Jak wygląda procedura zakładania lokaty wyłącznie przy użyciu internetu?

2017-08-01 21:48:00

Rozwój rynku finansowego i podążający zanim rozwój nowych technologii spowodował, że pomnażanie oszczędności jeszcze nigdy nie było takie proste. Mowa tutaj o zdalnym dostępie do instrumentów finansowych. Dobrym przykładem tego rozwiązania jest chociażby możliwość zakładania lokat bankowych przez internet. Jak sprawnie przeprowadzić taką operację? Na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakładania depozytu online? Porównywarka finansowa Comperia.pl podpowiada.

Internetowy dostęp do rachunku bankowego już od dawna stanowi podstawę nowoczesnego banku. Z poziomu naszego konta można nie tylko wykonywać podstawowe operacje finansowe (przelewy, zlecenia stałe itd.), ale także efektywnie zarządzać oszczędnościami - zakładać lokaty, grać na giełdzie czy też nabywać jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych. Jednak warto wiedzieć, że czynności te można również wykonać bez posiadania ROR’u w danej instytucji.

Zobaczmy, jak wygląda procedura zakładania lokaty wyłącznie przy użyciu internetu.

Wybierz lokatę

Pierwszym krokiem do założenia lokaty przez internet jest znalezienie banku, który posiada w swojej ofercie depozyty i wybranie tego, który nas interesuje. Dobrymi przykładami takich podmiotów są między innymi Meritum Bank, Getin Online, SK Bank, FM Bank czy też Santander Consumer Bank.

Złóż wniosek

Kolejny etap to złożenie wniosku o otwarcie wybranej wcześniej lokaty. Uwaga, na tym etapie konieczne jest podanie swoich danych osobowych, adresowych i wyrażenie odpowiedniej zgody, aby cała proces mógł przebiec bez problemów.

Odczytaj wiadomość i przelew

Po wypełnieniu wniosku o lokatę internetową, na podany przez nas adres e-mail zostanie wysłany formularz zawierający dokładne szczegóły wybranej przez nas lokaty (okres, kwota, możliwość odnowienia itd.) wraz z numerem konta, na który należy dokonać przelewu zadeklarowanej we wniosku kwoty pieniędzy.

Ważne: Przelew powinien być dokonany z konta, którego jesteśmy właścicielem. Dane podane we wniosku o założenie lokaty muszą być tożsame z danymi występującymi w banku, z którego wykonywany jest przelew (służy to weryfikacji danych klienta).

Potwierdzenie

Po wykonaniu przelewu i zaksięgowaniu go w banku otwierającym lokatę, na wspomniany powyżej adres e-mail, przyjdzie potwierdzenie otwarcia wybranego przez nas depozytu. W zależności od czasu realizacji przelewu - procedura otwarcia lokaty internetowej nie powinna zająć więcej niż 1-2 dni robocze.

Otwierając lokatę bankową przez internet konieczne jest zachowanie szczególnych środków ostrożności. Należy zwrócić szczególną uwagę, czy adres strony, na której wypełniamy wniosek o założenie depozytu rzeczywiście należy do wybranego przez nas banku i czy jest odpowiednio szyfrowany (skrót https://, ewentualnie symbol „kłódki” widoczny w przeglądarce).

Postęp technologiczny i coraz większa rola internetu w naszym codziennym życiu spowodowały, że teraz nawet produkty bankowe są zakładane online. Dzięki takiemu rozwiązaniu klienci nie tylko oszczędzają swój czas, ale także mogą szybciej reagować na zmiany występujące w ofertach banków. Zresztą, już teraz widać, ze finanse online były tylko przystankiem w dalszym rozwijaniu nowoczesnej bankowości - na rynku już działają finanse mobilne, czy płatności zbliżeniowe. A to dopiero początek.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk