Jak wybrać najlepszy fundusz inwestycyjny? Sprawdź z Comperią!

2010-03-08 09:34:36

Wierzysz w powrót dobrych czasów dla polskiej gospodarki? Jeżeli tak, to warto pomyśleć o zarobieniu na lepszej koniunkturze dodatkowych pieniędzy. Wystarczy zainwestować w fundusz. Oferta, trzeba powiedzieć, jest dosyć bogata, więc łatwo o pomyłkę. Jak zatem zabrać się do rzeczy, by znaleźć najlepszy fundusz inwestycyjny?

Fundusz inwestycyjny to sposób na zbiorowe inwestowanie. Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych bierze na siebie rolę organizatora całego przedsięwzięcia i zaprasza do niego wszystkich chętnych posiadających trochę grosza przy duszy. Wpłacający nabywają w pewnym sensie udział w funduszu licząc na inwestycyjny talent zarządzającego. On podejmuje decyzje o sposobie lokowania pieniędzy. Bywa, że ma rację, bywa że się myli.
 
Zarządzający nie w pełni wolny
Warto pamiętać, że zarządzający nie ma pełnej swobody w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Ogranicza go przede wszystkim spisana i zatwierdzona polityka inwestycyjna funduszu. Określa w sposób ogólny, gdzie i jak mogą być lokowane pieniądze. Akcje, czy obligacje? Polska, czy zagranica? Akcje małych czy dużych spółek? Itd., itp..
 
Po pierwsze segment rynku
Właśnie dlatego, że fundusz inwestuje zgodnie ze statutem, musisz w pierwszym kroku wybrać właściwie rynek, na którym chcesz zarobić. Czy mają to być największe polskie spółki notowane w Warszawie, a może po prostu segment budownictwa? Tego typu dylematów możesz mieć wiele, ale to one w pierwszej kolejności powinny zostać rozwiązane. Dopiero wtedy przyjrzysz się poszczególnym funduszom.
 

 
 
Zysk i ryzyko
Kiedy już wiesz, w ramach której kategorii funduszy szukasz, pora wybrać ten właściwy. To dużo prostsze zadanie od poprzedniego. Wystarczy przyjrzeć się historycznym zyskom i poziomom ich wahań w przeszłości. Im dłuższa historia dobrych, stabilnych zysków, tym fundusz lepszy. Im krótsza historia funduszu, gorsze wyniki dodatkowo podlegające większym wahaniom, tym fundusz słabszy. Niech decydują liczby – ich nie da się oszukać.
 
Mądre słowo: dywersyfikacja
Każdy profesjonalny doradca podpowie, że koncentrowanie pieniędzy w „jednym koszyku” to nierozsądna strategia. Staraj się wybrać co najmniej kilka funduszy. W ten sposób ograniczysz ryzyko straty. Jeżeli jeden z Twoich koni zawiedzie, jest szansa, że kolejny nadrobi. Powodzenia!
 
W jakim funduszu ulokowałbyś swoje oszczędności? Podziel się swoją opinią na naszym forum!
 
Comperia.pl
Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam