Kredyty samochodowe - trendy. Sprawdź, co się dzieje z kosztem kredytów samochodowych!

2010-02-04 08:57:39

Raz w miesiącu Comperia prezentuje, jak zmieniają się średnie koszty kredytów samochodowych. Prześwietlamy kredyty na zakup nowych i używanych pojazdów. Porównujemy oprocentowanie (rzeczywistą roczną stopę oprocentowania-RRSO) i średnią prowizję. Sprawdź ile kosztuje obecnie kredyt samochodowy!

W przypadku pojazdów z rynku pierwotnego, analiza obejmuje kredyty wysokości 50 tys. zł (100 proc. LTV) z 5-letnim okresem spłaty, a w odniesieniu do samochodów używanych śledzimy losy kredytu o wartości 30 tys. zł (80 proc. LTV) udzielonego na okres 3 lat.
 
W porównaniu do wielu zmian, z jakimi mieliśmy do czynienia pod koniec roku 2009, styczeń był miesiącem bardzo stabilnym. Kredyty samochodowe nieznacznie podrożały zarówno w segmencie nowych jak i używanych pojazdów. Niemniej jednak, wzrosty wysokości rat kredytowych są jedynie kosmetyczne. Wśród najważniejszych zmian wymienić należy przede wszystkim podwyżkę prowizji za udzielenie kredytu w mBanku – z 3 do aż 5 proc. oraz nieznacznie obniżki oprocentowania w Bank BPH i Deutsche Banku.
 
Kredyty samochodowe – oprocentowanie
 
W ciągu ostatnich dwóch miesięcy można zauważyć stabilizację wysokości oprocentowania kredytów samochodowych. Dla pożyczek na nowe pojazdy możemy oczekiwać rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania na średnim poziomie 12,50 proc., w przypadku samochodów z rynku wtórnego, RRSO powinno być natomiast wyższe o ok. 2,5 pkt. proc. – według wyliczeń Comperii wynosi obecnie 15,13 proc.
 

Zmiany średniego oprocentowania lipiec 2008 – styczeń 2010

koszty kredytów samochodowych

Źrodło: porównywarka finansowa www.comperia.pl
 
W porównaniu do sytuacji sprzed roku, różnica pomiędzy RRSO dla nowych i używanych pojazdów znacznie się zmniejszyła. W styczniu 2009 roku kredyty samochodowe w obu segmentach oprocentowane były odpowiednio na poziomie 11,48 proc. i 15,24 proc. Jak widać zatem, znacznie podrożały kredyty samochodowe na nowe pojazdy – średnio o 1 pkt. proc.
 
Kredyty samochodowe – prowizja

W porównaniu do poprzedniego miesiąca, nieznacznie wzrosła średnia prowizja za udzielenie kredytu samochodowego w segmencie nowych i używanych pojazdów. Największy wpływ na te zmiany miała podwyżka w mBanku. Dla wszystkich kredytów samochodowych bank pobiera obecnie prowizję na poziomie 5 proc., gdy jeszcze miesiąc temu było to jedynie 3 proc. Niemniej jednak, w dłuższej perspektywie, można zaobserwować tendencję spadkową tej składowej rzeczywistego oprocentowania.

Zmiana średniego poziomu prowizji za udzielenie kredytu samochodowego:

koszty kredytów samochodowych

Źrodło: porównywarka finansowa www.comperia.pl
 
 

Zmiana średniego poziomu raty kredytu samochodowego:

koszty kredytów samochodowych

Źrodło: porównywarka finansowa www.comperia.pl

 

Jeszcze pod koniec roku 2008, średnia prowizja w obu segmentach rynku, wynosiła ponad 4 proc. – obecnie nie przekracza natomiast poziomu 2,5 proc. Już od ponad roku banki pobierają także niższą prowizję za udzielenie kredytu samochodowego na nowy pojazd.
 
Najtańsze kredyty samochodowe
 
Obecnie wśród kredytów samochodowych pierwsze miejsca w naszym zestawieniu zajmują oferty Santander Consumer Bank (pojazdy używane) oraz Getin Bank (nowe pojazdy). Oprocentowanie odpowiednich kredytów w tych bankach wynosi 10,48 proc. i 10,38 proc.

Porównaj najlepsze kredyty samochodowe na nowe pojazdy!
 
Niemniej jednak, różnice pomiędzy nimi a następnymi w zestawieniu z bankiem BPH i Lukas Bankiem, nie przekraczają 0,5 pkt. procentowego. W związku z tym, przy wyborze najlepszego kredytu samochodowego, warto zapoznać się z ofertą nie tylko liderów zestawień, ale także pozostałych banków z czołówki zestawienia. Przy rozpatrywaniu indywidualnego wniosku kredytowego, banki są skłonne do niewielkich zmian oprocentowania.

 

 

Masz swoje doświadczenia w negocjacjach z bankiem? Podziel się nimi na naszym forum!
 
Comperia.pl
 

 

Ekspert Comperia.pl