Jak podzielić swoje oszczędności? Comperia.pl radzi.

2012-08-21 09:14:20

Gromadzenie oszczędności to wymagające zajęcie. Nie dość, że wymaga ono poświecenia swojego czasu, to jeszcze skrupulatności i systematyczności. Jeśli jednak należymy do grupy osób, które posiadają już pewne nadwyżki finansowe, to naszym problemem staje się efektywne nimi zarządzanie. Jak zatem podzielić oszczędności, aby im zapewnić należyte bezpieczeństwo, a sobie jednocześnie satysfakcjonującą stopę zwrotu? Oto kilka pomysłów.

Posiadanie oszczędności wiąże się z koniecznością dokonania ich odpowiedniego podziału i efektywnego ich ulokowania. Jest to sprawa dość skomplikowana, ponieważ oszczędzający nie tylko musi wybrać odpowiednie instrumenty finansowe, ale także podzielić swój kapitał na części. Tylko w ten sposób będzie pewien, że nie zaskoczą go jakieś nieprzewidziane sytuacje. Zacznijmy od podziału
Kryterium, według którego powinniśmy podzielić nasze oszczędności, jest czas. Chodzi w nim o ustalenie sobie celów inwestycyjnych i terminów ich realizacji. Przykładowo -
możemy podzielić nasz kapitał na trzy części. Pierwsza, to pieniądze przeznaczone na zaspokojenie celów długoterminowych tj. nasza emerytura, czy wykształcenie dzieci. Druga część to wydatki, które planujemy w średnim terminie, np. zakup samochodu lub remont całego mieszkania. I wreszcie trzecia część, przeznaczona na zaspokojenie bieżących nieprzewidzianych wydatków.

Warto zwrócić uwagę, że podział oszczędności na trzy części wiąże się z wyborem różnych instrumentów finansowych, które będziemy wykorzystywać do pomnażania naszego kapitału. Inne produkty służą do odkładania pieniędzy na krótki, a inne na długi okres. W celu zapewnienia sobie bieżącej płynności powinniśmy wykorzystywać takie produkty, jak konta oszczędnościowe, czy krótkoterminowe depozyty (lokaty z okresem zapadalności do jednego roku). Dzięki nim klient ma praktycznie stały dostęp do swoich pieniędzy i w każdej chwili może z nich skorzystać. Jest to bardzo istotne w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych, nagłych wydatków.

Do oszczędzania pieniędzy na cele średnioterminowe (od 1 do 3 lat) możemy już wykorzystać instrumenty o nieco innej charakterystyce niż te opisane powyżej. Owszem, mogą być wśród nich depozyty bankowe (z tym, że zakładane już na dłuższy okres), ale możemy także uzupełnić nasz portfel o obligacje skarbowe lub też jednostki uczestnictwa w wybranych funduszach inwestycyjnych. Trzeba wiedzieć, że w średnim terminie, podobnie jak i w krótkim, powinniśmy ograniczać ryzyko inwestycji. Dlatego też należy unikać zbyt agresywnego inwestowania, gdyż może ono przynieść nam stratę.

Jeśli chodzi zaspokojenie planów długoterminowych, to w tym przypadku mamy zdecydowanie więcej instrumentów, dzięki którym możemy pomnażać nasze oszczędności. Najpopularniejsze to między innymi obligacje (zarówno skarbowe, jak i korporacyjne), akcje, jednostki funduszy inwestycyjnych (nawet tych agresywnych), a także dla tych bardziej zamożnych - nieruchomości, czy dzieła sztuki. Wspólną cechą wymienionych powyżej instrumentów jest to, że oprócz obligacji skarbowych, oszczędzanie w nich wiąże się z koniecznością poniesienia sporego ryzyka. Trzeba jednak wiedzieć, że w pespektywie długoterminowej przynoszą one dużo atrakcyjniejsze stopy zwrotu niż lokaty czy konta oszczędnościowe.

Jak widać, osoba dysponująca już pewnym kapitałem stoi przed nie lada wyzwaniem. Musi nie tylko dobrać odpowiednie instrumenty, w których ulokuje swoje środki, ale także powinna umieć określić swój horyzont inwestycyjny. Inne bowiem produkty przeznaczone są do krótkoterminowego, a inne do długoterminowego oszczędzania. Najważniejsze jednak jest to, aby decyzje inwestycyjne były podejmowane świadomie i z pełną odpowiedzialnością. Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam