Leasing kapitałowy - sprawdź wszystko, co warto wiedzieć!

2010-04-22 22:19:46

Bank nie chce Ci udzielić kredytu? Szukasz alternatywnych środków finansowania przedsiębiorstwa? Sprawdź z Comperią, czym dokładnie jest leasing kapitałowy i jakie korzyści może przynieść Twojej firmie!

Leasing jest szczególnie popularną formą finansowania dla małych firm oraz tych, które dopiero pojawiają się na rynku. Wymogi banków, odnośnie udzielanych kredytów są raczej trudne do spełnienia w obu tych przypadkach, gdyż małe lub rozpoczynające działalność firmy nie dysponują kapitałem czy zabezpieczeniem wystarczającym do uzyskania korzystnego kredytu.
 
Natomiast firmy oferujące leasing kapitałowy lub operacyjny, nie podchodzą tak restrykcyjnie do tej kwestii. Firmy leasingowe nie oceniają zdolności kredytowej przedsiębiorstwa, tak jak zrobi to bank, lecz sprawdzają i oceniają ryzyko leasingu pod kątem własnych kryteriów wiarygodności. Nie wspominając o optymalizacji podatkowej, jaką daje leasing kapitałowy czy operacyjny...
 
Leasing kapitałowy daje dużo korzyści w zakresie płacenia podatków. Prawo odnośnie leasingu pozwala bowiem, niektóre wydatki wpisać w koszt uzyskania przychodu, co może poprawić sytuację finansową przedsiębiorstw.
 
Po zawarciu umowy leasingowej będziesz musiał zapłacić czynsz inicjalny, czyli około 10-20% wartości leasingowanego dobra, a później raty. Dodatkowo spoczywa na Tobie obowiązek konserwacji dobra i opłat, które poniesiesz podczas użytkowania obiektu (np: benzyna w przypadku leasingu samochodu).
 
Niestety, o ile w przypadku leasingu operacyjnego
w koszty uzyskania przychodu można wpisać czynsz inicjalny, w przypadku leasingu kapitałowego będziesz mógł wpisać tylko ratę odsetkową (część raty oznaczająca zysk dla leasingodawcy).
 
Leasing kapitałowy charakteryzuje się tym, że w umowie powinny zostać podane warunki odstąpienia od leasingowanego dobra po czasie trwania umowy, a sama umowa trwa na tyle długo, że leasingobiorca spłaca w tym czasie całkowitą wartość obiektu leasingu.
 
W leasingu kapitałowym leasingobiorca może zaliczyć przedmiot leasingu do składników swojego majątku, w związku z czym przysługuje mu prawo do odpisów amortyzacyjnych.
 
Sprawdź najlepsze kredyty samochodowe na rynku!
 
Leasing kapitałowy jest z pewnością ciekawą i konkurancyjną alternatywą dla kredytów bankowych. Jednak jeśli zdecydujesz się na leasing, zastanów się nad jego formą.
 
Większość małych przedsiębiorstw wybiera leasing operacyjny zamiast kapitałowego, ze względu na możliwośc wpisania całej raty leasingowej w koszt uzyskania przychodu i zmniejszenia podstawy opodatkowania.
 
Leasing kapitałowy pozwala na dokonanie odpisów amortyzacyjnych oraz na wpisanie w koszty tylko częsci odsetkowej raty leasingowej.
 
Warto więc zastanowić się przed wyborem źródła finansowania i rozważyć wszystkie możliwości!
 
A Twoim zdaniem co jest bardziej korzystne: leasing kapitałowy, czy kredyt samochodowy? Podziel się swoją opinią na naszym forum o kredytach samochodowych!
 
Comperia.pl
Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam