Lokata bankowa to nie jedyny sposób na lokowanie oszczędności

2013-02-15 14:06:47

Z rosnącym niepokojem obserwujemy spadek oprocentowania lokat bankowych - wszak na tych produktach Polacy najchętniej lokują swoje oszczędności. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad innymi sposobami inwestowania. Comperia.pl podpowiada jakie produkty ma do wyboru klient, który chce oszczędzać 5 tys. zł przez rok.

Nie ma idealnego produktu, który łączyłby w sobie wysokie zyski z bezpieczeństwem ulokowanych pieniędzy. Sztuka podejmowania decyzji inwestycyjnych polega na znalezieniu właściwych proporcji między satysfakcjonującą stopą zwrotu, a dopuszczalnym ryzykiem. W czasach kryzysu wybieramy raczej bezpieczne produkty, dlatego bliżej przyjrzymy się kontom oszczędnościowym i polisolokatom.

Konto oszczędnościowe

Obok lokat, jako najbezpieczniejsza forma lokowania pieniędzy, postrzegane są konta oszczędnościowe. Pieniądze tam wpłacane są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Zaletą takiego sposobu inwestowania jest elastyczność – na rachunek można w dowolnej chwili wpłacać nawet najdrobniejsze kwoty i w każdym momencie je wypłacać bez utraty odsetek.

Oprocentowanie kont oszczędnościowych jest zbliżone do lokat. W tej chwili najlepszy produkt - db Konto Oszczędnościowe 24h - przynosi zysk na poziomie 6 proc. w skali roku. Jest to jednak oferta promocyjna, przeznaczona dla osób, które po 1 grudnia 2011 r. otworzyły w Deutsche Banku Konto Osobiste dbNET. Należy też zwrócić uwagę, że korzystna stawka obowiązuje dla kwoty nie większej niż 10 tys. zł.

Wymagań takich nie muszą spełnić klienci banku DnB Nord. Zajmujące drugie miejsce w rankingu konto oszczędnościowe przynosi zysk na poziomie 5,5 proc. w skali roku. Żeby otworzyć rachunek, trzeba dysponować kwotą 1 000 zł, nie jest jednak wymagane utrzymywanie takiego salda. Środki pracują od pierwszej złotówki.

Ranking kont oszczędnościowych możesz zobaczyć tutaj.

Polisolokata

Polisolokata jest tak naprawdę ubezpieczeniem na życie i dożycie. Wykupując taki produkt zawieramy umowę ubezpieczenia na dożycie. Suma ubezpieczenia odpowiada kwocie lokaty, a ubezpieczyciel zobowiązuje się, że po określonym w umowie czasie zwróci wpłacony kapitał wraz z premią (czyli odsetkami).

Polisolokaty to produkty, dzięki którym możemy uniknąć płacenia podatku Belki. Premia nie stanowi zysku kapitałowego i nie podlega opodatkowaniu. Mają też minusy - pieniądze, które wpłacamy na polisolokatę nie są objęte gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego tylko Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. UFG gwarantuje wypłatę tylko 50 proc. zdeponowanej kwoty.

Oprocentowanie polisolokat nie jest zbyt wysokie. Obecnie najlepsze polisolokaty Nordea Ekstra Profit i Lokata ubezpieczeniowa WARTA GWARANCJA pozwalają zarobić 4,05 proc. w skali roku, co porównywalne jest z oprocentowaniem tradycyjnej lokaty na poziomie 5 proc. Minimalna kwota, którą możemy ulokować to odpowiednio 5 tys. i 1 tys. zł.

Najlepsze polisolokaty możesz zobaczyć tutaj.

A dla wielbicieli większego ryzyka…

Jeśli nie satysfakcjonuje Cię kilkuprocentowy zysk, a możliwa strata nie zburzy domowego budżetu, można sięgnąć po bardziej ryzykowne rozwiązania: fundusze inwestycyjne, fundusze hedgingowe, akcje, udziały w spółkach. Zanim to jednak zrobimy, warto sobie odpowiedzieć na pytanie: czy mam wystarczającą wiedzę i doświadczenie, by takie inwestycje przyniosły pieniądze? Marta Ośko
Comperia.pl

Marta Ośko