Leasing samochodu nie tylko dla firm-sprawdź, dlaczego warto go mieć!

2010-03-26 08:26:52

Leasing samochodu nie jest zarezerwowany już tylko dla firm. W wariancie konsumenckim mogą z niego skorzystać osoby indywidualne nie prowadzące działalności gospodarczej. Czy warto zainteresować się tematem? Tak, bo o auto może być łatwiej, choć nie koniecznie taniej.

Leasing samochodu jest wykorzystywany na szeroką skalę przez podmioty gospodarcze do finansowania dostępnej dla pracowników floty. Jest po prostu bardziej opłacalny z przyczyn podatkowych, a także łatwiejszy w uzyskaniu. Czy analogiczne mechanizmy działają w wariancie leasingu konsumenckiego?
 
Leasing zmniejsza podatki
 
Firmy wykorzystują leasing samochodu do obniżenia kosztów podatkowych prowadzonej działalności. Jak to się dzieje? Wybór odpowiedniego wariantu leasingu umożliwia przedsiębiorstwu uwzględnienie całości, a nie tylko odsetkowej części raty w kosztach. Tym samym zmniejsza się podstawa do obliczenia podatku dochodowego i w konsekwencji fiskus otrzymuje mniej pieniędzy – więcej zostaje w firmie.
 
Nie prowadzisz firmy? Nie zyskasz na podatkach
 
W przypadku klientów indywidualnych leasing samochodu nie przyniesie korzyści podatkowych. Zwykły Kowalski nie będzie mógł wpisać rat leasingowych do kosztów prowadzonej działalności, bo przecież jej nie prowadzi. Tym samym nie zyska na podatkach, jak to miało miejsce w przypadku firm. Co więc pozostaje za decyzją o wyborze leasingu?
 
Mniej formalności przy leasingu
 
Leasing samochodu nie jest równoznaczny z jego posiadaniem. Właścicielem pozostaje leasingodawca, tym samym ryzyko niewypłacalności klienta jest z jego punktu widzenia mniejsze. Umożliwi zatem wzięcie leasingu przy mniejszej ilości formalności i zabezpieczeń w porównaniu do opcji kredytu. Odjedziesz autem szybciej, jednak nie koniecznie taniej.
 
Porównaj najlepsze kredyty samochodowe!
 
Cena niekoniecznie wyższa
 
Oferta na konsumencki leasing samochodu nie jest szeroka. Działa jedynie kilka firm umożliwiających tę formę finansowania, dodatkowo tylko w przypadku nowych samochodów. Mała konkurencja oznacza relatywnie wyższą cenę i brak przejrzystości rynku. Dlatego nie jesteśmy w stanie rozstrzygnąć czy leasing okaże się tańszy od kredytu samochodowego. Niestety zainteresowany będzie musiał samodzielnie przeanalizować możliwości.
 
Na razie głównie firmy
 
W Europie zachodniej leasing konsumencki jest dużo bardziej popularnym narzędziem niż w Polsce. Tutaj leasing samochodu jest wykorzystywany głównie przez firmy. Klienci indywidualni nie z różnych względów rzadko wybierają to rozwiązanie. Wiele wskazuje na to, że upłynie jeszcze sporo czasu zanim sytuacja się zmieni.
 
Masz swoje zdanie na temat leasingu samochodu? Podziel się nim na naszym forum o kredytach samochodowych!
 
Comperia.pl
Ekspert Comperia.pl