Lokaty bankowe AIG Bank pod lupą Comperii

2009-11-09 13:40:01

Dziś Comperia prześwietla lokaty bankowe w AIG Banku. Sprawdzamy ofertę banku na tle innych lokat bankowych dostępnych na rynku. Jakie są wnioski? AIG oferuje jedne z najbardziej atrakcyjnych lokat bankowych na rynku zmieniając co jakiś czas jedynie okresy, w których jest liderem. Obecnie najlepsze lokaty oferuje na okres 9 oraz 12 miesięcy. Dodatkowo, bank posiada w ofercie lokatę, którą można założyć online. A czego brakuje w ofercie lokat AIG Banku? Lokat ze zmiennym oprocentowaniem i kont oszczędnościowych.

Po co prześwietlać w lokatach bankowych?
 Generalnie lokaty bankowe są prostym produktem bankowym-są bezpieczne (Bankowy Fundusz Gwarancyjny zabezpiecza wypłatę lokaty w 100% do 50 tys. EUR jej wartości w przypadku upadku banku) oraz gwarantują określony poziom oprocentowania.
 
Jakie jest więc cel, w tym by prześwietlać lokaty AIG Banku czy innej instytucji? Ten cel jest prosty-chodzi o pokazanie oferty danego banku na tle całego rynku oraz ewentualnych odstępstw czy haczyków, które można spotkać w danej ofercie. Warto np. wiedzieć jak dany bank podchodzi do kwestii zerwania lokaty-czy jest szansa wtedy na odzyskanie części odsetek, czy przy lokacie bank wymaga założenia konta, które jest dodatkowo płatne itd.
 
Lokaty w AIG Bank-do wyboru, do koloru
Oferta lokat bankowych w AIG Banku jest bardzo szeroka i zwykle bardzo atrakcyjna na tle rynkowym. Musi tak być, ponieważ pieniądze z lokat bankowych stanowią bazę dla akcji kredytowej banku w obszarze kredytów gotówkowych oraz kart kredytowych. Obecnie AIG oferuje 5 rodzajów lokat bankowych. Są to:

Nazwa lokatyDostępne oprocentowanieRodzaj oprocentowaniaDostępne okresySkutki zerwania lokatyMin. kwota lokaty
Lokata Zysk +od 4,9 do 6,20%
Szczegóły
Stałeod 30 dni do 3 lat włącznie z dużą ilością okresów pośrednich (np. 150, 240, 270 dni itd.)Całkowita utrata odsetek1 000 zł
Lokata Direct +od 5,0 do 6,25%
Szczegóły
Stałeod 30 dni do 3 lat włącznie z dużą ilością okresów pośrednich (np. 150, 240, 270 dni itd.)Całkowita utrata odsetek5 000 zł
Lokata Direct + Ochronaod 4,9 do 6,10%
Szczegóły
Stałeod 30 dni do 3 latCałkowita utrata odsetek10 000 zł
Lokata Direct + Internetod 5,1 do 6,30%
Szczegóły
Stałeod 30 dni do 3 latCałkowita utrata odsetek5 000 zł
Lokata Direct + Premium - lokata rentierskaod 3,87 do 4,1%Stałe w okresie odsetkowymo d 1 roku do 10 latOdsetki zapadłe za minione okresy odsetkowe (3,6 lub 12 miesięcy) nie są tracone20 000 zł

 

Co może rozczarować w ofercie AIG to brak lokaty o zmienny oprocentowaniu. Rolę taką pełni niejako lokata rentierska Lokata Direct + Premium, lecz ten rodzaj depozytów jest generalnie mało popularny na naszym rynku. Bank przyciągnąłby również więcej klientów, jeśli posiadałby w ofercie konto oszczędnościowe jako alternatywę dla dobrze oprocentowanych, ale jednak mało elastycznych lokat bankowych.
 
Lokaty AIG na tle rynku
 A jak wygląda oferta banku na tle innych lokat? Należy przyznać, że w większości badanych okresów oraz dla określonej kwoty lokaty AIG wypadają bardzo dobrze. Oto szczegóły zestawienia:

 Najlepsza lokata na rynkuOprocentowanie lokaty AIG Bank
Okres trwania lokatyBankOprocentowanieNazwa lokatyOprocentowanie
3 miesiące, 10 tys. złBOŚ Bank6,50%Lokata Direct + Internet5,35%
6 miesięcy, 15 tys. złBOŚ Bank6,50%Lokata Direct + Internet5,90%
9 miesięcy, 20 tys. złAIG Bank6,15%Lokata Direct + Internet6,15%
12 miesięcy, 20 tys. złAIG Bank630,00%Lokata Direct + Internet6,30%
Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

 

Sprawdź aktualnie najlepsze lokaty bankowe na rynku!

 
Lokaty AIG dostępne również online
 Należy podkreślić również fakt, że AIG należy do banków, w których możesz założyć lokatę bankową online (lokata Direct+Internet), tzn bez wychodzenia z domu. Jak się to odbywa? Wypełniasz formularz dostępny np na naszej porównywarce albo na stronie banku. Po wysłaniu formularza do klienta oddzwania doradca, który zakłada lokatę. Lokatę można założyć również bezpośrednio dzwoniąc na infolinię banku. W obydwu przypadkach umowa i inne dokumenty wysyłane są pocztą.
 
Dodatkowe opłaty?
 Czy w przypadku lokat bankowych możesz spotkać się z dodatkowymi opłatami? Tak, jeśli dotyczy to takich czynności jak ustalenie czy odwołanie pełnomocnictwa, zmiana lub odwołanie zapisu na wypadek śmierci. W przypadku lokaty AIG Direct + każda z tych czynności kosztuje 10 zł.
 
Chcesz podyskutować o lokatach bankowych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum o lokatach!
 
Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl