Jednostki uczestnictwa w TFI - co można z nimi zrobić?

2014-02-04 15:35:00

Większość z nas spotkała się z pojęciem jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych. Część pewnie ulokowała lub dopiero planuje ulokować swoje pieniądze w tego typu instrumentach. Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie transakcje można przeprowadzać na takich jednostkach?

Żeby rozpocząć przygodę z funduszami inwestycyjnymi, jednostki uczestnictwa trzeba kupić. Można tego dokonać w placówce banku, w którym posiadamy swój rachunek osobisty, z poziomu bankowości internetowej, przez którą obsługujemy ROR lub przy wykorzystaniu specjalnych platform oferujących dostęp do funduszy. W przypadku tej ostatniej metody na szczególną uwagę zasługuje platforma do kupna funduszy mBanku, czy też Bossa Fund, w których to nie jest pobierana opłata za nabycie jednostek.

Jednostki funduszy inwestycyjnych można również umorzyć. Operacja ta ma miejsce wtedy, kiedy klient chce wycofać się ze swojej inwestycji, a tym samym pragnie odzyskać swoje pieniądze. W przypadku sprzedaży jednostek warto zwrócić uwagę na opłatę pobieraną przez TFI za umorzenie tych instrumentów. Na rynku funkcjonuje bowiem zasada, że jest ona naliczana w pierwszym roku trwania inwestycji licząc od dnia zakupu jednostek.

Inną operacją, którą można przeprowadzić na jednostkach funduszy inwestycyjnych jest reinwestycja. Ma ona miejsce wtedy, gdy klient, który dokonał umorzenia wcześniej posiadanych jednostek, dokonuje ich ponownego nabycia. Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych nie pobierają w takim przypadku opłaty za zakup tych instrumentów. Aby klient mógł jednak skorzystać z takiego upustu konieczne jest spełnienie dwóch warunków. Pierwszym jest ograniczenie czasowe, w jakim należy dokonać ponownego nabycia (zazwyczaj 90 dni od daty umorzenia). Dodatkowo, kwota ponownego zakupu nie może przekraczać wartości ostatniego umorzenia.

Rozwiązaniem bezpośrednio związanym z funduszami inwestycyjnymi jest również konwersja jednostek uczestnictwa. Podczas tej operacji klient dokonuje zamiany jednostek jednego funduszu na jednostki drugiego funkcjonującego w ramach tego samego TFI. Mówiąc wprost, umarza wcześniej zakupione instrumenty, a w ich miejsce nabywa nowe. Praktyka ta często jest wykorzystywane w ramach tzw. funduszy parasolowych.

Decydując się na taki zabieg warto pamiętać, że Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych często pobierają z tego tytułu tzw. opłaty wyrównawcze. Ma to miejsce wtedy, gdy na przykład opłata dystrybucyjna w „starym” funduszu (subfunduszu) była niższa od tej samej opłaty w nowo nabytym.

Fundusze inwestycyjne to podmioty umożliwiające efektywne pomnażanie oszczędności. Zanim jednak zdecydujemy się ulokować swoje pieniądze w tych instytucjach należy dokładnie poznać własne preferencje inwestycyjne. Wybór funduszu powinien być bowiem zgodny nie tylko z naszą akceptacja ryzyka, ale także odpowiadać celowi, na który zamierzamy zgromadzić kapitał. Na rynku funkcjonuje bardzo duża liczba funduszy, dlatego znalezienie odpowiedniego dla siebie, wcale nie jest takie łatwe, jakby się mogło wydawać.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam