Kredyt na motocykl. Bierz i w drogę!

2011-03-23 14:52:30

Wiosną nie tylko przyroda budzi się do życia. To czas, kiedy ze snu zimowego „budzą się” także miłośnicy jednośladów. Część z nich udaje się do banków po kredyt na zakup wymarzonej maszyny. Czy dostaną go łatwo? I na jakich warunkach?


Zakup motocykla, jak każdą inną zachciankę, można skredytować na kilka sposobów. Można wziąć pod uwagę np. kredyt gotówkowy (niestety raczej wysoko oprocentowany) lub pożyczkę hipoteczną, (dla zapaleńców gotowych zastawić mieszkanie, aby tylko zdobyć motor), ale najsensowniejszą opcją jest zdecydowanie kredyt samochodowy. O nim właśnie traktuje niniejszy artykuł.

Na wstępie rozwiewamy wszelkie wątpliwości. To, że kredyt nazywa się „samochodowym”, nie oznacza, że tylko na zakup „czterech kółek” zostanie on przyznany. Banki udzielają tego rodzaju kredytu na zakup motocykli, skuterów, motorowerów, quadów, przyczep campingowych, a nawet żaglówek bądź jachtów. Zarówno nowych, jak i używanych.

 

Super, ale czy dla banku nie ma różnicy, jaki pojazd kredytuje? Jeśli chodzi o oprocentowanie – zazwyczaj banki nie mają oddzielnych siatek oprocentowania na kredyt motocyklowy i samochodowy. Lista podobnych elementów jest wspólna dla obu tych środków transportu. Sporo warunków też nie różni się zazwyczaj w przypadku kupna motoru a samochodu. Choć nie można traktować tego jako pewnik...


Ot, BNP Paribas Fortis informuje, że wiek pojazdu jednośladowego wraz z okresem kredytowania nie może przekroczyć 8 lat. To oznacza, że kredyt na maksymalny możliwy okres, czyli 96 miesięcy, otrzymamy tylko przy zakupie nowego motocykla. Jeżeli zatem tej wiosny klient starałby się w BNP Paribas o kredyt na jednoślad z 2007 roku, na jego spłatę dostałby tylko 4 lata. W tej instytucji do kredytu na motocykl niezbędny okaże się także Instytucja ta wymaga ponadto co najmniej 15-proc. wkładu własnego. W przypadku pożyczki na samochód niema takich regulacji.

Nieco inne zastrzeżenie wprowadza Lukas Bank. Po prostu – wiek kredytowanego motocykla nie może przekroczyć 8 lat. Samochód, przyczepa – te mogą mieć nawet do 12 lat... W Lukas Banku warto zwrócić uwagę także na minimalny wkład własny. W zależności od wieku pojazdu oraz wartości kredytu samemu trzeba sfinansować przynajmniej 10% ceny samochodu.

W stawianiu przeszkód jeszcze dalej idzie Getin Bank. Wymaga przynajmniej wkładu własnego na poziomie 40 proc., a kredyt musi opiewać na co najmniej 10 tys. zł. Klientom poniżej 25. roku życia odradzamy wybieranie się do tego banku bez „obstawy”,– jeśli nie prowadzi działalności gospodarczej, to będzie potrzebował poręczyciela.

Jest jeszcze Santander Bank – dla tej instytucji kredyty samochodowe są „oczkiem w głowie”, i przygotowała ona ofertę kredytu na motocykl z jeszcze większą ilości detali wśród warunków. Kredyt  otrzyma się tam na maksymalnie 6 lat (kupując auto – 8), do 80 tys. zł (w przypadku długu na samochód aż 150 tys. zł w procedurze uproszczonej), motor musi mieć maksymalnie 7 lat (samochód – 8 lat). Co więcej – bank określił minimalny wiek kredytobiorcy. Wynosi on 24 lata. Santander jest wyjątkiem jeśli chodzi o oprocentowanie, bo stworzył oddzielną siatkę oprocentowania dla kredytów na motor. W zależności od wieku pojazdu, oraz długości kredytu, wyniesie ono od 9,99% do 14,49%.

A z czym w ogóle trzeba udać się do banku po kredyt na samochód? Po pierwsze – oczywiście z dokumentem tożsamości. Po wtóre – z dokumentem poświadczającym zatrudnienie oraz dochód. Często w procedurze uproszczonej wymagane jest jedynie oświadczenie o zarobkach. W procedurze standardowej zaś nie obejdzie się bez zaświadczenia od pracodawcy. Niezbędne do zaciągnięcia kredytu samochodowego będą też: faktura VAT lub umowa kupna – sprzedaży. Niewykluczone, że kredytodawca poprosi też o prawo jazdy na motocykl albo ksero dowodu rejestracyjnego. Bank bankowi nierówny, także pod względem wymaganych formalności.

Ze spraw niezbędnych – ubezpieczenie. Nie wszędzie, ale choćby w Deutsche Banku stawiany jest dodatkowy warunek – wykupienie ubezpieczenia w wysokości 0,14 proc. kwoty kredytu. Co więcej, klient „automatycznie” otrzymuje Pakiet bezpieczeństwa Assistance o wartości 1500 zł. Santander natomiast wymaga od motocyklisty ubezpieczenia na życie.

Poza tym warto wspomnieć o fakcie, że dla banku podstawowym sposobem zabezpieczenia kredytu jest cesja praw z polisy autocasco. A jest to ubezpieczenie wszak dobrowolne. Jeśli klient zdecyduje się nie wykupywać go, wciąż na szansę na kredyt, choć wówczas musi dopłacić. Przykładowo, Alior Bank po prostu podwyższy marżę o 1 pkt proc.

TOP 5 KREDYTY SAMOCHODOWE NA ZAKUP MOTOCYKLA UŻYWANEGO

kwota kredytu: 10 tys. zł, cena motocykla: 12 tys. zł (zatem prawie 17% wkładu własnego), okres kredytowania: 3 lata, motocykl z 2008 r.

 
Rata
Rzeczywiste oprocentowanie kredytu
BNP Paribas Fortis
Kredyt samochodowy- promocja wiosenna z kontem
319.16 PLN
9.65 %
BNP Paribas Fortis
Kredyt samochodowy- promocja wiosenna
323.88 PLN 
10.75 %
Lukas Bank
Bankowy kredyt samochodowy - pojazdy używane
332.25 PLN 
12.71 %
Alior Bank
Kredyt samochodowy - pojazdy używane
332.68 PLN
12.81 %
BNP Paribas Fortis
Kredyt samochodowy
333.45 PLN
12.99 %

Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

TOP 5 KREDYTY SAMOCHODOWE NA ZAKUP MOTOCYKLA NOWEGO

kwota kredytu: 18 tys. zł, cena motocykla: 30 tys. zł (zatem 40% wkładu własnego), okres kredytowania: 5 lat
 

 
Rata
Rzeczywiste oprocentowanie  kredytu
 
BNP Paribas Fortis
 
Kredyt samochodowy- oferta promocyjna
347.91 PLN
6.16 %
Getin Bank
Kredyt samochodowy - promocja
361.40 PLN
7.85 %
MultiBank
Kredyt Automoto + Pakiet MultiBezpieczny
366.35 PLN
8.47 %
BNP Paribas Fortis
Kredyt samochodowy- promocja wiosenna
371.40 PLN 
9.10 %
 
BNP Paribas Fortis
Kredyt samochodowy- promocja wiosenna z kontem
371.57 PLN
9.12 %

Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl


Oczywiście dla porównania kredytów dla innych parametrów zachęcamy do korzystania z porównywarki kredytów samochodowych tudzież do skontaktowania się z bankami.

Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl