Jak szukać dobrej lokaty?

2014-10-15 08:27:00

Posiadacze nadwyżek finansowych często mają problem z efektywnym ulokowaniem swoich oszczędności. Sprawa jeszcze bardziej się komplikuje jeśli dodatkowo zależy im na bezpieczeństwie wybranej inwestycji. Produktem idealnie spełniającym ich oczekiwania jest nic innego, jak lokata bankowa. Tylko jak znaleźć najlepszy taki produkt i ile można na nim zarobić? Porównywarka finansowa Comperia.pl przygotowała krótki poradnik w tym temacie.

Lokata bankowa to jeden z najbezpieczniejszych produktów służących do pomnażania pieniędzy. Wynika to z faktu, że środki na niej zgromadzone podlegają ochronie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do równowartości kwoty 100 tys. euro. Na dzień dzisiejszy jest więc to około 418 tys. złotych.

Niestety wysokie bezpieczeństwo tych instrumentów jest odwrotnie proporcjonalne do wysokości zysków, jakie można na nich osiągnąć. Najwyżej oprocentowane depozyty oferują bowiem oprocentowanie wynoszące około 5 proc. w skali roku. Wyjątek w tym względzie stanowi propozycja SK Banku, w którym to można znaleźć produkty pozwalające zarobić nawet powyżej 6 procent. Trzeba jednak zaznaczyć, że są to oferty ze zmiennym oprocentowaniem oraz zakładane na kilka lat.

Jak znaleźć lokatę?

Poszukiwania depozytów bankowych najlepiej rozpocząć od sprawdzenia oferty produktowej banku, w którym już posiadamy swoje konto osobiste. To rozwiązanie ma wiele zalet. Po pierwsze klient może to zrobić logując się do swojego rachunku poprzez bankowość elektroniczną i tam wybrać interesującą go ofertę. A po drugie nie musi on przelewać swoich pieniędzy do żadnej innej instytucji.

Drugim sposobem na znalezienie najbardziej atrakcyjnych lokat bankowych jest samodzielna wizyta w oddziałach bankowych i rozmowa z doradcami na temat aktualnej oferty obowiązującej w ich instytucjach. Niestety to rozwiązanie wiąże się z koniecznością odwiedzenia wielu miejsc i zadawania tych samych pytań różnym osobom. W rezultacie taka operacja niesie ze sobą konieczność poświęcenia znacznej ilości czasu.

Innym rozwiązaniem, które najefektywniej pozwala znaleźć najlepszą lokatę bankową jest skorzystanie z internetowej porównywarki takich produktów. Serwisy te nie tylko zawierają szczegółowy opis wszystkich depozytów dostępnych w bankach, ale także umożliwiają ich bezpośrednie porównanie. Tym samym w szybki i wygodny sposób klient otrzymuje odpowiedź, w którym banku ulokowane przez niego pieniądze przyniosą mu najwyższą stopę zwrotu.

Jak założyć lokatę?

Jeszcze kilka lat temu klient zainteresowany depozytem bankowym musiał samodzielnie udać się do oddziału bankowego. Tam po zapoznaniu się z ofertą danej instytucji zakładał lokatę. Dziś zarówno poszukiwanie lokaty, jak i jej założenie możliwe jest przy wykorzystaniu Internetu, systemu bankowości internetowej oraz mobilnej.

Warto zwrócić uwagę, że aby ulokować pieniądze na lokacie aktualnie nie trzeba już posiadać konta osobistego w danym banku. W wielu instytucjach, w celu założenia depozytu, wystarczy tylko wypełnić odpowiedni formularz zawierający szczegółowe informacje na temat naszych danych osobowych, kwoty lokaty oraz okresu na jaki zamierzamy wpłacić swoje pieniądze. Po wypełnieniu formularza i jego zatwierdzeniu na nasz email otrzymamy szczegółową informację o wybranym depozycie wraz z numerem konta, na które należy dokonać przelewu. Po przeprowadzeniu tej czynności otrzymamy kolejnego mail’a potwierdzającego otworzenie produktu.

Gdzie po najlepszą lokatę?

Lokaty bankowe są dostępne w każdym banku. Trzeba jednak wiedzieć, że nie wszystkie podmioty oferują równie atrakcyjne depozyty. Zazwyczaj w dużych bankach o ugruntowanej pozycji rynkowej nie ma co liczyć na wysokooprocentowane lokaty. Co innego w instytucjach, które dopiero zaczynają walczyć o klientów i są na początku drogi w budowaniu swojej bazy depozytowej.
Sprawdźmy, w których bankach można aktualnie znaleźć najlepsze lokaty opiewające na kwotę 5 tys. złotych (do porównania wybrano po jednym, najwyżej oprocentowanym produkcie).

Najlepsze lokaty na 3 miesiące
 
TOP3 Lokat na 5 tys. złotych, okres oszczędzania 3 m-ce
Bank
Nazwa oferty
Odsetki po podatku
Oprocentowanie
Idea Bank
Lokata HAPPY
50,63 zł
5,00%
Credit Agricole
Lokata Jesienny Procent
41,51 zł
4,10%
mBank
Gra Wstępna
40,50 zł
4,00%
Raiffeisen Polbank
Lokata mobilna
40,50 zł
4,00%
BGŻOptima
Lokata bezkarna
40,50 zł
4,00%
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl
 
Najlepsze lokaty na 6 miesięcy
 
TOP3 Lokat na 5 tys. złotych, okres oszczędzania 6 m-cy
Bank
Nazwa oferty
Odsetki po podatku
Oprocentowanie
SK Bank
eLokata24
73,91 zł
3,65%
Idea Bank
Lokata Rynkowa
73,41 zł
3,63%
BOŚ Bank
EKOlokata Zielona
70,87 zł
3,50%
Getin Noble Bank
Twoja Lokata II
70,87 zł
3,50%
BIZ Bank
Lokata BIZ PRO
70,87 zł
3,50%
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl
 
Najlepsze lokaty na 12 miesięcy
 
TOP3 Lokat na 5 tys. złotych, okres oszczędzania 12 m-cy
Bank
Nazwa oferty
Odsetki po podatku
Oprocentowanie
SK Bank
Interlokata Standard - oprocentowanie zmienne
166,05 zł
4,10%
Bank Zachodni WBK
Lokata Mobilna
162,00 zł
4,00%
Idea Bank
Lokata Rynkowa
147,32 zł
3,64%
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Najlepsze lokaty bankowe oferują oprocentowanie przekraczające poziom 4 proc. w skali roku. Tego typu depozyty można obecnie znaleźć w Idea Banku, Credit Agricole oraz w SK Banku. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku dwóch pierwszych instytucji mowa jest o lokatach kwartalnych, a w tym ostatnim podmiocie chodzi o roczny depozyt.

Analizując rynek lokat bankowych należy jeszcze zwrócić uwagę na pojawienie się wśród tych instrumentów produktów, które można założyć przy wykorzystaniu swojego smartfona. Wśród zbadanych ofert, tak zwane lokaty mobilne, są już dostępne w Banku Zachodnim WBK, Raiffeisen Polbanku oraz Banku Millennium.

Autor: Jacek Kasperczyk
Analityk porównywarki finansowej Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam