5 tys. zł do 10 tys. zł są już oprocentowane na poziomie 7 proc.

Na drugim stopniu podium znajduje się neoBANK z Lokatą NA MEDAL. Ona, a także tylko nieco gorsza Lokata Online 3M, dostępna jest nie tylko dla posiadaczy konta osobistego w neoBANKU, ale także osób, które jedynie założą darmowy Rachunek Techniczny. Zyski na poziomie 6-6,1 proc. w skali roku gwarantują także FM Lokata w FM Banku i Lokata terminowa w Get Banku. W tej drugiej instytucji niezbędny będzie rachunek osobisty.

Ranking lokat na 3 miesiące dostępny jest tutaj.

Lokaty na 4 miesiące

Na szczycie rankingu lokat na 4 miesiące spory ścisk, bo 5 najlepszych depozytów dzieli tylko 0,3 p. proc. Najlepsza obecnie jest Lokata Bezkarna w BGŻOptima. Jej niewątpliwą zaletą jest fakt, iż można ją zerwać w każdym momencie bez utraty narosłych do tej pory odsetek. Można ulokować do 20 tys. zł, depozyt jest nieodnawialny, koniecznie jest posiadanie darmowego konta oszczędnościowego BGŻOptima.

Tuż za ofertą BGŻOptima znajduje się FM Lokata z gamy produktów FM Banku. To depozyt, który może założyć każdy, a atrakcyjne oprocentowanie dotyczy także bardzo wysokich kwot, tj. aż do 2 mln zł.

TOP5 uzupełniają lokaty z banków z Getin Holding, tj. Lokata Miesiąca Getin Noble Banku i 2 lokaty Get Banku. W Getin Banku lokatę może założyć każdy, choć dla osób nieposiadających rachunku osobistego (bank zakłada tylko darmowy rachunek do bezgotówkowego zakładania lokat) oprocentowanie jest o symboliczne 0,05 p. proc. niższe, a jedyną możliwością otwarcia jest wizyta w oddziale. W Get Banku trzeba mieć konto osobiste.

Zestawienie lokat na 4 miesiące można zobaczyć tutaj.

W związku z decyzją Rady Polityki Pieniężnej o podniesieniu stóp procentowych można się spodziewać, że w drugiej połowie roku banki zaczną podnosić oprocentowanie lokat. Z tego powodu inwestycje w krótkoterminowe depozyty wydają się być obecnie najlepszym rozwiązaniem. Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl