Jak zacząć inwestować w fundusze?

2013-06-07 13:11:36

Częstym problemem osób dysponujących nadwyżkami środków pieniężnych jest znalezienie odpowiednich instrumentów służących do ich efektywnego pomnożenia. Wybór rozwiązań, jakie funkcjonują na rynku finansowym, jest na tyle duży, że nie każdy potrafi wybrać optymalne. Jednym ze sposobów jest ulokowanie oszczędności w funduszach inwestycyjnych. Jak tego dokonać i dlaczego warto inwestować właśnie w taki rodzaj produktów? Sprawdźmy.

Fundusze inwestycyjne to forma tzw. zbiorowego inwestowania pieniędzy. Polega to na tym, że instytucje te najpierw zbierają pieniądze od swoich uczestników, po czym lokują je w najróżniejsze instrumenty występujące na rynku finansowym. Uczestnikami funduszy inwestycyjnych mogą być osoby fizyczne, prawne, a także podmioty nieposiadające osobowości prawnej.

W zależności od rodzaju funduszu inwestycyjnego, zebrane od klientów pieniądze, są lokowane na rynkach akcji, obligacji, nieruchomości, a nawet surowców i walut. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że zarówno rodzaj, jak i typ kupowanych przez fundusz aktywów jest niczym nieograniczony. Przekłada się to na dość szeroką liczbę rodzajów funduszy różniących się między sobą sposobem zarządzania oraz poziomem ponoszonego przez klienta ryzyka.

Do najbezpieczniejszych funduszy zaliczamy: fundusze pieniężne oraz obligacji skarbowych. Do bardziej agresywnych: fundusze mieszane i obligacji korporacyjnych, a do tych obarczonych największym ryzykiem fundusze akcji oraz surowcowe. Oczywiście możliwa do osiągnięcia przez klienta stopa zwrotu w dużej mierze zależy od umiejętności zarządzającego danym funduszem oraz aktualnej sytuacji makroekonomicznej.

Jak kupić fundusze?

Przed rozpoczęciem przygody z funduszami inwestycyjnymi, klient powinien określić swój profil ryzyka. Dzięki temu wybierze właśnie ten, który będzie spełniał jego oczekiwania.

Zakupu jednostek funduszy inwestycyjnych można dokonać na wiele sposobów. Najprościej jest to zrobić w placówce banku, w którym mamy swój rachunek osobisty. Trzeba jednak pamiętać, że oferty różnych Towarzystw Inwestycyjnych nie są dostępne we wszystkich bankach. Może się zdarzyć, że fundusz, który chcemy zakupić jest dostępny w innej instytucji. Dlatego najlepiej przed zakupem najpierw sprawdzić listę pośredników na stronie wybranego przez nas Towarzystwa.

W ramach uzupełnienia warto wspomnieć, że jednostki funduszy są oferowane nie tylko przez banki, ale także przez wybrane portale internetowe, towarzystwa ubezpieczeniowe, a także domy maklerskie.

Dlaczego warto?

Kupnem jednostek funduszy inwestycyjnych powinny być zainteresowane osoby, które nie posiadają zbyt wiele wolnego czasu, aby samodzielnie pilnować swoich inwestycji. Fundusze są bowiem zarządzane przez grono specjalistów, którzy dbają zarówno o należyte bezpieczeństwo lokowanych środków, jak i odpowiedni dobór kupowanych aktywów. Dzięki temu klient ma pewność, że jego pieniądze naprawdę efektywnie „pracują”.

Oczywiście, trzeba pamiętać, że różne rodzaje funduszy, to różny poziom ryzyka. Te należące do agresywnych, nawet najlepiej zarządzane, w czasach dekoniunktury przyniosą straty. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby każdy klient był świadomy możliwości wystąpienia tego zjawiska. Dobrym pomysłem rozwiązania tego problemu może być dywersyfikacja poczynionych inwestycji, czyli podział posiadanych oszczędności na kilka mniejszych części i ulokowanie ich w różnych produktach.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam