Kredyty samochodowe - trendy: Rośnie średnie oprocentowanie

2009-05-07 00:00:00

W ciągu miesiąca spadło średnie rzeczywiste oprocentowanie kredytów na zakup używanych samochodów. Jest to wynikiem spadku średniej prowizji, która uwzględniana jest w całkowitym koszcie kredytu. Nieznacznie wzrosła natomiast rzeczywista stopa oprocentowania kredytów na nowe auta.

Comperia śledzi jak zmieniają się koszty kredytów samochodowych na zakup nowych i używanych pojazdów. W pierwszym przypadku analizujemy kredyt wysokości 50 tys. zł udzielony na okres 5 lat, w drugim kredyt wysokości 30 tys. zł z 3-letnim okresem spłaty. Wartości poszczególnych parametrów (rata, prowizja, RRSO) są średnią 10 najlepszych ofert na rynku.W ciągu miesiąca zaobserwowaliśmy niewielki wzrost średniej rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO) kredytów na nowe samochody. Wzrosła ona z 11,45 do 11,88 proc. Wynika to z pojawienia się w zestawieniu kredytu db moto (Deutsche Bank PBC) z wyższym oprocentowaniem nominalnym. W rzeczywistości jest to kredyt gotówkowy, ale wyposażony w funkcjonalności ułatwiające zakup samochodu.

Średnia rzeczywista roczna stopa oprocentowania

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Średnia rata modelowego kredytu wzrosła z 1084 zł do 1094 zł. Nieznacznie spadła prowizja za udzielenie kredytu i wynosi 2,15 proc.

Średnia prowizja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Średnia rata

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obniżył się natomiast średni koszt kredytów na zakup samochodów używanych. RRSO modelowego kredytu wynosi dzisiaj 13,74 proc. wobec 15,33 proc. przed miesiącem. Wpływ na to miał spadek średniej prowizji z 2,75 do 2,63 proc. Dzięki temu średnia rata modelowego kredytu obniżyła się o około 20 zł - do 1010 zł.

Maciej Bednarek
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl