Kredyt samochodowy w grudniu? Jakimi promocjami kuszą banki

2008-12-23 00:00:00

Kryzys finansowy nie ominął rynku samochodowego. Uszczuplone portfele klientów oraz trudności z uzyskaniem kredytu na zakup nowego auta spowodowały pustki w salonach samochodowych na świecie. Koncerny stają na głowie jak utrzymać sprzedaż. Comperia sprawdziła, jakie promocje czekają na polskich klientów, planujących zakup nowego auta jeszcze w 2008 roku.

Standardowym zabiegiem pod koniec każdego roku jest obniżka cen aut. Salony prześcigają się w udzielaniu coraz większych rabatów, zniżkach na części czy oferowaniu bezpłatnych ubezpieczeń. Najodważniej reklamuje się Nissan, oferując zniżki do 37 proc. na wybrane modele z rocznika 2008. Nie proponuje jednak promocyjnych rozwiązań kredytowych. Podobną strategią kieruje się Ford. Decydując się na zakup aut tej marki jeszcze w grudniu wydamy od 2 do 3 tys. zł mniej w przypadku tańszych samochodów i od 8 do 11 tys. zł w przypadku droższych.


 
Skoda
Popularna w Polsce Skoda połączyła w tym roku obniżkę cen poszczególnych modeli z możliwością ich skredytowania. Warto jednak uważnie przeczytać szczegóły oferty. Decydując się na kredyt promocyjny, zmniejszamy standardowy upust na auto o 900 zł. Skoda proponuje wariant kredytu 50/50 w Volkswagen Banku. Płacąc połowę ceny samochodu w momencie jego zakupu, pozostałą możemy spłacić dopiero za rok, bez odsetek. Taka forma kredytu (potocznie nazywanego balonowym) to w rzeczywistości kredyt z 50-proc. wkładem własnym i odroczoną drugą ratą kredytową.
Przykładowo, rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) kredytu na zakup modelu Skoda Fabia o wartości około 40 tys. zł i z 5-proc. prowizją wynosi 9,35 proc. Drugą opcją, oferowaną w salonach Skody, jest kredyt ratalny z oprocentowaniem 2,99 proc. W tym wariancie wpłacamy jedynie 5 proc. ceny pojazdu (wkład własny). RRSO kredytu rozłożonego na 12 miesięcy, z włączeniem kosztu ubezpieczenia AC, dla auta o wartości 50 tys. zł wynosi 15,13 proc. Oferta Skody została również wzbogacona o promocję dla firm oraz tańszymi pakietami dla poszczególnych wersji aut.

Fiat
Fiat również postawił na zróżnicowaną ofertę. Modele, jak co roku w okresie grudniowym, są nie tylko tańsze, ale również możliwości ich zakupu zostały dostosowane do różnych grup klientów. Kupując samochód w całości za gotówkę, możemy liczyć na zniżkę, której skala zależy od modelu. W innym wypadku Fiat proponuje promocyjny kredyt w kilku wariantach. Dostępny jest kredyt na rok bez wpłaty własnej oraz odsetek lub kredyt "1-2-3". W tym wariancie klient otrzymuje pakiet ubezpieczeń na rok, kredyt na 2 lata bez odsetek oraz trzyletnią gwarancję na samochód. Większość samochodów można wziąć również w leasing.

Opel
Opel oferuje swoim klientom rabaty o wartości kilku tysięcy złotych na wybrane modele aut. Zakup samochodów można sfinansować kredytem oferowanym przez GMAC Bank Polska. Wszystkie warunki kredytowania ustalane są indywidualnie. Ciekawym rozwiązaniem jest kredyt połączony z leasingiem. Harmonogram spłaty takiego kredytu zakłada, że najwięcej zapłacimy nie na początku, ale na końcu kredytowania w formie tzw. raty finalnej.

KIA
Kia Motors Polska, oprócz rabatów cenowych, oferuje promocyjną formę leasingu 111% oraz promocyjny pakiet ubezpieczeń we współpracy z towarzystwem Allianz lub PZU.

Peugeot
Peugeot Polska przygotował dla klientów możliwość zaciągnięcia kredytu "Lekko i bezpiecznie". Jest on indywidualnie dostosowywany do klienta, z możliwością spłaty od 12 do 84 miesięcy.  Kredyt posiada pakiet dodatkowych ubezpieczeń na wypadek problemów z jego spłatą. Przykładowo, dla modelu Peugeot 306 o wartości około 50 tys. zł, przy wpłacie własnej na poziomie 30 proc. wartości auta oraz opłacie przygotowawczej 4,5 proc., roczna rzeczywista stopa oprocentowania wyniesie w zależności od okresu spłaty od 12,02 do 18,28 proc.

Renault
Producent samochodów tej marki zdecydowanie urozmaicił promocyjną ofertę kredytową. Klient ma możliwość zakupu samochodów korzystając z kredytu na 2 lata bez odsetek, przy jednorazowej wpłacie 60 proc. ceny auta. Dostępny jest również kredyt standardowy, ulgowy, 50/50 oraz leasing. Kredyty oferuje RCI Bank Polska i Renault Credit Polska.

Toyota
Z okazji kończącego się roku Toyota przygotowała wyprzedaż aut. Na klientów czekają zniżki w zależności od konkretnego modelu. Nie ma promocyjnej oferty kredytowej, jednak Toyota Bank posiada zróżnicowaną ofertę dla klientów indywidualnych. Bank oferuje kredyt samochodowy w trzech wariantach: Atut, Niskie raty oraz Bonus.

Volkswagen
Firma postawiła na siłę marki. Zamiast rabatów i obniżek proponuje swoim klientom możliwość przedłużania gwarancji na określony czas, a nawet wykupienia gwarancji dożywotniej, obejmującej pomoc oraz świadczenia w razie awarii przez cały rok. W ofercie pojawiła się możliwość kupna tańszych części oraz dodatkowych akcesoriów. Volkswagen przygotował również program lifestylowy dla klientów. Teraz związani z marką posiadacze aut mogą kupić nie tylko ubrania i akcesoria do samochodu, ale nawet... sanki marki Volkswagen.


Oferta standardowa
Jeżeli nie możemy zdecydować się na ofertę promocyjną, albo planujemy kupić na kredyt używany samochodów zawsze możemy skorzystać z oferty kredytowej banków uniwersalnych. Comperia prezentuje ranking kredytów na zakup używanych i nowych samochodów.


KREDYT NA ZAKUP NOWYCH POJAZDÓW

Cena samochodu

60 tys. zł

Kwota kredytu

50 tys. zł

Okres kredytowania

60 miesięcy

Minimalna wysokość raty równej

1014,44 zł

Minimalne oprocentowanie rzeczywiste

8,33 proc.

Maksymalne oprocentowanie rzeczywiste

14,54 proc.

Ranking kredytów samochodowych

Link do rankingu

 

KREDYT NA ZAKUP UŻYWANYCH POJAZDÓW

Cena samochodu

30 tys. zł

Rok produkcji

2006

Kwota kredytu

25 tys. zł

Okres kredytowania

36 miesięcy

Minimalna wysokość raty równej

804,97 zł

Minimalne oprocentowanie rzeczywiste

10,31 proc.

Maksymalne oprocentowanie rzeczywiste

18,52 proc.

Ranking kredytów samochodowych

Link do rankingu

 

Tomasz Jaroszek
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl