Lokaty bankowe-trendy: oprocentowanie depozytów powoli pnie się do góry

2010-03-03 15:34:14

Rada Polityki Pieniężnej wprawdzie zdecydowała się zostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie, jednak oprocentowanie depozytów bankowych kontynuuje swój powolny marsz pod górę. Na prawdziwe wzrosty przyjdzie nam jeszcze poczekać. Ile obecnie można zarobić na najlepszych lokatach? Sprawdź z Comperią aktualne oprocentowanie czołowych depozytów na rynku.

Jak śledzimy trendy na rynku lokat bankowych?

Na koniec każdego miesiąca wybieramy 10 najwyżej oprocentowanych lokat bankowych z podziałem na początkową kwotę wpłaty (1, 5, 10 tys. zł) i deklarowany okres oszczędzania (1, 6, 12 miesięcy). Na ich podstawie obliczamy średnią wartość rocznych odsetek w 9 podkategoriach depozytów. W ten sposób otrzymujemy obraz rynku oszczędnościowego w danym okresie. Dlaczego bierzemy pod uwagę tylko pierwszą dziesiątkę najlepszych produktów? W czołówce rankingu najczęściej dochodzi do zmian wysokości oprocentowania lokat, najlepsze banki szybciej reagują na zmiany warunków rynkowych. Ponadto klienci głównie zainteresowani są właśnie najlepszymi depozytami, śledzą aktualne promocje, zaś przyjęta przez nas metodologia pozwala uwydatnić zmiany w najlepszych ofertach.

Dołek mamy już za sobą

Na poniższych wykresach wyraźnie widać, że od listopada minionego roku trend spadkowy uległ odwróceniu i oprocentowanie depozytów zaczyna powoli odrabiać straty. Oczekiwania co do przyszłych stóp procentowych NBP robią swoje, rynek spodziewa się w ciągu najbliższych kilku miesięcy wzrostu. W ślad za nimi pójdą odsetki od lokat bankowych. Już teraz widać lekkie oznaki ożywienia. Banki obecnie chętnie wypełniłyby swoje bilanse długoterminowymi depozytami swoich klientów, ponieważ zdają sobie sprawę, że za parę miesięcy będą musiały zaoferować im wyższe oprocentowanie. Dowód? Ostatnie zmiany w ofercie Millennium Banku, który wprowadził atrakcyjną lokatę 2-letnią. Nie warto jednak dać się skusić na zamrożenie kapitału na tak długi okres, gdyż w ten sposób nie skorzystamy na potencjalnych przyszłych podwyżkach. Lepszym rozwiązaniem jest założenie lokaty krótko- czy średnioterminowej (3-, 6-miesięcznej), których oprocentowanie jest dzisiaj równie atrakcyjne.

Średnie oprocentowanie najlepszych lokat półrocznych i rocznych sięga 6-6,5 proc. w skali 12 miesięcy. Lokaty miesięczne dadzą zarobić trochę mniej, bo średnio 4-5 proc. Na rynku wciąż dominują lokaty antybelkowe, których odsetki kapitalizowane są codziennie. Pod tym względem liderem jest Meritum Bank, który na 6 i 12 miesięcy gwarantuje odpowiednio 7,2 i 7,37 proc. brutto.

Oprocentowanie lokat na 1 tys. zł-zmiany od 2008 roku:

Oprocentowanie lokat na 5 tys. zł-zmiany od 2008 roku:

Oprocentowanie lokat na 10 tys. zł-zmiany od 2008 roku:

Źródło: porównywarka finansowa comperia.pl

Nasza porównywarka na bieżąco kontroluje oprocentowanie wszystkich produktów oszczędnościowych oferowanych przez polskie banki. Dlatego warto śledzić informacje napływające z naszego serwisu, aby nie przegapić chwilowych promocji i ulokować swoje pieniądze na jak najwyższy procent. 

Gdzie obecnie najbardziej opłaca się oszczędzać? Podziel się swoją opinią na naszym forum o lokatach

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl