Jakim kredytem sfinansować zakup samochodu

2009-07-28 00:00:00

Jeżeli nie posiadamy gotówki na zakup wymarzonego auta, pozostaje nam pożyczyć pieniądze w banku. W tym przypadku możemy skorzystać z kredytu gotówkowego, samochodowego lub pożyczki hipotecznej. Każde rozwiązanie ma wady i zalety.

Produktem specjalnie przeznaczonym na zakup pojazdów jest kredyt samochodowy. Zaletą kredytów samochodowych jest atrakcyjne oprocentowanie, średnio nawet o kilka punktów procentowych niższe niż kredytów gotówkowych. Dzieje się tak dlatego, ponieważ zabezpieczeniem kredytu jest zastaw rejestrowy lub przewłaszczenie kredytowanego pojazdu, a to dla banku oznacza niższe ryzyko udzielenia finansowania. W sytuacji, kiedy kredytobiorca przestanie spłacać kredyt, bank będzie miał prawo do przejęcia pojazdu i jego późniejszej sprzedaży.

Oprocentowanie kredytów samochodowych udzielanych w złotych zaczyna się z reguły już na poziomie 10 proc. w skali roku, choć można spotkać atrakcyjniejsze oferty. Niektóre banki udzielają kredytów samochodowych we frankach szwajcarskich, które - choć narażone na ryzyka walutowe i stóp procentowych - są tańsze od złotowych.

Opłacalność autokredytu nie jest jednak regułą. Coraz więcej banków oferuje kredyty gotówkowe, których koszt jest porównywalny do kosztów kredytu samochodowego, a nie wiąże się z koniecznością ustanawiania zabezpieczeń typowych dla kredytów samochodowych. Nie jest też wymagany wkład własny, co może mieć miejsce w przypadku autokredytu.

Kredyt gotówkowy
Zaciągnięcie kredytu gotówkowego w celu zakupu pojazdu może być niekiedy jedynym rozwiązaniem. Może się tak zdarzyć na przykład wówczas, kiedy szukamy okazji, a więc kupujemy auto na giełdzie samochodowej czy za granicą. Wtedy potrzebna jest nam gotówka. Nie będziemy mieć bowiem czasu na załatwianie formalności (np. ustanowienia zabezpieczeń) niezbędnych do otrzymania kredytu samochodowego.

Wadą kredytów gotówkowych jest ich oprocentowanie. Pomijając oferty promocyjne, odsetki od takiego kredytu wynoszą co najmniej 15 proc. w skali roku. Planując zakup pojazdu, gdzie do transakcji potrzebna będzie gotówka, warto więc wcześniej poszukać najtańszego kredytu gotówkowego

Pożyczka hipoteczna
Innym sposobem sfinansowania zakupu samochodu może być pożyczka hipoteczna. Jest to kredyt, którego zabezpieczeniem jest nieruchomość, ale kredyt można przeznaczyć na dowolny cel, a więc również na zakup auta. Warunkiem skorzystania z pożyczki jest posiadanie nieruchomości, dlatego nie każdy zainteresowany może skorzystać z takiego produktu.

Obok kredytów hipotecznych, pożyczka zabezpieczona hipotecznie należy do najtańszych produktów kredytowych, co jest jej niekwestionowaną zaletą. Poziomem oprocentowania bije na głowę kredyty samochodowe i gotówkowe. Warto podkreślić, że okres spłaty można rozłożyć średnio na 20 lat, dzięki czemu miesięczne raty mogą być naprawdę niskie.

Wadą takiego rozwiązania jest natomiast długa procedura kredytowa. Załatwienie wszelkich formalności, np. związanych z wyceną nieruchomości, zgromadzenie wymaganych dokumentów,  może trwać nawet miesiąc. Chcąc sfinansować zakup pojazdu pożyczką hipoteczną, decyzję trzeba więc podjąć odpowiednio wcześniej.

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl