13.11.2012, 09:56

Jakie zabezpieczenia kredytu samochodowego stosują banki?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 3 głosów)

Zakup samochodu często przekracza nasze możliwości finansowe. Pomocne w tej sytuacji są banki, które mają w ofercie kredyty samochodowe – produkty przeznaczone specjalnie do tego celu. Są one niżej oprocentowane niż tradycyjne pożyczki gotówkowe, ponieważ ich spłata zostaje zabezpieczona. W jaki sposób? Jakie rodzaje zabezpieczeń stosują banki?

Zabezpieczeniem spłaty kredytu samochodowego jest nasze auto. Oznacza to, że do momentu spłaty kredytu w całości, nie mamy możliwości dysponowania samochodem bez zgody banku. Dlatego, podejmując decyzję o zaciągnięciu pożyczki, warto się zastanowić jaki rodzaj zabezpieczenia jest dla nas najkorzystniejszy. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy planujemy w krótkim czasie sprzedać samochód.

Banki najczęściej stosują kombinację pięciu rodzajów zabezpieczeń - zastawu rejestrowego, przewłaszczenia całkowitego, częściowego lub warunkowego, depozytu karty pojazdu, weksla in blanco oraz cesji z polisy autocasco. Przyjrzyjmy się dokładniej trzem pierwszym.

Zastaw rejestrowy

Zastaw rejestrowy jest najbardziej uciążliwym sposobem na zabezpieczenie kredytu samochodowego, ponieważ musi zostać zgłoszony do rejestru prowadzonego przez sądy rejestrowe.

Przy tego typu zabezpieczeniu teoretycznie możemy swobodnie dysponować naszym samochodem, jednak przy jego sprzedaży czekają nas męczące i kosztowne formalności. Po pierwsze, potrzebna jest zgoda banku, potem należy usunąć wpis z rejestru zastawów i dopiero wtedy można przerejestrować auto w wydziale komunikacji.

Przewłaszczenie

Przewłaszczenie polega na przeniesieniu własności samochodu na bank. Oznacza to, że właścicielem (przeniesienie całkowite) lub współwłaścicielem (przeniesienie częściowe) naszego auta do momentu spłaty kredytu będzie instytucja finansująca jego zakup.

Po uregulowaniu ostatniej raty bank przeniesie własność samochodu z powrotem na nas. Przez czas trwania kredytu możemy korzystać z naszego samochodu z sposób określony w umowie.

Przewłaszczenie jest mniej uciążliwe niż zastaw rejestrowy, ponieważ po spłacie kredytu nie trzeba wykreślać pojazdu z rejestru zastawów. Wystarczy przerejestrowanie auta tak, by w dowodzie rejestracyjnym nie figurował już bank.

Depozyt karty pojazdu

Część banków, jako sposób zabezpieczenia kredytu, wykorzystuje depozyt karty pojazdu. W takim przypadku Karta Pojazdu jest zdeponowana w banku, co uniemożliwia sprzedaż auta bez zgody instytucji finansującej. Zwrot karty następuje w momencie, w którym zostaje spłacona ostatnia ratę kredytu.

Jest to najwygodniejsze rozwiązanie dla kupującego samochód, gdyż nie wiąże się z dodatkowymi opłatami przy przerejestrowywaniu auta.

Autor: Marta Ośko
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (13.11.2012).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Marta Ośko
, ekspert Comperia.pl
295 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum finansowe dla firm
Idea Cloud Bankowość internetowa 25.3.2015 11:30 przez:
JanK

forum finansowe dla firm

Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty
Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe