Kredyty samochodowe - trendy. Sprawdź, gdzie dostaniesz tani kredyt na samochód!

2010-03-05 08:56:59

Comperia regularnie co miesiąc prezentuje zmiany średnich kosztów kredytów samochodowych. Prześwietlamy kredyty na zakup nowych i używanych pojazdów. Porównujemy oprocentowanie (rzeczywistą roczną stopę oprocentowania-RRSO) i średnią prowizję. Sprawdź ile kosztuje obecnie najtańszy kredyt na samochód!

W ciągu ostatniego miesiąca mieliśmy do czynienia ze znacznymi podwyżkami na rynku kredytów samochodowych. Wzrosty można zauważyć zarówno w wysokości oprocentowania jak i prowizji wśród kredytów na nowe i używane pojazdy. Comperia.pl przedstawia, jak na przestrzeni ostatnich miesięcy zmieniały się raty najtańszego kredytu na samochód. W przypadku pojazdów z rynku pierwotnego analiza obejmuje kredyty wysokości 50 tys. zł (100 proc. LTV) z 5-letnim okresem spłaty, a w odniesieniu do samochodów używanych śledzimy losy kredytu o wartości 30 tys. zł (80 proc. LTV) udzielonego na okres 3 lat.
 
Oprocentowanie kredytów samochodowych w górę
W porównaniu do początku lutego, rzeczywiste oprocentowanie kredytów samochodowych na nowe pojazdy wzrosło do poziomu 12,77 proc. w skali roku. W przypadku zobowiązań na pojazdy z rynku wtórnego zmiana wyniosła natomiast ponad 1 pkt. proc. Za kredyt na używany samochód będziemy zmuszeni zapłacić obecnie ponad 16 proc. w skali roku.
 
Przyczyną tych zmian są znaczne przetasowania w pierwszej dziesiątce najlepszych kredytów samochodowych. Zdecydowanemu pogorszeniu uległa przede wszystkim oferta Santander Consumer Banku – do niedawna niekwestionowanego lidera w tym segmencie kredytów konsumenckich. Produkty innych banków pozostały na stabilnym poziomie.
 
Kredyt na samochód – coraz wyższa prowizja
Podwyżki średniego oprocentowania kredytu na samochód w segmencie nowych i używanych pojazdów częściowo spowodowane zostały wzrostami prowizji za udzielenie kredytu. W przypadku zobowiązań na nowe auta, w porównaniu do ubiegłego miesiąca, odnotowaliśmy wzrost średniej prowizji o prawie 0,5 pkt. proc. Jeżeli chodzi natomiast o rynek wtórny, to kredytobiorcy także odczują podwyżkę. W marcu średnia wysokość prowizji dla kredytu w wysokości 30 tys. zł udzielonego na okres 3 lat (80 proc. LTV) wynosi 2,75 proc. kwoty zobowiązania.
 
Kredyt na samochód – średnie raty i najlepsze oferty
 W rezultacie zmian oprocentowania i prowizji na rynku pożyczek samochodowych, podwyżce uległy miesięczne raty modelowych kredytów. Decydując się na kredyt na nowy samochód, musimy liczyć się ze średnim obciążeniem miesięcznego budżetu na poziomie ok. 1 115 złotych. W przypadku kredytów na pojazd używany zapłacimy niewiele mniej – ok. 1 040 złotych miesięcznie.
Jeżeli interesuje nas jednak najlepsza oferta, to w pierwszej kolejności powinniśmy odwiedzić placówki Multibanku oraz Getin Banku – liderów wśród kredytów samochodowych. W przypadku nowego pojazdu (Getin Bank) możemy liczyć na pożyczkę, której rata nie przekracza 1 330 złotych miesięcznie. Przy kredycie na samochód z rynku wtórnego, Multibank oferuje natomiast produkt z ratą na poziomie ok 1000 zł.
 

Zmiany średniego oprocentowania: lipiec 2008 – marzec 2010

kredyt na samochód

Źrodło: porównywarka finansowa www.comperia.pl
 

Zmiana średniego poziomu prowizji za udzielenie kredytu samochodowego:

kredyt na samochód

Źrodło: porównywarka finansowa www.comperia.pl
 

Zmiana średniego poziomu raty kredytu samochodowego:

kredyt na samochód

Źrodło: porównywarka finansowa www.comperia.pl
 
Masz swoje doświadczenia w negocjacjach z bankiem? Podziel się nimi na naszym forum!
 
Comperia.pl
Ekspert Comperia.pl