Lokaty antypodatkowe idą do lamusa. Ale to nie koniec korzystnego oszczędzania!

2011-12-01 13:39:43

Expose Donalda Tuska było pod wieloma względami wyjątkowe. Na uwagę zasługuje fakt, iż premier – w przeciwieństwie do poprzedników – już w inauguracyjnym przemówieniu przedstawił szereg konkretnych rozwiązań, które rząd zamierza wkrótce wprowadzić w życie.

Jedną z tych propozycji jest likwidacja przepisu o zaokrąglaniu podstawy opodatkowania do pełnych złotych. Ten zapis Ordynacji podatkowej stał się podstawą rozwoju popularnych wśród Polaków depozytów z dzienną kapitalizację odsetek, tzw. lokat antypodatkowych.

Dzięki zmianie zasad już w przyszłym roku do kasy państwa ma wpłynąć 380 mln zł. Duża kwota zasilenia wskazuje, że będzie to jedna z pierwszych ustaw, które przejdą przez Sejm. Choć dni lokat antypodatkowych są więc policzone, nie wszystko jeszcze stracone, jeśli chodzi możliwości oszczędzania pozbawionego podatku.

W grę nie wchodzi niestety najprostsze rozwiązanie, czyli założenie lokaty na dłuższy termin już teraz, by przez cały okres jej trwania unikać podatku. Ustawodawca nie zamierza pozostawić takiej możliwości. I może to zrobić nie naruszając zasady praw nabytych. Nowe regulacje nie nakładają, bowiem nowego obowiązku podatkowego. Zmianie ulega jedynie sposób wyliczania należności, w związku z czym, przepisy mogą objąć również lokaty istniejące w dniu wejścia w życie zmian.

Szukajmy jednak dalej. Zanim przepisy zaczną obowiązywać minie co najmniej kilka miesięcy, kiedy klienci będą mieli szanse na skorzystanie z produktów antypodatkowych. Jakakolwiek zmiana w przepisach podatkowych nie może wejść w życie wcześniej niż w trzy miesiące po jej uchwaleniu (tzw. vacatio legis). Biorąc pod uwagę tempo prac najwcześniejszym realnym terminem końca lokat bez podatku jest, więc marzec przyszłego roku.

Obecnie niemal wszystkie banki mają w ofercie depozyty antypodatkowe. Pojawiają się też kolejne, jak choćby nowe lokaty w PKO BP czy otwartym właśnie BGŻOptima.

Najlepsze lokaty antypodatkowe:
Nazwa banku/produktu
Oprocentowanie*
Odsetki
BGŻOptima
8,00%
97,20 zł
FM Bank
Lokata kapitalnie zyskowna
7,59%
92,22 zł
Bank Pocztowy
Lokata z kapitalizacją dzienną Online
7,50%
91,12 zł
Idea Bank
Lokata tax free
7,39%
89,79 zł
Meritum Bank
Lokata z gwarancją na zmianę przepisów
7,25%
88,09 zł
* Oprocentowanie porównywalne z oprocentowaniem, jakie przyniosłaby lokata z kapitalizacją na koniec okresu deponowania po odjęciu podatku 19% oraz uwzględnieniu efektu dziennej kapitalizacji-. Wyliczenia dla lokaty założonej na kwotę 3 tys. PLN, na 6 miesięcy.

Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

 

Co jeszcze można zrobić by zyskać przed zmianą prawa? Możliwe jest zaproponowanie produktu depozytowego na dłuższy czas, w którym w początkowym okresie (np. przez pierwsze 4 miesiące) klient otrzyma bardzo wysokie odsetki (np. 15%), a w kolejnych dostać oprocentowanie symboliczne. W ten sposób, aby średnio w okresie stopa procentowa „wyszła” na rynkową. Wówczas większość odsetek byłaby nieopodatkowana, co dałoby taki sam efekt oszczędności jak na normalnej lokacie antypodatkowej.

To ostatnie rozwiązanie może okazać się trudne do wprowadzenia ze względu na konieczność zapewnienie sobie przez bank, że klient będzie utrzymywał środki nawet wówczas, gdy odsetki będą prawie zerowe. Trzeba mieć nadzieję, że podobne produkty jednak powstaną.

Damian Rosiński
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam