Co to są kredyty balonowe

2009-07-28 00:00:00

Jeżeli możemy spłacić kredyt w dwóch, ale za to wysokich ratach, warto rozważyć zaciągnięcie kredytu balonowego.

Kredyty balonowe to nic innego jak spłata zadłużenia w kilku, najczęściej dwóch ratach. Oferują je tzw. banki producenckie (powiązane z producentami samochodów).

Co to jest kredyt balonowy przeczytasz również w naszym poradniku!

Kredyty balonowe mogą być oferowane w kilku wariantach. Najpopularniejszym jest kredyt 50/50. Jego mechanizm wygląda następująco: klient wpłaca połowę wartości pojazdu, co traktowane jest jako wkład własny. Drugą ratę (50 proc. wartości pojazdu) klient płaci z reguły po 12 miesiącach, co oznacza, że w ciągu roku nie płaci miesięcznych rat. Jeżeli bank nie pobiera prowizji za udzielenie kredytu i nie wymaga dodatkowych ubezpieczeń kredytu, wówczas rzeczywista roczna stopa oprocentowania takiego kredytu wynosi 0 proc. Banki oferują też kredyty 30/30/30, które spłacane są w trzech częściach.

Kredyty balonowe, mimo że atrakcyjne z finansowego punktu widzenia, mają swoje wady. Ich konstrukcja sprawia, że mogą je zaciągać osoby posiadające oszczędności. Ponadto takimi kredytami można  sfinansować zakup tylko nowych samochodów i zazwyczaj wybranych modeli. Co więcej, często nie są to modele, na które jest największy popyt. Ciekawa oferta finansowa ma bowiem często za zadanie wspieranie sprzedaży modeli, które wśród klientów nie cieszą się specjalnym wzięciem.

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl