Jak założyć lokatę internetową?

2013-10-07 08:09:19

Lokaty internetowe mogą przyjąć dwojaką postać. Mogą być produktem skierowanym tylko do klientów banku, dostępnym po zalogowaniu do bankowości elektronicznej. I mogą być oferowane wszystkim zainteresowanym inwestowaniem na depozytach. Comperia.pl postanowiła sprawdzić, jak zakłada się lokatę przez Internet nie będąc klientem danego banku.

Możliwość założenie lokaty przez Internet nie jest nowością, większość instytucji udostępnia w systemie bankowości internetowej zakładkę „oszczędności” i jak tylko w nią wejdziemy, możemy otworzyć nowy depozyt dosłownie w minutę. Są jednak banki, które idą dalej i pozwalają inwestować na lokatach osobom nie związanym z bankiem, czyli takim, które w tej instytucji nie posiadają konta osobistego.

Klient – nie klient?

Jak wygląda proces zakładania lokaty, jeśli nie jesteśmy klientem danego banku? To zależy od instytucji. Na przykład w Santander Consumer Banku, po złożeniu internetowego wniosku, należy poczekać na kontakt od doradcy z Centrum Telefonicznego banku, a on sfinalizuje proces zakładania lokaty.

Z kolei w Meritum Banki i FM Banku cały proces przebiega zdalnie – po złożeniu wniosku dostajemy maila z numerem konta, na który trzeba przelać zadeklarowaną kwotę depozytu, a potem kolejnego z potwierdzeniem otwarcia lokaty.

Są też banki, które udostępniają klientom tymczasowy dostęp do systemu bankowości internetowej, dzięki któremu mogą sprawnie obsługiwać swój depozyt.

Dlaczego warto?

Największymi zaletami zakładania lokat przez Internet są wygoda oraz oszczędność czasu. Internetowy wniosek o otwarcie lokaty można wypełnić 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, nie ruszając się sprzed ekranu komputera.

Dostępność lokat przez Internet zwiększa możliwość wyboru najlepszego depozytu - końcu nie w każdym mieście znajdują się placówki wszystkich możliwych banków. Co więcej - czasem bywa, że oprocentowanie lokat internetowych jest wyższe niż depozytów zakładanych w placówce (np. w Meritum Banku oprocentowanie lokaty Meritum Zysku założonej w Internecie jest wyższe o 0,2 p. proc. wobec depozytu zakładanego w oddziale).

I gdzie warto?

Najkorzystniejszą lokatę na 3 miesiące dla osób niebędących klientem banku oferuje obecnie FM Bank. FM Lokata Spinająca w PLN jest oprocentowana na poziomie 3,25 proc. w skali roku, co przy inwestycji 5 tys. zł oznacza zysk netto prawie 33 zł.

TOP 5 lokat bankowych zakładanych przez Internet na
3 miesiące, kwota depozytu 5 tys. zł
Bank
Nazwa oferty
Odsetki po podatku
Oprocentowanie
FM Bank
FM Lokata Spinająca w PLN
32,91
3,25%
INVEST-BANK
Lokata Internetowa
31,38
3,10%
Getin Noble Bank
Lokata Miesiąca
30,37
3,00%
Meritum Bank
Lokata "Meritum Zysku w Internecie"
IdeaBank
Lokata Stabilna
29,36
2,90%
GetinOnline
Lokata Tradycyjna
27,84
2,75%
Inteligo
igo lokata z miesięczną kapitalizacją odsetek
Open Finance
Lokata Tip Top
Toyota Bank
Lokata - stałe oprocentowanie
źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Autor: Marta Ośko
Comperia.pl

Marta Ośko