Lokaty na krótkie okresy - gdzie najlepiej ulokować oszczędności na 1 i 2 miesiące?

2012-05-15 14:10:14

Lokaty na kilka miesięcy, czyli stosunkowo krótki okres, mają swoje niewątpliwe zalety. Między innymi taką, że nie trzeba na długo zamrażać środków, bo te, już niebawem powiększone o odsetki, znów będą do dyspozycji. Comperia.pl szuka najatrakcyjniejszych lokat na okres od 1 do 4 miesięcy. Dziś depozyty na 1 i 2 miesiące.

Oszczędzać można krótko- i długoterminowo. Pierwszy sposób wymaga większej samokontroli, bo jeśli depozyt nie jest automatycznie przedłużany (a czasem w ogóle nie jest dostępny po raz drugi, bo został zaproponowany tylko w ramach promocji), to można zapominać co kilka miesięcy znów lokować swoje oszczędności.

Ta „wada” jest jednak jednocześnie zaletą. Lokaty np. na 1, 2 czy 3 miesiące są lepsze od tych na pół roku czy rok, bo oszczędności częściej są do dyspozycji deponenta. Jeśli ktoś ulokuje środki na lokacie 6-miesięcznej, a po kwartale będzie pilnie potrzebować z powrotem środków, będzie musiał zerwać lokatę i prawdopodobnie nie otrzyma żadnych odsetek. Będzie mógł pluć sobie w brodę, że nie założył lokaty na 2 albo 3 miesiące, bo wtedy utrzymałby depozyt do dnia zapadalności i otrzymałby cały zysk z lokaty.

O tym jak oszczędzać żeby nie zamrażać swoich oszczędności na długo, można przeczytać TUTAJ.

Lokaty na 1 miesiąc

Oprocentowanie lokat na 1 miesiąc nie jest tak atrakcyjne jak depozytów na dłuższe okresy. Najlepsze oferty na rynku gwarantują 4,20 - 4,50 proc. zysku w skali roku. Najlepszą propozycję wystosował eurobank. Na dalszych miejscach Toyota Bank (z lokatami odnawialnymi na 2 i 3 dni), Alior Bank, neoBANK i FM Bank. Niestety, tylko w tej ostatniej instytucji lokatę założy każdy, a nie tylko posiadacz rachunku osobistego.

TOP 5 lokat na 1 miesiąc zobaczysz tutaj.

Lokaty na 2 miesiące

Najlepszym depozytem na 2 miesiące jest Lokata WYSOKI PROCENT z oferty neoBANKU. Procent jest istotnie wysoki, bo wynosi aż 9 proc. w skali roku. Niestety, lokata dostępna jest tylko jeden raz, i jedynie dla nowych posiadaczy rachunku osobistego w tym banku. Ograniczenie maksymalnej kwoty, jaką można ulokować również jest znaczące i wynosi 10 tys. zł.

Bardzo dobre oprocentowanie (8 proc.) ma także Lokata z Kuponem w Idea Banku. Można założyć tylko jedną taką lokatę, a zdeponować na niej tylko 10 tys. zł. Tu niepotrzebne jest konto osobiste, ale za to niecodzienny jest sposób zakładania depozytu. W Internecie wypełnia się formularz kontaktowy, następnie na podany numer telefonu dzwoni konsultant banku i umawia na spotkanie w oddziale banku. Tylko tam można założyć Lokatę z Kuponem, podając przy tym dodatkowo indywidualny kod, który po rozmowie telefonicznej otrzyma się SMS-em. Dość skomplikowane.

Pochwalić należy także GetinOnline i jego Lokatę na Start na 7,5 proc. Nie trzeba zakładać konta, lokatę zakłada się nie wstając od ekranu komputera (chyba że po telefon komórkowy, na który otrzyma się SMS-a z hasłem do systemu w którym dokonuje się wpłaty na depozyt). Lokatę można założyć raz, wpłacić można maksymalnie 10 tys. zł.

TOP5 uzupełniają już odstające pod względem oprocentowania od najlepszej trójki lokaty: Zawrotny Zysk w BGŻOptima i standardowa (zakładana internetowo lub telefonicznie) w eurobanku.

Pełne zestawienie możesz obejrzeć tutaj.

A już jutro ranking lokat na 3 i 4 miesiące. Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl